$
בארץ

הזמן דוחק: רה"מ עוד לא בחר את נציב שירות המדינה הבא

משה דיין יסיים את תפקידו כנציב ב־1 במאי. נתניהו מעוניין למנות את אחד ממקורביו לתפקיד. בין המועמדים: ראש הסגל הקודם שלו ויועץ פוליטי לשעבר

אדריאן פילוט 07:0213.04.17

לנציב שירות המדינה משה דיין שיסיים את תפקידו ב־1 במאי נותרו כעשרה ימי עבודה בפועל לסיום הקדנציה שלו וראש הממשלה בנימין נתניהו טרם מינה לו מחליף. חרף תדמיתו הציבורית, הנציב הוא אחד התפקידים החשובים במגזר הציבורי, שכן מדובר במנהל כוח האדם הגדול במדינה שאחראי על 230 אלף עובדי המדינה, שהעסקתם גובה כ־40% מתקציב המדינה השוטף. כפי שניתן ללמוד מדו"ח של מבקר המדינה שפורסם בשבוע שעבר, הנציבות נמצאת בשלב קריטי ברפורמה מקיפה בשירות הציבורי. עם זאת, לפי הדו"ח הרפורמה נמצאת בסכנה בשל אופוזיציה פנימית שמעכבת אותה. נראה כי למרות השלב הקריטי, ואולי בגללו, נתניהו מתקשה למנות את הנציב הבא. 

דיין הוא מינוי של נתניהו אך אינו איש של נתניהו. היחסים בין הנציב לראש הממשלה היו קורקטיים עד שדיין החל להערים קשיים על מינויים שנתניהו ניסה לקדם, כמו מינויו של רן ברץ למנהל מערך ההסברה הלאומי. ההתנגשויות האלו הן הסיבה המרכזית לכך שדיין לא ימשיך בתפקידו. באופן רשמי, מי שאחראי להביא לנתניהו מועמדים לתפקיד הוא מזכיר הממשלה צחי ברוורמן, אך גם מנכ"ל משרדו אלי גרונר מעורב בכך.

 

עד כה הוזכרו בבורסת השמות שלושה מועמדים בולטים. הראשון הוא ראש מטה הרפורמה בנציבות ומי שמשמש כמספר 2 של דיין דה פקטו רון צור. צור כיהן בעבר כסמנכ"ל משאבי אנוש של הוועדה הלאומית לאנרגיה אטומית וב־2012 גויס לנציבות על ידי דיין. אם צור ייבחר לתפקיד, המינוי ייחשב למקצועי, שכן צור נטול קשרים פוליטיים. מנגד, זה עשוי להיות החיסרון שלו מבחינת נתניהו. בנוסף, צור לא היסס להיאבק במתנגדי הרפורמה בנציבות, מה שעשוי לעודד את ותיקי הנציבות לנסות לטרפד את המינוי שלו. נתניהו יכול למנות את צור כממלא מקום ומשום כך להחליפו בהמשך, אם ירצה.

 

 

לצד צור הוזכרו שמות נוספים של אנשים מוכרים ומקורבים יותר לנתניהו, שקיבלו פניות בנושא באופן ישיר או עקיף. הראשון הוא אלי כהן, שסיים בתחילת החודש את תפקידו כמנהל מטה השיווק של בנק הפועלים. כהן מתאים לדרישות נתניהו — הוא איש ליכוד ששימש כיועצו הפוליטי בקדנציה הראשונה שלו, וכיהן כמנכ"ל משרד התיירות וכממונה על השכר באוצר. ככל הנראה, כהן אינו מעוניין לשוב למגזר הציבורי בשלב זה.

 

גם שמו של דוד שרן הוזכר כמועמד. שרן שימש עד לאחרונה כראש הסגל של נתניהו שגם התכוון למנותו למזכיר הממשלה, מה שלא קרה לבסוף. חרף השמועות שיחסיהם של השניים התקררו משום ששרן לא קיבל את תפקיד מזכיר הממשלה, ההערכה היא שאם נתניהו יציע את התפקיד לשרן, הוא יסכים. "שרן הוא פטריוט, ציוני ואיש ליכוד שרואה בנתניהו את אחד המנהיגים הגדולים אי פעם. לפי תפיסתו, אם ראש הממשלה קורא לך — אתה מתייצב", מסר חבר קרוב של שרן.

צור, כהן ושרן סירבו להתייחס לדברים.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x