$
בארץ

800 מיליון שקל קואליציוניים יועברו למטרות דתיות וחרדיות

ועדת הכספים תאשר בשבוע הקרוב העברות לחינוך החרדי והממלכתי־דתי ולשיעורי תורה, כפי שדרשו המפלגות החרדיות לפני אישור התקציב

שחר אילן 21:0903.04.17
ועדת הכספים של הכנסת צפויה לאשר השבוע העברות של כספים קואליציוניים בהיקף של כ־800 מיליון שקל לישיבות, לשיעורי תורה ולחינוך הדתי והחרדי. מדובר בכספים שעליהם הוחלט בחודשים האחרונים של השנה שעברה במסגרת משא ומתן לאישור התקציב, ולכן לא נכללים בסכומים המקוריים. שתי ההעברות המרכזיות הן 310 מיליון שקל לתקציב הישיבות ו־115 מיליון שקל לחינוך הממלכתי־דתי. כמו כן צפויה הוועדה לאשר שורה של העברות לחינוך החרדי שיסתכמו ב־163 מיליון שקל ושורה של העברות לתרבות יהודית ושיעורי תורה, שיסתכמו ב־128 מיליון שקל.

 

בלחץ יהדות התורה, שורת החלטות ממשלה הגדילו את תקציב הישיבות לשנת 2017 לסכום שיא של 1.224 מיליארד שקל. לשם השוואה, בימי ממשלת הליכוד ויש עתיד ב־2014, עמד תקציב הישיבות על 421 מיליון שקל בלבד. המשמעות היא שמאז הוא גדל כמעט פי שלושה. כדי להגיע לסכום הזה, יועברו אותם 310 מיליון שקל לאגף המוסדות התורניים במשרד החינוך.

 

הסיבה לסכום הגבוה היא שבעבר הוסכם על סכום קבוע שהתחלק בין תלמידי הישיבות, וככל שמספר התלמידים גדל — התעריף לתלמיד פחת. בהסכם הקואליציוני הנוכחי נקבע שהמדינה תממן כל מספר של אברכי כולל ותלמידי ישיבות בתעריף קבוע. התעריף לאברך כולל עומד על 857 שקל לחודש, והתעריף לתלמידי ישיבה גדולה (ישיבה על־תיכונית לרווקים) עומד על 477 שקל לחודש. ההסכם הזה גורם לכך שמספר תלמידי הישיבת גדל, ועמו התקציב הכללי לישיבות.

 

משה גפני משה גפני צילום: אלכס קולומויסקי

בשבוע של אישור התקציב אושרו בממשלה עוד שורה של הקצבות קואליציוניות לדרישת המפלגות השונות. חלק מהסכומים האלה צורפו לבסיס התקציב, וחלק המתינו עד לסיומה של בדיקה משפטית. מתוך הסכומים שהבדיקה המשפטית בעניינם הסתיימה, יועברו ביום רביעי הקרוב 691 מיליון שקל, ש־473 מתוכם מיועדים לחינוך החרדי והדתי וכן לתרבות דתית ולשיעורי תורה.

 

תקציב החינוך הממלכתי־דתי מקבל את הסכומים הגבוהים ביותר במערכת החינוך, ולמרות זאת השיגה לו הבית היהודי עוד 115 מיליון שקל.

 

החינוך החרדי יקבל 163 מיליון שקל, מתוכם 80 מיליון ייועדו לחינוך המוכר שאינו רשמי, שבו כמעט לא מלמדים לימודי ליבה. עוד יועברו 33 מיליון שקל לסמינרים החרדיים לבנות, 25 מיליון שקל לפעולות ושיפוצים בחינוך העצמאי של אגודת ישראל ו־25 מיליון שקל לתוספת שכר לגננות בחינוך המוכר שאינו רשמי.

 

מתוך 128מיליון שקל שמיועדים לתקציבי תרבות דתית, 53 מיליון מיועדים לשיעורי תורה. חלק משמעותי מהסכומים האלה עובר באופן מסורתי לארגוני התרבות של המפלגות החרדיות ולארגונים שעוסקים בהחזרה בתשובה. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x