$
בארץ

מכשול לרפורמה של כחלון: "בלי העלאת קצבאות לקשישים, 'משפחה נטו' לא תעבור בכנסת"

מרכז הקואליציה בוועדת הכספים מיקי זוהר אייים כי שניים מהחלקים ברפורמה עליה הכריז כחלון אתמול - נקודות זיכוי ומס הכנסה שלילי - לא יאושרו בכנסת; זאת כל עוד לא יועלו הקצבאות; ביטן דורש: רפורמה משמעותית לנכים

שחר אילן 13:5319.04.17

הרפורמה בנקודות זיכוי ובמס הכנסה שלילי לא תאושר כל עוד לא יועלו קצבאות הנכים והזקנים, כך אמר היום (ד') מרכז הקואליציה בוועדת הכספים מיקי זוהר (הליכוד). מדובר בשני החלקים ברפורמת מ"משפחה נטו" של שר האוצר משה כחלון (כולנו) שדורשים את אישור הכנסת.

 

זוהר דורש להעלות את הקצבאות ל-3,100 שקל. כיוון שיש כוונה בכל מקרה להעלות את קצבאות הנכים, המכשול העיקרי שמציב זוהר הוא העלאת קצבאות הקשישים, נושא שכרגע כלל אינו עומד לדיון.

מיקי זוהר. "גם נכים וגם קשישים" מיקי זוהר. "גם נכים וגם קשישים" צילום: אוהד צויגנברג

 

מוקדם יותר היום אמר כחלון כי "אין לי ספק שהתוכנית תעבור במלואה". עוד אמר כי "אני מתכוון כבר בשעות הקרובות לחתום על הפחתת המסים של בגדי התינוקות, הנעלה ומכשירים סלולריים. יתר התוכנית תעבור, הצהרונים יעברו, זה נושא מוסרי חברתי ערכי עבור מעמד הביניים". הוא הוסיף כי "אני לא מכיר כעס בשום מקום ואף פעם לא יכול להיות כעס כאשר נותנים עזרה למשפחות עם ילדים צעירים. מי שכועס על זה שנותנים הטבות או הקלות לאנשים שכל כך הרבה שנים חיכו לזה, לדעתי הכעס שלו לא במקום".

 

זוהר יחד עם יו"ר הקואליציה דוד ביטן מהליכוד עיכבו בשבועות האחרונים העברות של עודפים תקציביים בסך 15 מיליארד שקל עד שיעודכנו שתי הקצבאות. אתמול הוא הסכים לשחרר כחצי מההעברות בהיקף 7 מיליארד שקל והוא מעכב עתה 8 מיליארד שקל נוספים. הדרישה של זוהר היא כאמור להביא את הקצבאות לסכום של 3,100 שקל לנפש, באופן שיעלה את הנכים והקשישים מקבלי הקצבאות אל מעל לקו העוני. זוהר שב ואמר אתמול שהוא עומד על כך ש"גם נכים וגם קשישים" יזכו להעלאה.

 

זוהר וביטן עדיין מתואמים בנושא הנכים, אך בנושא הקשישים כבר לא, וביטן אף אמר ש"אי אפשר לעשות אלף מלחמות". עם זאת, יש לו ביקורת חריפה על חלק מהרפורמה בנושא הנכים. לדבריו, "כחלון הולך לחלק את זה (את התוספת) לחמש שנים ולבטל הטבות מס ב-1.2 מיליארד. אנחנו רוצים שהנכים יקבלו משהו משמעותי".

 

יו"ר סיעת כולנו רועי פולקמן העריך בתגובה ששתי הרפורמות יאושרו בכנסת תוך שבועות. לדבריו, כחלון העביר בכנסת את כל הרפורמות שבהן רצה. "אין לי ספק שהליכוד לא יעכב סיוע למשפחות הצעירות בגלל ריב על קרדיט". יו"ר ועדת הרפורמות של הכנסת רחל עזריה מכולנו האשימה את זוהר בחוסר אחריות: "זה חוסר אחריות שזוהר מעכב מענקים לסטארט אפים ולמכבי אש".

 

רחל עזריה. "חוסר אחריות שזוהר מעכב מענקים לסטארט אפים ולמכבי אש" רחל עזריה. "חוסר אחריות שזוהר מעכב מענקים לסטארט אפים ולמכבי אש" צילום: אלכס קולומויסקי

 

עזריה ציינה שלאחרונה כבר הועלו הקצבאות לקשישים שמקבלים הבטחת הכנסה. נראה שהרפורמה של כחלון לא צפויה להתנגדות מצד יו"ר ועדת הכספים של הכנסת ח"כ משה גפני מיהדות התורה. גפני אמר על "משפחה נטו" ש"נקודות זיכוי וצהרונים זה נכון בלי מחלוקות. אם יש עודפי תקציב, צריך לתת לשכבות החלשות". הוא ציין ש"אולי מישהו רוצה בחירות, אבל להערכתי זה לא הולך לקרות". לכן לדבריו צריך להסיר את החסמים לקידום החלטות שמסייעות לשכבות החלשות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x