$
בארץ

דחיית שידורי התאגיד אושרה בקריאה ראשונה; "ועדת ביטן" תכין את החוק לקריאה שנייה ושלישית

ועדת הכנסת החליטה להקים ועדה משותפת לדיון בחוק בראשות יו"ר הקואליציה. בוועדה יהיה רוב של 10 (63%) לקואליציה מול 6 (37%) לאופוזיציה. זאת, בסטיה גדולה מיחסי הכוחות האמיתיים בין הקואליציה (54%) לאופוזיציה (46%)

שחר אילן 15:3125.04.17

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק לדחיית שידורי תאגיד השידור הציבורי "כאן". ההצעה התקבלה ברוב של 44 תומכים מול 34 מתנגדים ונמנע אחד. על פי ההצעה יידחו תחילת השידורים ב-15 יום מה-30 באפריל ל-15 במאי ורשות השידור תמשיך לפעול בתקופה זו. זאת, כדי לאפשר זמן להעברת חקיקה שתפצל את התאגיד לשניים ותקים תאגיד חדשות נפרד. בעקבות אישור החוק בקריאה ראשונה צפוי עכשיו דיון בוועדת הכנסת בשאלה איזו ועדה תכין אותו לקריאה שניה ושלישית. 

 

בינתיים החליטה ועדת הכנסת להקים ועדה משותפת לדיון בחוק דחיית התאגיד בראשות יו"ר הקואליציה דוד ביטן מהליכוד. מדובר בוועדה שתכין את הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית.

  

שר התיירות יריב לוין שהציג את החוק במליאה אמר שהוא "מקווה שהחקיקה החדשה תתקן ולו חלק מהפגמים שנפלו בהקמת תאגיד השידור הציבורי ותעשה מעט מן הצדק ען עבודי רשות השידור. יותר נכון לתקן טעויות מאשר להצמד אליהן. אנחנו עושים דבר נכון וחשוב כממשלה אחראית", טען. 

יוזם הדחייה, ח"כ יואב קיש יוזם הדחייה, ח"כ יואב קיש צילום: אלכס קולומויסקי

 

ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה נציוני אמר שממשלת ישראל נוהגת כמו בצפון קוריאה. "מנהיגנו הדגול נתניהו לא אוהב את ראשי התאגיד ואומר לחתוך להם הראש. מדובר בחוק פרסונלי". ח"כ מיכל רוזין ממרצ אמרה ש"נתניהו התקנא בארדואן ופוטין ואמר ש'גם אני רוצה לשלוט בתקשורת ואחר כך בבתי המשפט ובאקדמיה ובמערכת החינוך ומערכת הביטחון. אני רוצה שליטה מלאה, בלי דמוקרטיה בלי אופוזיציה בלי ביקורת, בלי מישהו שיבחן למה אני לוקח שוחד למה אני מקבל מתנות'". ח"כ אילן גילאון ממרצ פנה לנתניהו ואמר: ״ביבי, אחי - זוגתך לחיים, שתחיה, ידועה כפסיכולוגית. פנה אליה, אתה כנראה זקוק לעזרה. ואתה הרי ידוע כי שאוהב להעזר בקרובי משפחה״.

 

ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת אמר ש"כשקוראים את רשימת בכירי התאגיד מתברר שמדובר בימין קיצוני". הוא התמקד בדבריו בכתב הפרלמנטרי החדש של התאגיד זאב קם שמשמש היום ככתב הפרלמנטרי של מקור ראשון. לדבריו כ"שקם שומע ח"כים ערבים ישר לחץ הדם שלו עולה והוא צריך טיפול של רופא. בדקתי אם הוא כתב מעולם משהו חיובי על ח"כ ערבי, ואני עדיין מחפש. אני לא אמצא. אולי עם משקפת או מיקרוסקופ".

 

בינתיים התפתח עוד עימות בין הליכוד ל"כולנו" סביב התאגיד. הליכוד מבקש דחייה נוספת בתחילת שידורי התאגיד עד ה-1 ביוני. סיעתו של שר האוצר משה כחלון "כולנו" מתנגדת. בליכוד טוענים ששר האוצר משה כחלון הסכים לדחיה בישיבת ראשי הקואליציה ביום ראשון, אך ב"כולנו" מכחישים. מדובר בדחייה של שבועיים נוספים, כלומר דחיית התחלת השידורים מה-30 לאפריל ל- 1.6 ולא ל-15.5 כמו שמוצע בחוק שאושר בקריאה ראשונה.

 

 

משרדי תאגיד השידור משרדי תאגיד השידור צילום: טל שחר

 

את הדחיה יוזם, יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש מהליכוד. לדברי קיש "מסגרת הזמנים אינה מאפשרת התארגנות מערכתית תקינה ועל כן אפעל לדחייה של שבועיים נוספים. הדחייה תקל על ההיערכות של תאגיד החדשות לפתיחת השידורים." יו״ר הקואליציה ח״כ דוד ביטן מהליכוד הודיע ש״הצעתו של ח״כ קיש לדחייה של שבועיים נוספים בשידורי התאגיד מקובלת עלי בכפוף להסכמת שר האוצר משה כחלון״.

 

עלות הדחיה הנוספת מוערכת בכעשרים מיליון שקל. יו"ר סיעת כולנו רועי פולקמן אמר שההצעה לא מקובל על סיעתו וכי מבחינתם מדובר בפתיחה של הסיכומים על התאגיד שפותחת את כל ההסכם.

 

רוב לקואליציה ב"וועדת ביתן"

 

ועדת הכנסת החליטה להקים ועדה משותפת לדיון בחוק דחיית התאגיד בראשות יו"ר הקואליציה דוד ביטן מהליכוד. מדובר בוועדה שתכין את הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית. בוועדה יהיה רוב של 10 (63%) לקואליציה מול 6 (37%) לאופוזיציה. זאת, בסטיה גדולה מיחסי הכוחות האמיתיים בין הקואליציה (54%) לאופוזיציה (46%).

ח"כ דוד ביטן אמר שהרוב נוצר כתוצאה מהאילוצים של הקמת ועדה משותפת. "מה זה משנה מה הרוב שלי בועדה"? שאל. יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יואב קיש אמר שגם בועדת הכנסת עצמה יש רוב של 11:6 לקואליציה. ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני שאל "אם גנבתם את ועדת הכנסת זה בסדר"?

 

מרכזת האופוזיציה ח"כ מרב מיכאלי מהמחנה הציוני אמרה ש"הארוע הזה הזוי. זה בלתי נסבל. כבר לא צריך אופוזיציה". מיכאלי טענה שאפשר היה להקים ועדה עם רוב של 8:6. יו"ר סיעת יש עתיד עפר שלח אמר שה"הכנסת הנוכחית חוצה קוים אדומים בצורה חסרת תקדים".

 

לדברי רוזנטל, "תהליך החקיקה בושה וכלימה. אתם מתנהלים כמו בריונים בגלל גחמות אישיות מגעילות ודוחות. המטרה היא להפוך אתה עיתונאים למפוחדים. אתם מוכנים לזיין אנשים ולדרוס את הכנסת".

 

.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x