שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ניסנקורן הכריז על 12 הסכמי עבודה מאז שיחימוביץ' במירוץ

מרגע שח"כ שלי יחימוביץ' הודיעה בפברואר שתתמודד לראשות ההסתדרות, יצא היו"ר הנוכחי אבי ניסנקורן לקרב תקשורתי ופרסם חתימת 12 הסכמים קיבוציים בתוך כחודשיים. עד הכרזתה פורסם השנה הסכם אחד, ובכל 2016 פורסמו רק 11 הסכמים

ליאור גוטמן 07:0818.04.17

הבחירות לראשות ההסתדרות הכללית מתקרבות לישורת האחרונה: כחודש וחצי לפני הבחירות, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן מזדרז לחתום על הסכמי עבודה רבים ולוודא שיפורסמו בקרב הציבור. ניסנקורן שם לעצמו למטרה להשיג עוד שני הסכמים קריטיים לפי הבחירות: בחברת התחבורה הציבורית אגד ובנמלי ישראל. היום ייפגשו בכירי משרדי האוצר והתחבורה יחד עם בכירי ההסתדרות במטרה למנוע את שביתת שני הארגונים.

לפני החג הודיע בית הדין הארצי לעבודה שהוא מעניק לעובדי אגד את זכות השביתה. כך שאם הצדדים לא יגיעו להסכמות, ההסתדרות תוכל להשבית את החברה כבר מהשבוע הבא. 

 

יו"ר ארגון עובדי התחבורה בהסתדרות אבי אדרי טוען כי הפערים בין הצדדים עדיין גדולים. לטענתו, אין התקדמות בנושאי השכר, הסובסידיה, כיסוי הפנסיות ובקשת הנהלת אגד להפריש את דור א' לגמלאות על חשבון המדינה.

 

במקביל, בתחילת מאי עובדי נמלי ישראל יוכלו להפעיל את זכות השביתה שלהם. כך שמטרת ניסנקורן היא להשלים רצף של הסכמים קיבוציים בנמלים ובאגד עד ליום הבחירות בסוף מאי.

 

מאז שח"כ שלי יחימוביץ' הודיעה בפברואר על התמודדותה מול ניסנקורן לראשות ההסתדרות, פורסמו 12 הסכמים קיבוציים, קטנים כגדולים. מתוכם שמונה חדשים. זאת כשמתחילת השנה ועד להכרזתה פורסם הסכם בודד, וב־2016 כולה פורסמו כ־11 הסכמי עבודה. לפי ההסתדרות, בכל שנה נחתמים למעלה מ־300 הסכמי עבודה, ורובם לא מפורסמים. בשבועות האחרונים נרשמו הסכמים בארגונים גדולים כדוגמת רפאל מול 1,800 עובדים, בינוניים כמו חברת המשלוחים UPS מול 800 עובדים וקטנים כלופטהנזה ישראל מול 30 עובדים בלבד.

 

לפי הערכות, כל ארגון שבו נחתם הסכם קיבוצי הוא בעל זכות בחירה, למעט עובדים זמניים או כאלו שאינם משויכים לארגון. רצף ההסכמים האלו מזכה את ניסנקורן בנקודות מול יחימוביץ'. אך קל לדמיין מה היה עולה, למשל, בגורלם של המנופאים, שעמם נחתם חוזה קיבוצי רק לפני כשבוע, אלמלא היו בחירות.

 

עבור יחימוביץ', התנגדות להסכמים עלולה לפגוע בתדמיתה ומנגד תמיכתה תשדר הסכמה עם צעדיו של יריבה. בשל כך, לפני החג, עתרה יחימוביץ' לבית המשפט המחוזי תל אביב במטרה להורות להסתדרות להוציא את הקלפיות ממקומות העבודה ולבטל את הקלפי הנודדת.

 

השופטת שושנה אלמגור אישרה ברביעי הסכם פשרה בין סיעת הבית החברתי בראשות יחימוביץ' לבין סיעת עוגנים בראשות ניסנקורן. לפיה, ביום הבחירות נציגי הקלפיות יורכבו משתי הסיעות ויוצבו משקיפים בוועדת הבחירות. זאת במטרה למנוע שחיתות וכשלים בספירת הקולות. שני המתמודדים הזדרזו להגדיר את הפשרה כניצחון אישי שלהם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x