$
בארץ

בכירי האוצר חוששים משאיפותיו של באב"ד

מי שקידם את תוכניתו החדשה של שר האוצר הוא מנכ"ל משרדו שי באב"ד ששואף להתמנות גם לתפקיד הממונה על התקציבים. המתנות שחילק לציבור במסגרת התוכנית מוכיחות כי באב"ד לא הפנים את תפקידו כשומר הקופה הציבורית ונשאר לפני הכל פוליטיקאי

עמרי מילמן 08:2620.04.17

בזמן שכולם עסוקים בשאלת הבחירות, את הפקידות המקצועית באוצר מטריד דבר אחר. מי שקידם את התוכנית החדשה של שר האוצר משה כחלון "משפחה נטו" להקלה בנטל הכלכלי שנושא מעמד הביניים הישראלי הוא מנכ"ל משרדו שי באב"ד.  

 

התוכנית שמעניקה הטבות כלכליות נרחבות לציבור הישראלי הוצדקה במסיבת העיתונאים שלשום כמלחמה במוקדי הכוח, אך בפועל הוכיחה לבכירי האוצר עד כמה יהיה מסוכן למנות את באב"ד לתפקיד שאליו הוא לוטש עיניים - הממונה על התקציבים באוצר - לאחר שאמיר לוי יסיים את תפקידו בסוף יוני.

 

באב"ד אמנם הגיע לתפקיד עם עם רקורד מרשים: הוא בעל תואר ראשון בכלכלה ומשפטים, בוגר קורס מנהלים בהרווארד, כיהן כמנכ"ל הרשות השנייה ובמספר תפקידים בכירים בצים, אך חשוב לזכור כי לפני שמונה היה מספר 11 ברשימת מפלגת כולנו לכנסת, ולכן הוא קודם כל פוליטיקאי .

מימין: שי באב"ד ומשה כחלון. "כי הוא לא עוסק כלל בפוליטיקה " מימין: שי באב"ד ומשה כחלון. "כי הוא לא עוסק כלל בפוליטיקה " צילום: אוראל כהן

 

התוכנית שמורכבת מארבעה צעדים עם עלות תקציבית כוללת של כ־4 מיליארד שקל, מבהירה עד כמה באב"ד אינו מתאים לתפקיד הממונה על התקציבים, שכן חלוקה של מיליארדי שקלים רגע אחרי אישור התקציב הדו־שנתי על חשבון כרית הביטחון שנשמרה לשנת 2018, היא בעיקר מהלך פוליטי.

 

במשרדי הממשלה שררה לפני חג הפסח תחושה, כי המשבר שפרץ בין שר האוצר לראש הממשלה בעניין תאגיד השידור הציבורי נפתר עם הפצת תזכיר החוק שמקבע את הסיכום לגבי הקמת תאגיד החדשות החדש שינוהל על ידי דמות שתהא נוחה לנתניהו. התוכנית הבהולה שפרסם כחלון מיד אחרי החג והסרטון שמתכתב יותר עם מפלגת כולנו מאשר עם משרד האוצר, ממחישים כי לפחות מבחינת שומרי הקופה הציבורית, הסכנה לא חלפה, להפך.

 

לאורך השנתיים האחרונות באב"ד הפך את תפקיד מנכ"ל משרד האוצר, שבאופן מסורתי היה דמות מקצועית בעיקרה, לתפקיד פוליטי.

 

כך, למשל, לפני אישור התקציב נשלח באב"ד באישון לילה להציע ליו"ר ועדת הכספים משה גפני את תפקיד שר הכלכלה שהיה שמור למפלגת כולנו כדי להקל את המכשולים הפוליטיים שעמדו בפני כחלון. למעשה רק לאחרונה באב"ד בחר שוב בשלמות הקואליציונית על חשבון האחריות הפיסקאלית כאשר חתם על הסכם סודי עם ההסתדרות הקובע כי עובדי רשות המסים ייהנו מתוספת שכר של 9% ללא שום תנאים. ההסכם הסעיר את פקידי האוצר והיווה למעשה תקדים שמדיר כעת שינה מעיניהם של פקידי אגף תקציבים והממונה על השכר, שכן בחתימה על ההסכם הראה באב"ד לכולם שאפשר לקבל תוספת שכר ללא כל תמורה בדמות התייעלות.

 

החשש שעולה כעת מהרצון של באב"ד להתמנות לתפקיד הממונה על התקציבים הוא לא רק כי ינצל את הקופה הציבורית לתועלת פוליטית נקודתית, אלא גם ינסה להכפיף את כל בכירי המשרד למרותו, בניגוד למצב כיום שבו מעמדם של כל ראשי האגפים שקול זה לזה מבחינת מעמדם.

 

גורמים בסביבתו של באב"ד מדגישים כי הוא לא עוסק כלל בפוליטיקה מאז נכנס לתפקיד מנכ"ל המשרד, אז הוסדר תפקידו מול הגורמים הרלבנטים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x