$
בארץ

מירוץ החימוש של נתניהו וכחלון יכניס את כולנו לסחרור

ההחלטה של שר האוצר להגדיל את קצבאות הנכים אמורה היתה לשמח את כולנו - אבל התמונה האמיתית מורכבת הרבה יותר

עמרי מילמן 10:4910.04.17

נראה שכולנו אמורים לשמוח בעקבות החלטת שר האוצר משה כחלון להקצות 4 מיליארד שקל להגדלת קצבאות הנכים על פני 4-5 שנים, אבל לפני שיוצאים לחגוג אותה, כדאי לדעת מה עומד מאחוריה, ולמה לא הכל כל כך ורוד.

 

1. ההחלטה לא התקבלה במקרה אתמול בערב, זה פשוט המקסימום שניתן היה להוציא לקראת ערב החג בהתחשב במחלוקות בין משרד האוצר לבין נציגי הנכים. אבל יותר משהיה חשוב לכחלון להקדים את ערב החג, המירוץ עם נתניהו הפך למסוכן.

 

 

נתניהו וכחלון נתניהו וכחלון צילום: עמית שעל

 

בתחילת השבוע שעבר הודיע כחלון כי "בימים הקרובים" יודיע על עדכון קצבאות הנכים; יומיים לאחר מכן עיכבו יו"ר הקואליציה דוד ביטן וח"כ מיקי זוהר העברות תקציבים והתנו אותן בהעלאת קצבאות קשישים ונכים, מבלי שאלו באמת התעניינו בהם בעבר - ובאותו ערב נתניהו התחייב בעצמו על העלאת הקצבאות. כל אלה דחפו את כחלון לקבוע כבר אתמול בערב את המסגרת של 4 מיליארד השקל. זה גם מסתדר יופי עם העובדה שעוד רגע נתיישב כולנו סביב שולחן החג ונדון באירועים הפוליטיים האחרונים - כלומר החלטתו של כחלון להגדיל את קצבאות הנכים. בשורה התחתונה קיבלנו כלכלת בחירות, בזמן שבינתיים אין בחירות, ויכולתה של הממשלה לפזר התחייבויות אינה מוגבלת.

 

2. כשכחלון החל לפזר הבטחות על הפחתות מסים והגדלת קצבאות נכים, המצב היה טוב יותר. אמנם בסך הכל עברו כמה חודשים, אבל עודפי גביית המסים עליהם בנה כחלון רחוקים מהציפיות שלו. למעשה, במרץ היתה תת גבייה. מחודש אחד אמנם לא נלחצים באוצר, אבל יודעים שעדיף לעצור ולחכות לפני שמפזרים את הכסף שלא בטוח שיש. במקביל להתחייבות על העלאת הקצבאות, כחלון ונתניהו הזדרזרו להודיע גם על הפחתת מסים.

 

ההחלטה להקצות 4 מיליארד שקל שאין להם כרגע כל מקור תקציבי, חייבת לטרוף את התוכנית של הפחתת המסים. כל המעורבים בדבר יודעים שאם אין עדיין את הכסף לאחת מהתוכניות, בוודאי שאין לשתיהן. החשש כעת הוא כי כלכלת הבחירות תביא גם להחלטה על הפחתת המסים, שתבוא, ככל הנראה, על חשבון הגדלת הגירעון, כלומר על חשבון העתיד.

 

3. כחלון מינה את מינה פרופ' ירון זליכה לעמוד בראש הוועדה שתמליץ על קצבת הנכים במקום למנות מישהו מאנשי משרדו. המינוי הפתיע לא רק מאחר שבכך התעלם כחלון במופגן מאגף התקציבים שאמור להיות אחראי על חלוקת התקציב של הממשלה או ממנכ"ל האוצר שי באב"ד שאמור להוביל ועדות מקצועיות אבל בתקופה האחרונה שקוע עמוק בפוליטיקה; אלא גם לאור הבחירה בזליכה עצמו. כאשר ממנים ראש ועדה, בוחרים בדרך כלל מישהו שיידע לקבל את החלטה שתתאים לך. זליכה לא ידוע כאדם שאוהב ללכת בקטן, כבר מראש עלה החשש כי הוא ינסה להביא מהלכים שיביאו איתם הרבה באזז, שלא בהכרח יש לו כיסוי תקציבי. זה הביא את כחלון בשבוע שעבר להתמודד עם המלצות שדלפו לתקשורת שלפיהן הקצבאות יוגדלו ב-4.5 מיליארד שקל, הרבה יותר ממה שיש לו לתת כרגע. דבר זה הציב רף שייצר לחץ מסיבי מצד ארגוני הנכים ומצד היריבים הפוליטיים - אנשיו של נתניהו שהחלו פתאום להעלות דרישות עבור הנכים. כעת, החשש הוא שאנשיו של נתניהו יטענו כי זה לא מספיק, או כי הפריסה על פני השנים מוגזמת - דבר שימשוך שוב את המערכת לסחרור קרדיטים שכולנו נשלם עליו את המחיר. אפשר רק להתנחם בכך שלפחות הפעם, זה למטרה טובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x