שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

כספים קואליציוניים: ועדת הכספים אישרה 800 מיליון שקל לישיבות ולחינוך דתי וחרדי

הדיון בנושא היה אמור להתקיים מחר, אבל הוקדם כדי לחסוך לח"כים ולעובדים הגעה לבניין פעם נוספת; שתיים מההעברות המרכזיות הן 310 מיליון שקל לתקציב הישיבות ו-115 מיליון שקל לחינוך הממלכתי דתי. התעריף לאברך כולל עומד על 857 שקל והתעריף לתלמידי ישיבה על תיכונית לרווקים עומד על 477 שקל

שחר אילן 16:3105.04.17

ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום (ד') העברות של כספים קואליציוניים בסך 800 מיליון שקל לישיבות, שיעורי תורה ולחינוך הדתי והחרדי.

 

 

מדובר בכספים שעליהם הוחלט בחודשים האחרונים של אשתקד במו"מ לאישור התקציב ולכן לא נכללים בסכומי התקציב המקוריים. שתיים מההעברות המרכזיות הן בסכומים של 310 מיליון שקל לתקציב הישיבות ו-115 מיליון שקל לחינוך הממלכתי דתי.

 

הדיון בנושא היה אמור להתקיים מחר (ה'), אבל הוקדם כדי לחסוך לח"כים ולעובדים הגעה לבניין פעם נוספת. ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) טענה ש"לא היתה שום סיבה לכנס את הדיון בהתרעה קצרה כל כך. צריך דיון רציני ולא בחטף". יו"ר הוועדה משה גפני (יהדות התורה) ענה: "לי זה היה חשוב". עוד אמרה שפיר ש"החינוך הממלכתי דתי מקבל תקציב מעל לכל האחרים".

אברכים במהלך המהומות מול לשכת הגיוס בירושלים אברכים במהלך המהומות מול לשכת הגיוס בירושלים צילום: אוהד צויגנברג

 

בלחץ יהדות התורה הוגדל תקציב הישיבות לשנת 2017 בשלוש החלטות ממשלה לסכום שיא של 1.224 מיליארד שקל. מדובר בסכום הגבוה ביותר שתקציב הישיבות הגיע אליו בשלב מוקדם של השנה. לשם השוואה התקציב המקורי של 2014 בימי ממשלת הליכוד ויש עתיד עמד תקציב הישיבות על 421 מיליון שקל בלבד, כלומר מאז גדל כמעט פי 3. כדי להגיע לסכום זה יועברו לאגף המוסדות התורניים במשרד החינוך 310 מיליון שקל.

 

התעריף לאברך כולל - 857 שקל

 

הסיבה לסכום הגבוה היא שבעבר הוסכם על סכום קבוע שהתחלק בין תלמידי הישיבות. ככל שמספר התלמידים גדל התעריף לתלמיד פחת. בהסכם הקואליציוני הנוכחי נקבע שהמדינה תממן כל מספר של אברכי כולל ותלמידי ישיבות בתעריף קבוע. התעריף לאברך כולל עומד על 857 שקל והתעריף לתלמידי ישיבה גדולה (ישיבה על תיכונית לרווקים) עומד על 477 שקל. ההסכם הזה גורם לכך שמספר תלמידי הישיבת גדל ועימו התקציב הכללי לישיבות.

 

בשבוע של אישור התקציב אושרו בממשלה עוד שורה של הקצבות קואליציוניות לדרישת המפלגות השונות וחברי הכנסת. חלק מסכומים אלה צורפו לבסיס התקציב וחלק המתינו עד לסיומה של בדיקה משפטית. הועדה אישרה היום את הסכומים שהבדיקה המשפטית בעניינם הסתיימה לאחרונה בסך 691 מיליון שקל. מתוכם 473 מיליון שקל מיועדים לחינוך החרדי והדתי ולתרבות דתית ושעורי תורה.

 

תקציב החינוך הממלכתי דתי מקבל את הסכומים הגבוהים ביותר במערכת החינוך. למרות זאת השיגה לו הבית היהודי עוד 115 מיליון שקל.

 

החינוך החרדי יקבל 163 מיליון שקל, מתוככם 80 מיליון שקל יועדו לחינוך המוכר שאינו רשמי שבו כמעט אין מלמדים לימודי ליבה. עוד סכומים: 33 מיליון שקל לסמינרים החרדים לבנות, 25 מיליון שקל לפעולות ושיפוצים בחינוך העצמאי של אגודת ישראל ו-25 מיליון שקל לתוספת שכר גננות בחינוך המוכר שאינו רשמי.

 

128 מיליון שקל יועדו לתקציבי תרבות דתית וחרדית ושעורי תורה. מתוכם 53 מיליון שקל מיועדים לשעורי תורה. חלק משמעותי מסוכמים אלה עובר באופן מסורתי לארגוני התרבות המפלגתיים של המפלגות החרדיות ולארגונים להחזרה בתשובה.

 

גפני טען בדיון שהוא היה מעוניין שתקציבים אלה לא יהיו הקצבות קואליציוניות. לדבריו, האוצר אינו מעוניין בכך כיוון שהוא מקווה שבעתיד כשיהדות התורה לא תהיה בקואליציה אפשר יהיה לבטל את ההקצבות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x