$
בארץ

בנק ישראל הותיר את הריבית על 0.1%; "העלאת הריבית הבאה - רק בעוד שנה"

זאת בניגוד לתחזית שהיתה עד כה, לפיה העלאת הריבית הבאה תתבצע עד סוף השנה הנוכחית; החלטת הריבית הבאה - בסוף מאי; פלוג: "מוקדם להסיק שעליית מחירי הדיור נעצרה"

מיקי פלד 16:0106.04.17

בנק ישראל הותיר כצפוי את הריבית במשק על 0.1%, כך הודיעה היום (ה') הוועדה המוניטרית של הבנק, בראשות הנגידה קרנית פלוג. לפי התחזית הנוכחית שמפרסם בנק ישראל, העלאת הריבית הבאה תתבצע רק בעוד שנה, וזאת בניגוד לתחזית שהיתה עד כה להעלאת הריבית עד סוף השנה הנוכחית. 

 

 

חטיבת המחקר של הבנק צופה כי הצמיחה ב-2017 תעמוד על 2.8% (זאת לעומת תחזית עד כה שעמדה על 3.2%) ובשנה הבאה על 3.3% (לעומת 3.1%). עוד לפי התחזית: האבטלה השנה ובשנה הבאה תרד לשפל היסטורי של 3.6%. למרות תחזיות אופטימיות אלו, הסיבה שחטיבת המחקר צופה שלא תהיה העלאת ריבית עד השנה הבאה היא כי האינפלציה תיכנס לטווח היעד של הבנק, שהוא 1%-3% רק ב-2018.

 

פלוג מסרה במסיבת העיתונאים לאחר פרסום ההודעה כי "למרות שיפור במספר נתונים כמו גמר הבנייה של דירות והירידה בקצב מתן משכנתאות חדשות, מוקדם עדיין להסיק שעליית מחירי הדירות נעצרה. הממשלה עושה מאמצים ניכרים להגדיל את היצע הדירות וחשוב להתמיד בכך".

בבנק ישראל מדגישים את חשיבות הגדלת היצע הדירות בבנק ישראל מדגישים את חשיבות הגדלת היצע הדירות צילום: כרמית פלר

 

יש לציין כי הוועדה המוניטרית שינתה משהו קטן אך מהותי באופן ניסוח הודעת הריבית: אם עד כה ההודעה סוכמה בשורה התחתונה של "המדיניות המוניטרית תיתוור מרחיבה לאורך זמן", עתה נוסף המשפט לפיו "כל עוד הדבר יידרש כדי לבסס את סביבת האינפלציה בתוך תחום היעד". כלומר שאר המטרות של הריבית הנמוכה כבר הושגו - תמיכה בצריכה ובהשקעה במשק - וכל שנותר הוא להחזיר את האינפלציה ליעד, וזה צפוי בכאמור רק בעוד כשנה.

 

 

ההודעה הבאה - בסוף מאי

 

זוהי הפעם הראשונה שהבנק מבצע את ההודעה על הריבית לאחר צמצום מספר ההודעות בשנה מ-12 ל-8 כך שהריבית הנוכחית תהיה תקפה לפחות עד ההודעה הבאה ב-29 במאי, אם כי גם אז היא לא צפויה להשתנות.

 

לבנק למעשה אין תמריצים לשינוי הריבית בשלב הזה, או ליתר דיוק אין תמריצים להעלות כבר עתה את הריבית. הריבית הנמוכה מסייעת לבנק להתמודד עם השקל החזק שמקשה על היצואנים, וממשיכה לעודד השקעה וצריכה. מצד שני, באותה נשימה הריבית הנמוכה גם גורמת להמשך עליית מחירי הדירות בשל חיפוש משקיעים אחר אפיקי השקעה שיכולים לתת ריבית טובה יותר מאשר זו האפסית שאפשר לקבל בבנק או באג"ח.

קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל צילום: אוהד צויגנבג

 

תגובות

 

מבית ההשקעות הלמן אלדובי נמסר בתגובה כי "בנק ישראל נמצא במלכוד בשל התחזקות השקל שהפך למטבע החזק בעולם בתקופה האחרונה, מה גם שיש לייסוף השפעה ממתנת על האינפלציה. על אף האינדיקטורים החיוביים בשוק המקומי המצביעים על משק הקרוב לתעסוקה מלאה עם צמיחה מהירה יחסית לעולם המערבי, בנק ישראל לא יכול לעלות ריבית בחודשים הקרובים, מנגד לא צפויה גם ירידה בריבית למרות האינפלציה והצפיות לאינפלציה הנמוכות מאוד, לנוכח מחירי הדיור והצריכה הפרטית הגבוה, ובעיקר לאור העובדה שהריבית כבר היום נמוכה ביותר והורדה נוספת קטנה לא באמת תעשה שינוי". 

 

 

 

מקבוצת פיוניר נמסר: "מתחילת השנה משדר בנק ישראל לכולם כי שער הדולר הינו המאבק העיקרי בו הוא יתמקד בשנה הקרובה, וזאת לאור התחזקות השקל שמקשה על היצוא ומרחיק את השגת יעדי הצמיחה והאינפלציה. כרגע נראה כי הכלים אשר בנק ישראל מפעיל אינם מספיקים, בעיקר לאור זאת שהביקוש לדולר צפוי לגדול והשקל הולך ומתחזק בעקבות עסקאות כגון מובילאיי והאפשרות כי שוק האג"ח בארץ ייכלל במדד האג"ח העולמי של סיטי. בנק ישראל נותר כמעט ללא כלים מוניטריים וחייב להתחיל לחשוב על דרכים נוספות להחלשת השקל מלבד רכישת דולרים. נראה כי לא רק שלא תהיה העלאת ריבית השנה אלא שהאפשרות להורדת ריבית או למהלך של הרחבה כמותית כבר ב-2017 שוב על הפרק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x