$
בארץ

מדוע רבע מניצולי השואה נמצאים מתחת לקו העוני?

ניצולי שואה שהגיעו לישראל אחרי אוקטובר 1953 אינם זכאים לקצבאות שקיבלו ניצולים שהגיעו לפני כן. הצעת חוק חדשה מנסה להקל עליהם

עוזי בלומר 08:4924.04.17

כמאתיים אלף ניצולי שואה חיים כיום בישראל, גילם הממוצע הוא 85, וכחמישים אלף מהם חיים מתחת לקו העוני ונאלצים לוותר על חימום הבית, מזון או תרופות.

עמותת "אביב לניצולי השואה" עוסקת במיצוי זכויותיהם של הניצולים שרבים מהם אינם מודעים למה שמגיע להם, או שהם מודעים לזכויות אבל מתקשים בהגשת טפסים, ביצירת קשר באינטרנט, ובהתעדכנות במצב זכויותיהם.

 

 

לקראת יום השואה קיימה העמותה מסיבת עיתונאים כדי להגביר את המודעות לשירות החינם שהיא מציעה לניצולים, וכדי להציג הצעת חוק שהיא יוזמת במטרה לשפר את מצב הניצולים שעלו ארצה אחרי אוקטובר 1953. ניצולים אלה מקבלים כיום קצבה של 3960 שקל לשנה בלבד, גם אם עברו סבל זהה לניצולים שהגיעו לישראל מיד אחרי מלחמת העולם השנייה. 

 

לדברי עו"ד אביבה סילברמן, מייסדת ומנכ"לית העמותה, מטרת הצעת החוק שמוגשת בסיועם של חברי הכנסת דב חנין ואלעזר שטרן, היא לתת לניצולים האלה קצבה של 12,000 שקל לשנה, כדי לשפר במעט את מצבם, בהנחה שפיצוי מלא יכביד על תקציב המדינה ולא יהיה ריאלי לנסות להשיגו.

 

העמותה קוראת לבני משפחה של ניצולים לפנות אליה כדי לברר את סטטוס הזכויות של בני המשפחה המבוגרים, משום שבמקרים רבים חלו שינויים בחוק שמאפשרים הגדלת קצבאות קיימות, או מתן פיצוי לניצולים שלא פוצו עד היום.

 

 

 

רבע מניצולי הושאה, מתחת לקו העוני רבע מניצולי הושאה, מתחת לקו העוני צילום: גיל יוחנן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x