$
בארץ

היועמ"ש של הכנסת מאשר לעקוף את ועדת הכלכלה: מותר להקים ועדה מיוחדת לחוק פיצול התאגיד

עם זאת במענה לפניית יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל, כתב איל ינון שרצוי שהחוק יגיע לוועדת הכלכלה כי "העברה של הצעת חוק לדיון בוועדה מיוחדת יש בה משום פגיעה בוועדה הקבועה שהעניין מצוי בתחומי תפקידיה"

שחר אילן 19:5105.04.17

היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד איל ינון קובע שהעברת החוק לפיצול תאגיד השידור הציבורי להכנה בוועדה מיוחדת לא תפגום בתהליך החקיקה. עם זאת הוא כותב שרצוי שהחוק יגיע לועדת הכלכלה. ינון כותב את הדברים במענה לפניית יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני.

 

שני התיקונים הקודמים של חוק התאגיד בוצעו בוועדה מיוחדת. גם הפעם הודיע יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן מהליכוד שבכוונתו להביא את החוק לועדה מיוחדת ולא לועדת הכלכלה שנושאי תקשורת הם בתחום סמכותה. זאת, בשל עמדתו של כבל נגד פרוק או פיצול התאגיד.

 

כבל ביקש שינון יקבע שהדיון צריך להארך בועדת הכלכלה ואין לעקוף אותה. ינון כתב לו היום בתשובה כי "אכן אין חולק כי ועדת הכלכלה היא הוועדה המתאימה לדיון בחקיקה העוסקת בתקשורת". לדבריו, "ככל שתובא לדיון הצעת חוק בעניין תאגיד השידור, המלצת הלשכה המשפטית תהיה כי ההצעה תועבר לוועדת הכלכלה , שכן כך ראוי ורצוי שיקרה".

תאגיד השידור תאגיד השידור צילום: כאן

 

ינון גם מסכים ש"העברה של הצעת חוק לדיון בוועדה מיוחדת יש בה משום פגיעה בוועדה הקבועה שהעניין מצוי בתחומי תפקידיה". עם זאת הוא קובע: "בהתאם להוראות חוק-יסוד: הכנסת ותקנון הכנסת, יכולה הכנסת, לפי המלצה של ועדת הכנסת, להחליט כי הצעת חוק תעבור לדיון בוועדה מיוחדת". עוד הוא מציין ש"ועדת הכנסת יכולה להחליט כי הדיון יתקיים בוועדה משותפת(של שתי ועדות. ש"א), ולא ניתן לראות בעצם ההעברה לוועדות שכאלה, משום פגם בהליך החקיקה".

 

ינון כתב את הדברים בתשובה לפניית פרקליטיו של כבל, עורכי הדין יובל יועז ודורון ברקת. לטענת עורכי הדין, "הקואליציה עשתה לה מנהג לעקוף את ועדת הכלכלה ולא לאפשר לה לעשות את עבודתה.זו איננה הפעם הראשונה שבנושא חוק השידור הציבורי, מונעת הקואליציה מוועדת הכלכלה מלטפל בנושא".

 

"התנהלות מעין זו של הקואליציה מהווה", לטענתם, "פגיעה מתמשכת במעמדה ובכבודה של הכנסת.אין זה מתקבל על הדעת שהקואליציה תכוון את הדיונים בהצעות חוק בתחומים מוגדרים לוועדות אד-הוק, במטרה להשפיע מראש על תוצאות הדיון". הם ביקשו מינון לוודא לוודא ש"הקואליציה לא תעשה שימוש בכוחה הקואליציוני כדי להפוך למרמס את הליכי החקיקה של הרשות המחוקקת". ינון כאמור הביע תמיכה בעמדתם, אבל דחה את הבקשה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x