$
בארץ

החשד לשחיתות בתע"א: חבר הוועד אלי כהן שוחרר למעצר בית

כהן יורחק מהחברה ומהמעורבים בפרשה עד לחודש יולי. הוא חשוד בקבלת שוחד ובהיותו הדמות המרכזית באיום על עובדים להתפקד לליכוד. כהן נחשב למקורב לשר חיים כץ, שהיה יו"ר ארגון העובדים

אסנת ניר 16:0803.04.17
אלי כהן, חבר הוועד הבכיר החשוד בעבירות השחיתות בתעשייה אווירית (תע"א) במסגרת פרשת 630, שוחרר למעצר בית. עוד נקבע כי יורחק מהחברה ומהמעורבים בפרשה עד ליולי.

 

אלי כהן הוא חבר ועד בכיר, הנחשב לאחד המקורבים ביותר לשר הרווחה העבודה חיים כץ, שהיה יו"ר ארגון העובדים בתע"א עד לפני שנתיים. בתפקידו הרשמי הוא עובד במפעל אביזרים בחטיבת בדק. כוחו נובע בין היתר מתפקידו בוועד כיו"ר ועדת ההזנה של העובדים, במסגרת זו אחראי כהן על תזונת העובדים, מפקח על חדרי האוכל וספקי המזון. כהן חשוד בביצוע עבירות שוחד, קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד ומרמה והפרת אמונים. לחשדות נוספו גם עבירות איסור הלבנת הון וגניבה בידי עובד.

במהלך הדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בראשון לציון בשבוע שעבר, עלה כי אלי כהן מעורב גם כן לכאורה בפעילות הפוליטית בתע"א של התפקדות לליכוד: "מרבית הפעולות מתייחסות להתפקדויות תחת המעטפת של חברה ממשלתית ועבירות פליליות שהחשוד ביצע תוך כדי פעילות ההתפקדות שהחשוד ביצע בתעשיה האווירית" אמר נציג המשטרה. עוד עלה על ידי נציג המשטרה כי אלי כהן הינו דמות דומיננטית ומרכזית בפרשה: "בסקטור שלו הוא הדמות המרכזית בהתפקדויות" אמר נציג המשטרה, שציין כי לא קיימות דמויות ברמה שלו בסקטורים אחרים. זאת בתשובה לשאלתו של עו"ד ליאור אפשטיין, המייצג את אלי כהן בפרשה, האם כהן עדיין מהווה דמות מרכזית בה.

אלי כהן. הדמות המרכזית בהתפקדויות לליכוד, לפי המשטרה אלי כהן. הדמות המרכזית בהתפקדויות לליכוד, לפי המשטרה צילום: אסנת ניר

 

"הצגתי בפני בית המשפט עד כמה הדומיננטיות וההשפעה שלו על ההתפקדויות ועד כמה הוא היה מאוד אקטיבי בפעילותה אקטיביות ומסכת האיומים שניהל כנגד אותם אלה שרצה לפקוד אותם לליכוד", אמר. בדיון עלה על ידי עו"ד ליאור אפשטיין, המייצג את אלי כהן, כי ישנם כ-600 מתפקדים מעובדי החברה.

 

כהן נעצר לפני כשבועיים וחצי בחשד לביצוע עבירות של איסור הלבנת הון, הסתרת מקור הרכוש, גניבה בידי עובד ציבור, לקיחת שוחד, סחיטה באיומים, סיוע לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, השמטת הכנסה במזיד ומרמה והפרת אמונים במסמכי תאגיד.

 

על פי החשד, חבר הוועד היה גורם מרכזי במספר פרשיות שנחקרות, כשהמכנה המשותף לרובן הוא שימוש פסול שעשה בתפקידו ובמעמדו לקידום אינטרסים שונים בתוך החברה של ספקים ועובדים. כך למשל, על פי החשד באחת הפרשיות שנחקרות, הוא קידם העסקת ספק בניגוד לנהלים, בתמורה לטובות הנאה. "החשוד ביצע את כל הפעולות האפשריות על מנת שאותה חברה, למרות שלא הייתה מוכשרת לכך, תהיה ספקית" , אמר נציג המשטרה בדיון הארכת מעצרו לפני כשבועיים, והחברה מהווה סיכון מעצם פעילותה. הוא אפשר זאת לאורך שנים".

 

פרשייה נוספת שנחקרת בהקשר של חבר הוועד הבכיר, נוגעת ליחסיו עם המנהל לשעבר של סניף בנק הפועלים בתע"א עמוס בן דוד. על פי החשד, חבר הוועד נתן טובות הנאה לבן דוד, בתמורה לכך שזה אישר משכנתאות והלוואות חריגות לעובדים. בן דוד נעצר לבקשת המשטרה עד מחר.

 

פרשה נוספת שנחקרת בהקשר של חבר הוועד הבכיר היא גניבת מוצרי מזון מחדרי האוכל של החברה. אלי כהן מיוצג על ידי עו"ד ליאור אפשטיין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x