$
בארץ

מדד המחירים לצרכן הפתיע: עלה ב-0.3% בחודש שעבר

כך לפי נתוני הלמ"ס; הצפי עמד על עלייה של 0.1% בחודש מרץ; המדד מתקרב לטווח התחתון של יעד האינפלציה של בנק ישראל - 1%; מדד מחירי הדירות עלה ב-12 החודשים האחרונים ב-6% - קצב דומה לזה שנרשם בכל 2016; בחודשיים הראשונים של השנה עלה ב-0.1% בלבד

מיקי פלד 14:0114.04.17

הפתעה בגזרת מדד המחירים לצרכן: לפי נתוני הלמ"ס שמתפרסמים היום (ו'), המדד עלה ב-0.3% בחודש מרץ. זאת בעוד הצפי עמד על עלייה של 0.1%, ולאחר מדד שלילי של 0.2% בינואר ו-0% בפברואר. במקביל התפרסם כי מדד מחירי הדירות עלה ב-12 החודשים האחרונים ב-6% - קצב דומה לזה שנרשם בכל 2016, אולם בחודשיים הראשונים של השנה עלה ב-0.1% בלבד.

 

 

 

מתחילת השנה עלה מדד המחירים לצרכן ב-0.1% וב-12 החודשים האחרונים הוא עומד על 0.9%. המשמעות היא שישנו סיכוי לכך שמדד המחירים לצרכן לכל השנה הנוכחית יתקרב לטווח התחתון של יעד האינפלציה שמוגדר לבנק ישראל, 1%-3%. מדד המחירים לצרכן קיבל לאחרונה משמעות כלכלית גדולה אף יותר מזו שהיתה לו קודם. זאת משום שנגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, אמרה בתחילת החודש כי כאשר מדד המחירים "יתבסס בתוך היעד" הבנק צפוי להעלות את הריבית במשק, שעומדת על 0.1% מאז מרץ 2015. פלוג לא הגדירה בדיוק מה דרוש לאותה התבססות, אך כמובן שציפיות לעליית האינפלציה הן פרמטר משמעותי, יחד עם התמתנות בהתחזקות השקל מול המטבעות הזרים שמוזילה את הייבוא ושומרת על אינפלציה נמוכה.

 

 

 

התייקרות נרשמה בעיקר בסעיפי הלבשה והנעלה (4.9%), תרבות ובידור (1%) ושירותי דיור בבעלות דיירים, סעיף שמהווה אמדן לשינוי במחיר שכר הדירה החודשי (0.8%). ירידות עיקריות נרשמו בסעיף תחבורה ותקשורת (0.5%).

 

 

 

מדד מחירי הדירות, המתפרסם בנפרד ממדד המחירים לצרכן, עלה כאמור בחודשים ינואר-פברואר ב-0.1% בלבד לעומת דצמבר-ינואר, וב-12 החודשים האחרונים עלה ב-6%, כלומר שומר על קצב דומה לזה שנרשם ב-2016 כולה - של 5.9%. הלמ"ס עדכנה היום גם את העלייה במחירי הדיור לדצמבר-ינואר ובמקום עלייה של 0.5%, הנתון החדש מראה שבחודשים אלו חלה עלייה של 0.4%. גם הנתון המפתיע של נובמבר-דצמבר - של ירידה של 1.2% במחירי הדירות - עודכן לירידה של 0.5%. זאת לאחר שבמדד הנוכחי נמשך השינוי שהחל בחודש שעבר בו המשקל של דירות מחיר למשתכן השתנה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x