בארץ

תחנות כוח פרטיות יקבלו עדיפות על חברת החשמל בשימוש בגז טבעי

רשות החשמל צפויה לפרסם מחר שימוע לקראת מתן העדפה לתחנת כוח פרטיות בשימוש בגז טבעי. התוצאה: חברת החשמל תיאלץ להשתמש בסולר או בגז נוזלי יקרים כאשר יהיה עודף ביקוש לגז

ליאור גוטמן 23:1108.04.17

רשות החשמל החדשה צפויה לפרסם מחר (א') שימוע ציבורי המסדיר את השימוש בסולר ובגז נוזלי במשק החשמל. ההסדרה נועדה להבטיח, לטענת הרשות, "שוויוניות ביו היצרנים ומוכנות לחירום", שם קוד לכך שהיא תתן כבר בקיץ הקרוב העדפה לתחנות כוח פרטיות בשימוש בגז טבעי על חשבון חברת החשמל. התוצאה: מונופול הייצור הממשלתי ייאלץ להשתמש בסולר או גז נוזלי יקרים, וזאת במקרים שבהם יהיה עודף ביקוש לגז על פני ההיצע שקיים היום.

 

הסיבה העיקרית לפרסום השימוע היא מגבלת ההולכה שקיימת כיום: מאגר תמר יחזיק עד סוף 2019 את כלל האספקה למשק, וזו עוברת דרך צנרת הולכה בודדת. בימים שבהם הביקוש לגז היה גבוה במיוחד (אמצע הקיץ ואמצע החורף, כאשר מופעלים מזגנים או תנורים) נרשמה מלחמה בין חברת החשמל לתחנות הכוח הפרטיות מי יזכה בגז ומי יעבור לסולר - זאת עד לרמה שחברת החשמל חזרה להשתמש בסולר, ולעיתים היו אלה תחנות הכוח הפרטיות, למרות שיש בידן חוזה לשימוש בגז.

 

יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל צילום: אוראל כהן

 

לפי המדיניות החדשה של רשות החשמל, תפסיק חברת החשמל לקבל עדיפות בשימוש בגז טבעי, ומי שיקבל עדיפות הוא מי שיהיה יעיל יותר למשק הן מבחינת עלות חוזה הגז שלו והן מבחינת תפוקת תחנת הכוח שהוא מפעיל. התוצאה תהיה שחברת החשמל "תשחרר" עודפי גז שלה ליצרנים הפרטיים ואלו ייצרו חשמל ביעילות גבוהה ממנה ובמחיר זול יותר.

 

ומה תעשה חברת החשמל עם עודף הגז שהתחייבה לרכוש? רשות החשמל תכסה את כל העודפים שיצטברו, כאשר לחברת החשמל נתונה הזכות למכור עודפי גז במחיר עלות ותוספת של 12% לצרכני משנה לרבות מפעלים. בעבר חברת החשמל מצאה נקודות זמן בהם היא מכרה עודפי גז ללקוחות שונים, כאשר הפעם עם הגידול בביקוש לגז יש בידה אפשרות להתחרות במאגר תמר על לקוחות קצה.

 

לטענת רשות החשמל המהלך עשוי לחסוך למשק מאות מיליוני שקלים בשנה, וזאת בהנחה שבקיץ 2017 או במהלך 2018 ירשמו לעיתים שיאים בביקוש לחשמל. בסוף שנת 2019 יחובר כבר מאגר לוויתן לחוף ובעיית הקיבולת בצנרת הגז תעלם.

 

עוד החליטה רשות החשמל לחייב את מאגר תמר לתת "רשת ביטחון" לחוזים שיש למאגרי כריש ותנין שנמכרו לאחרונה לאנרג'יאן היוונית, זאת כדי לא לפגוע באספקת הגז למשק במקרה של תקלה.

 

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, אמר ש"למהלך זה שתי תוצאות – האחת, היא הוזלת המחיר הממוצע של הגז הטבעי לייצור החשמל בישראל, מה שיכול לתרום להוזלת מחיר החשמל בעתיד. השניה, היא הענקת רשת בטחון למאגר הגז כריש- תנין, שתספק לו כלים להתחרות על הלקוחות מול תמר ולוויתן בצורה שתסייע לפיתוחו – דבר שיתרום משמעותית לבטחון האנרגטי של מדינת ישראל. החלטה זו היא המשך להחלטה שהעברתי בממשלה לעידוד מאגרים קטנים".

 

יו"ר רשות החשמל, ד"ר אסף אילת: "הסדרה זו מייעלת את צריכת הדלקים במשק ומונעת מספק הגז שליטה על הקצאת הגז בין יצרני החשמל וחברת החשמל. בנוסף, מייצרת ההסדרה מחויבות לחברת החשמל לאפשר יעילות במשק תוך העברת שוק משני של גז ודלקים מוזלים בין היצרנים".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x