שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

המחוזי בחיפה: יש להתחיל בריקון מכל האמוניה תוך 55 יום

לפי ביהמ"ש, על חיפה כימיקלים להגיש תוך 14 יום תוכנית לריקון האמוניה; המשרד להגנת הסביבה צפוי לאשרה תוך 30 יום, ופעילות הריקון צפויה להתחיל 10 ימים לאחר מכן

ליאור גוטמן 21:1306.04.17

שופטת ביהמ"ש המחוזי בחיפה, תמר שרון-נתנאל, פסקה היום (ה') שעל חברת חיפה כימיקלים להגיש תוך 14 יום תוכנית סדורה לריקון שאריות עודפי האמוניה שנמצאות במכל החיפאי. מעיון בפסק הדין עולה שלחברה נותרו 55 ימים להתחיל בריקון המכל.

 

 

 

החלטת השופטת הגיעה לאחר שחיפה כימיקלים טענה שייקח לה לא פחות מחצי שנה לרוקן את תוכן המכל, בו נמצאות כ-360 טון, וזאת באמצעות פעולת אידוי. שרון-נתנאל שללה את השיטה ובחרה במקומה אפשרות ריקון על ידי שאיבה, ולכן כאמור דרשה תוך שבועיים לקבל תוכנית בעניין. או אז המשרד להגנת הסביבה צפוי לאשר אותה בפרק זמן של 30 יום, ופעולת הריקון בפועל תחל 10 ימים אחרי אישור התוכנית. השורה התחתונה: שעון החול של חיפה כימיקלים להתחלת ריקון שאריות האמוניה במכל יסתיים בעוד 55 יום, כלומר בתחילת יוני. באופן מקרי או שלא, לוח זמנים זה דומה עד זהה לזה שהמשרד להגנת הסביבה ביקש להחיל.
 צילום: פיני חמו

 

מה שיכול לעצור את לוח הזמנים החדש שקבעה שרון-נתנאל הוא פסיקה אפשרית לבטל את סגירת מכל האמוניה - זאת במידה שתתקבל במסגרת דיון שייערך ביום ראשון בבית המשפט העליון סביב השאלה העקרונית האם בכלל להשבית את המכל (בניגוד לדיון שהיה היום במחוזי שעסק רק בלו"ז להשבתה). השבוע פסק בית המשפט העליון כי כי אין למלא מחדש את מכל האמוניה עד להכרעה סופית בנוגע לסגירתו.

 

במהלך הדיון הטיחה שרון-נתנאל ביקורת נוקבת על המשרד להגנת הסביבה וטענה שהוא ניהל את משבר מכל האמוניה בשלומיאליות רבה. לטענתה, ניסיון העבר מוכיח כי על אף שהסיכון המשמעותי ממערך האמוניה היה ידוע מזה שנים ועל אף החלטות שהתקבלו על ידי הממשלה, לרבות מציאת חלופות לייבוא חומר הגלם, "הנושא לא טופל כראוי ובקצב ראוי ועברו שנים ללא שגובשו פתרונות מתאימים".  

 

 

ראש עיריית חיפה יונה יהב אמר שהוא "מברך על החלטת בית המשפט שתביא לריקונו המלא של המיכל באופן יעיל מהיר ובטוח. אני מקווה כי בחיפה כימקלים לומדים את פסק הדין ונערכים ליישומו במקום לבזבז כספים על קמפיינים מסיתים ואישיים, שימוש ציני בעובדים וגרירת רגליים בערכאות המשפטיות. אני קורא לרגולטור ולרשויות הביטחון והממשלה לפעול לטובת ביטחון תושבי חיפה והסביבה ולפקח על הליך ריקון המיכל כפי שנדרש ולא על מילואו מחדש".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x