$
בארץ

מכה לעסקים הקטנים: התכווצה האלטרנטיבה להעברת כספים לחו"ל

קבוצת אופקים שגבתה 16 שקל מעסקים קטנים להעברת כספים לחו"ל, פחות מחמישית מהעמלות של הבנקים — דורשת סכום מינימום להעברה

רחלי בינדמן 08:0925.04.17

קבוצת אופקים שהציעה לראשונה ביולי אשתקד לעסקים קטנים ליהנות מהעברות כספיות לחו"ל בעמלה נמוכה, הודיעה בשבוע שעבר ללקוחותיה כי תתנה את ההעברות בסכום מינימלי של 8,000 דולר.

 

עסקים שירצו לבצע העברות בסכומים נמוכים יותר, יצטרכו לעשות זאת באמצעות בנק ולשלם עמלות הגבוהות ביותר מפי חמישה.

 

לא קל להיות בעל עסק קטן בישראל. שכר הדירה, המסים, עלות האשראי הגבוהה והעמלות השמנות שגובים הבנקים מקשים על עסקים קטנים לשרוד, מאחר שהם חסרים מסה קריטית ומוניטין כדי ליהנות מכוח מיקוח. והשבוע, בעלי העסקים הקטנים ספגו מכה כואבת נוספת כשהסנונית הראשונה לתחרות על שוק העברות הכספים לחו"ל - זו שיצרה קבוצת אופקים - התכווצה משמעותית.

בני אברהם מנכ"ל קבוצת אופקים בני אברהם מנכ"ל קבוצת אופקים צילום: תמר מצפי

 

עד יולי האחרון לבעלי עסקים קטנים לא היתה אלטרנטיבה להעברת כספים מלבד המערכת הבנקאית. בעל עסק שמקיים קשרים עסקיים עם ספקים בחו"ל נדרש להעביר להם כספים דרך מערכת סגורה, כשבבנק עלות העברת כספים כזו עומדת בדרך כלל על עמלת מינימום של 108 שקל ללא קשר לסכום המועבר. בבנק הפועלים, למשל, לפי תעריפון הבנק, עסק קטן ישלם עמלת מינימום של העברת מטבע חוץ לחו"ל בגובה 30 דולר. בלאומי העמלה המינימלית עומדת על 22.5 דולר או 0.225% מהסכום המועבר.

 

קבוצת אופקים שייסד בני אברהם, השחקנית הגדולה בישראל בתחום ניהול סיכונים פיננסיים לעסקים, בדגש על גידור סיכוני מט"ח, החליטה להיכנס לתחום ההעברות הכספיות תוך שבירת ההגמוניה הבנקאית עם גבייה של 16 שקל לכל העברה ללא דרישת סכום מינימלי. אלפי עסקים קטנים הצטרפו לשירות שהושק בהשקה שקטה וללא פרסום.

 

באופקים לא ציפו להיענות הזו כשהשיקו את השירות במטרה להיכנס לתחום בגזרה הבינלאומית, בדגש על אירופה שם קיימת תחרות גבוהה על תחום העברות הכספים לעסקים.

 

אלא שבמהרה התברר כי בישראל השוק פחות אטרקטיבי בשל העובדה שמדובר בשוק קטן ועלויות התפעול של השירות גבוהות ביחס להיקפים. לכן, בשבוע שעבר הודיעה הקבוצה ללקוחותיה כי מעתה תתנה העברות כספיות לחו"ל בהעברה מינימלית של 8,000 דולר.

 

בשיחה עם "כלכליסט" אמר אברהם כי באופקים פועלים לשפר ולייעל את המערכת התפעולית במטרה לחזור ולהעניק את השירות ללא המגבלה, אך בשלב זה המתכונת הקיימת פחות כלכלית עבורם.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x