$
בארץ

כחלון החליט על תוספת של 4 מיליארד שקל לקצבאות הנכים

שר האוצר הורה לאגף התקציבים במשרדו לבנות מתווה להעלאת הקצבאות, שמסתכמות ב-9 מיליארד שקל בשנה. גורמים בממשלה: מדובר בהחלטה פזיזה שנועדה להציג הישג ערב פסח

עמרי מילמן 21:4709.04.17

שר האוצר משה כחלון החליט הערב (א') כי יקצה תוספת של 4 מיליארד שקל בשנה לקצבאות הנכים, שמסתכמות כיום ב-9 מיליארד שקל בשנה. כחלון הודיע על כך לאגף התקציבים במשרדו וביקש ממנו לבנות מתווה להעלאת הקצבאות. פקידי המשרד צפויים לשבת על המתווה בשבועות הקרובים.

 

המקור התקציבי של ההוצאה טרם הוכרע, ועל פי החוק אסור לממשלה לקבל החלטות בסדר גודל כזה ללא מקור תקציבי, שיעמיק את היגרעון העתידי. אולם, ההערכות הן שכחלון ישתמש בכרית תקציבית של 3.5 מיליארד שקל ששמר בצד בעקבות התקציב הדו-שנתי, שכן הוא כולל אומדנים גם לשנת 2018.

 

כדי למנוע בור תקציבי דומה לזה שהיה בתקציב 2011-2012 בתקופתו של שטייניץ, נקבע כי יישמר סכום הכסף הזה לסוף השנה. בשיחות סגורות התייחס כחלון לאפשרות להשתמש בעודפים האלו, למורת רוחם של פקידי האוצר.

שר האוצר משה כחלון שר האוצר משה כחלון צילום: מוטי קמחי

 

הצוות שמינה כחלון בראשותו של פרופסור ירון זליכה המליץ בשבוע שעבר על הגדלת הקצבאות מ-2,350 שקל ל-4,000 שקלים בחודש, מה שהיה אמור לעלות כ-4.5 מיליארד שקל למדינה. על פי החישוב הבסיסי, כל תוספת של 100 שקלים בחודש עבור 235 אלף נכים, עולה למדינה כ-280 מיליון שקל בשנה. אולם, ייתכן שכעת יחליטו במשרד האוצר להעלות את קצבאות הנכים לא בצורה שווה לכלל הנכים, אלא לפי מבחנים שונים.

 

גורמים בממשלה הביעו חשש כי ההחלטה להקצות 4 מיליארד שקל התקבלה על ידי כחלון בפזיזות, כדי להציג הישג ערב פסח, למרות שעודפי הגבייה בפועל נמוכים בהרבה מהצפוי ולמעשה בחודש מרץ הגבייה הייתה נמוכה מהחזוי. באופן חריג, משרד האוצר טרם פרסם את גביית המסים לחודש זה, למרות שכעת התקבלה החלטה המבוססת עליה.

 

גילאון: יש להשוות את הקצבאות לשכר המינימום

 

יזם הצעת החוק להשוואת קצבאות הנכים לשכר המינימום, יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, התייחס הערב לדברים: "משמח שהאוצר הבין שתוספת של כמה עשרות בודדות של שקלים היא חסרת משמעות וכי נדרשת תוספת משמעותית הרבה יותר, אך כל עוד לא מדובר בתוספת שתושווה לשכר המינימום, הקצבאות יוסיפו להיות קצבאות עוני.

 

"הצעת החוק שלי להשוואת קצבאות הנכים לשכר המינימום, שעברה בקריאה טרומית בכנסת בחודש דצמבר האחרון, היא המודל הרצוי והנחוץ לכל אותם רבע מיליון אנשים עם מוגבלות, שקצבתם לא עודכנה כבר חמש עשרה שנים. כל מהלך של תקיעת ההצעה בכנסת וניסיון לייצר ספין של חמלה ערב חג הפסח, הוא לא רק ביזוי ציבור הנכים, אלא ביזוי הכנסת והליכי החקיקה.

 

"אם פיו ולבו של כחלון שווים, אני קורא לו לקדם, גם אם באופן הדרגתי, את העלאת הקצבה עד לגובה שכר המינימום, ולא להשתמש בנכים ובקצבאותיהם כמכשיר להתקוטטויות בין ראשי הקואליציה. ערב חג הפסח תשע"ז - ציבור הנכים בישראל משווע יותר מתמיד לבשורה שתאפשר לו חיים בכבוד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x