בארץ

דרעי דורש להעביר אליו את סמכויות האכיפה נגד חנויות מחללות שבת

שר הפנים דורש להעביר למשרדו את סמכויות האכיפה בנושא השבת ממשרד העבודה והרווחה. בעקבות פסיקת בג"צ: החרדים פרשו מהקואליציה העירונית בת"א

שחר אילן 22:4824.04.17

ראשי המפלגות הדתיות והחרדיות ייפגשו מחר בצהרים עם שר התיירות ומקורבו של ראש הממשלה יריב לוין ויעלו בפניו את דרישותיהם בנושא השבת. בין היתר, הם צפויים לדרוש להעביר את סמכויות האכיפה כנגד חנויות מחללות שבת על פי חוק שעות עבודה ומנוחה ממשרד העבודה והרווחה של השר חיים כץ למשרד הפנים בראשות אריה דרעי מש"ס. דגל התורה תדרוש להעביר חוק שימנע פתיחת חנויות בשבת כולל בתל אביב. זאת, ברוח הנחיה שנתן מנהיג דגל התורה הרב אהרון שטיינמן לחברי הכנסת של המפלגה.

 

בשבוע שעבר החליט בג"צ לאשר את חוק העזר העירוני של תל אביב שמתיר את פתיחתם בשבת של 164 מרכולים ופיצוציות. ביום רביעי צפוי היועץ המשפטי לממשלה עו"ד אביחי מנדנבליט לקיים דיון במשרדו בדרישת דרעי לבקש דיון דיון נוסף מבג"צ בהרכב מורחב. סביר להניח שאם תהיה בקשה כזו יושעה המשבר הפוליטי עד להחלטת בג"צ אם לקיים דיון נוסף. 

סופרמרקט של AM PM בתל אביב סופרמרקט של AM PM בתל אביב צילום: צביקה טישלר

 

בתוך כך, הנציגים החרדים במועצת עיריית תל אביב-יפו, סגן ראש העיר נפתלי לוברט מאגודת ישראל ונתן אלנתן מש"ס, הודיעו הערב (שני) לראש עיריית ת"א-יפו רון חולדאי על פרישתם המיידית מהקואליציה העירונית. זאת בנימוק שהחלטת בג"ץ לאפשר פתיחת מרכולים בימי שבת, ניתנה בעקבות עתירת עיריית תל אביב וראש העירייה חולדאי. לכן הם אינם יכולים להמשיך בשותפות איתו, כך נטען. מעל לכל מהווה הפרישה סוג של אמצעי אזהרה, נוכח האפשרות שהמשבר העירוני יהפוך למשבר ממשלתי רחב יותר.

 

בהודעת חברי המועצה על הפרישה נאמר ש"שבת קודש הוא יום המנוחה הלאומי. פגיעה בשבת מהווה הפרה ערכית חמורה שאנו לא יכולים להשלים עמה ולא נוכל להמשיך להיות בקואליציה בה העירייה פועלת מיוזמתה להגברת חילולי השבת". זאת, לדבריהם,"תוך פגיעה ברורה באלפי העובדים שנדרשים לוותר על שהות עם המשפחה שלהם כדי לעבוד ביום המנוחה".

 

לוברט הוא איש חסידות גור, שנציגה הבכיר הוא שר הבריאות יעקב ליצמן. ליצמן אמר כי "החלטת בג"צ מהווה פגיעה חמורה בשבת קודש ובצביון היהודי של מדינת ישראל. זוהי המשך ההתערבות המשפטית הגסה בערכי הדת וההלכה, שאינה מותירה ברירה אלא לקדם מהלך משפטי לעקיפת בג"צ כדי למנוע המשך כרסום מסורת ישראל והדת במדינה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x