$
בארץ

שומרת הסף שמעצבנת את השרים

המשנה ליועמ"ש דינה זילבר כתבה לפני הבחירות חוות דעת נוקבת התומכת בפירוק החטיבה להתיישבות יהודית - ובשבוע שעבר בלמה את הניסיון של שר הביטחון אביגדור ליברמן לקיים שימוע לראש המכינה הקדם צבאית בני־דוד הרב יגאל לוינשטיין

משה גורלי 08:1604.04.17
המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר רשמה בשבוע שעבר הישג, כשבלמה את הניסיון של שר הביטחון אביגדור ליברמן לקיים שימוע לראש המכינה הקדם צבאית בני־דוד הרב יגאל לוינשטיין על רקע התבטאויותיו הסקסיסטיות והפוגעניות בנוגע לשירות נשים בצה"ל כלוחמות. כאדם פרטי, במיוחד כאשה, יש להניח שזילבר היתה שמחה לראות את ליברמן מטפל ברב, אבל כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה היא מנעה זאת ממנו. היא עשתה זאת מהטעם הטכני, שהחוק מכפיף את הרב והמכינה שבראשה הוא עומד לשר החינוך ולא לשר הביטחון, ומהטעם המהותי — הגנה על חופש הביטוי. זילבר התחנכה על מורשת אהרן ברק, שלפיה גם דיבור נקלה ובזוי חוסה תחת כנפי חופש הביטוי.

 

דינה זילבר דינה זילבר

זילבר היא מהמתחרים הרציניים על תואר שומר הסף שהכי מעצבן את הממשלה, בעיקר הנוכחית. בפברואר 2015, עוד לפני הבחירות האחרונות, כתבה זילבר חוות דעת נוקבת התומכת בפירוק החטיבה להתיישבות יהודית וטענה כי המדינה צריכה לנהל את הקרקעות. אחרי הבחירות נחתם הסכם קואליציוני בין הליכוד לבית היהודי, שהותיר את החטיבה להתיישבות יהודית חיה ובועטת. זילבר ננזפה בידי שרת המשפטים איילת שקד על שנתנה סוג של פומבי לחוות הדעת שלה. המעגל הזה נסגר לאחרונה כשהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט קיצץ את סמכויותיה של זילבר בכל הנוגע לאכיפת החוק ביהודה ושומרון.

 

זילבר גם עמדה בראש צוות בין־משרדי שגיבש שורת המלצות לחיזוק שלטון החוק וטוהר המידות בשלטון המקומי. הצוות מונה לנוכח העדויות לשחיתות שהצטברו בפרשות הולילנד, ישראל ביתנו ואינספור ראשי הערים שהואשמו והורשעו. לפני כן, באותו עניין, כתבה זילבר יחד עם צוות ממשרד האוצר חוות דעת שנועדה לסתום פרצות במנגנוני התמיכות הכספיות שמעבירים משרדי הממשלה למגזר השלישי ולרשויות המקומיות.

 

זילבר החלה את דרכה במשרד המשפטים כמתמחה של מני מזוז, וכיום היא ממלאת את התפקיד האחרון שלו לפני שמונה ליועץ המשפטי לממשלה. סביר להניח שכל עוד הממשלה הנוכחית תכהן, היא לא תמשיך כמוהו לכס היועץ, וכנראה שהבנה זאת מאפשרת לה לצאת בביקורת גלויה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x