• תפריט
בארץ

ראיון כלכליסט

יו"ר רשות החשמל: "אני נערך לתרחיש שהרפורמה בחברת החשמל לא תיושם"

ד"ר אסף אילת סבור שצריך להעביר את תכנון משק החשמל מחברת החשמל לידי שר האנרגיה ורומז שייתכן שתעריפי החשמל יתייקרו. על הכוונת: מכירת תחנות כוח במכרז ואי התערבות של רשות החשמל בחוזי הגז

ליאור גוטמן 08:1703.04.17

"מי שמתכנן את משק החשמל היום היא חברת החשמל ואת זה צריך לעשות שר האנרגיה ולא הם. לכן לשר יהיה תפקיד הרבה יותר אקטיבי לטעמנו. נשאף שכל סוף שנה נקבע תעריפי חשמל לשנה העוקבת לגבי כלל המקטעים במשק". כך אומר ל"כלכליסט" יו"ר רשות החשמל, ד"ר אסף אילת.

 

אילת נכנס לתפקיד לפני 11 חודשים, לאחר ששימש ככלכלן הראשי של הרשות להגבלים עסקיים. זהו ראיון ראשון שלו מאז נכנס לתפקידו, שניתן לקראת הוועידה הלאומית לאנרגיה של המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה.

 

רשות החשמל החדשה הוקמה תוך כדי ביטול רשות החשמל הישנה וספק פיטורים ספק שחרור מוקדם של יו"ר רשות החשמל הקודמת אורית פרקש הכהן, כאשר ההקשר התקשורתי שליווה את המהלך היה התנגדותה של פרקש למתווה הגז הממשלתי. "כשנכנסתי לתפקיד הפחידו אותי ואמרו לי שלא אוכל לעבוד", הוא אומר. "היום יש לי עצמאות תעריפית מלאה, והחיבור עם המשרד והשר משפר את הסינרגיה עם שאר היחידות וכולם עובדים צמוד".

 

ד"ר אסף אילת יו"ר רשות החשמל ד"ר אסף אילת יו"ר רשות החשמל אוהד צויגנברג

 

איך למנוע זיגזוגים

 

כעת, אחד הנושאים הבוערים על שולחנו של אילת הוא בנייה מחדש של משק האנרגיה, ביחס למסגרת שיקבע השר מעליו יובל שטייניץ. עד לפני כמה חודשים עוד חשבו שם שכולם יתעסקו ברפורמה בחברה החשמל אבל זו נשארה באותו מקום שיצאה אליו לפני 21 שנה – המון הבטחות, אפס יישום בפועל.

 

מה יעלה בגורלה של הרפורמה בחברת החשמל?

"כשיהיה אקלים נכון אז אני מאמין שיש סיכוי לרפורמה אבל לאור ההיסטוריה אנחנו ברשות החשמל נערכים לתרחיש שאין כזה. המשק לא צריך ללכת שמאלה או ימינה והכיוון חייב להיות יעילות של חברת החשמל והשוק הפרטי יקים מתקני ייצור. הקצב שזה יקרה או הכיוון וההשפעה על העובדים תהיה כזו או אחרת אבל אני חושב שבעוד עשר שנים שאלת הרפורמה לא דרמטית. אני כיו"ר אשמח שתהיה רפורמה שתהיה מוסכמת עם העובדים כי מתווה לטווח ארוך הוא הדבר הטוב לעשות אבל אני לא קם כל בוקר וחושב אם היתה חתימה על רפורמה".

 

לפי תפיסתך, חברת החשמל לא תהיה מונופול?

"השאיפה היא שחברת החשמל לא תהיה מונופול בשום תחום פרט להולכה וחלוקה. גם אם תהיה לה אחזקה בייצור עדיף שזה יהיה במה שלא מתחרה כמו תחנה פחמית. הסיבה היא שקשה להכניס אותם למקטעים תחרותיים כי מי שמחזיק את התשתית אסור שיתחרה על התשתית".

 

אילת מתייחס למעורבות של חברת החשמל בנוגע לאנרגיות מתחדשות (סולארי ורוח) ויש לו עמדה נחרצת בעניין. "העמדה האישית שלי היא שחברת החשמל לא צריכה להיכנס לייצור באנרגיות מתחדשות. היא שולטת ברשת ובקצב החיבורים והיא מנהלת את הרשת והיא לא צריכה להחזיק בכובע של תחרות, בוודאי במי שהיא נותנת להם שירותים ועמדתי האישית שלא תעסוק באנרגיות מתחדשות".

 

לאילת יש שורת משימות לסגור השנה כאשר אחת העיקריות היא מה שהוא מכנה "ליצור משק שיש בו אמון". בעבר קשה היה למצוא אפילו שחקן אחד בתחום שלא הביע תלונות חוזרות ונשנות על זיג-זג רגולטורי של הרשות, חוסר שקיפות או קביעת תעריפים לא הגיוניים, ועד לרמה שבשנה שעברה הוגשו עתירות שונות נגדה לבג"ץ על פגיעה לכאורה במשק החשמל. "אנחנו מנסים לקבוע כללים ברורים כדי שכולם יידעו איך מתנהלים", הוא אומר.

 

מה תעשו שלא עשו כאן קודם?

"לא ננהל שחקנים בשוק אלא נשים דגש על יצירת תנאי מגרש שעליו ישחקו. זה מה שעשינו במכרז הסולארי האחרון שנתנו לשוק לשחק לבד בלי לדחוף את האף למה שאנחנו לא מבינים בו כמו תעריפי התחרות של היזמים".

 

ישנה מציאות שהרגולטור לא מבין?

"הרגולטור לא מבין בעלויות של שחקנים או תמריצים של שחקנים. הוא גם לא מבין תמיד את כל ההתקדמות הטכנולוגיות שניתן ליצור. לכן בתחום החשמל חייב להיות רגולטור אבל לא כזה שמנהל את הצרכן ולתת למשק לפעול".

 

נושא נוסף שהוא שם עליו דגש הוא קידום ובניית המשק לרבות תחנות גז. רק אתמול הממשלה אישרה במסגרת תוכנית אב למשק הקמה של כ־10 תחנות כוח חדשות בהספק מצרפי שמגיע לכ־50% מכוח הייצור של חברת החשמל. אלו אמורות להחליף את הייצור של חברת החשמל.

 

לצד זאת, נדבך נוסף של קידום המשק הוא הפיכת מבנה הכרת העלויות של חברת החשמל. כאן רומז אילת שייתכן כי תעריף החשמל יעלה, מכיוון שתעריף ההולכה לא עודכן במשך 15 שנה.

 

לדבריו, "תקציב ההשקעות של חברת החשמל לא עובר בקרה מלאה ומה שמיועד לפיתוח הרשת הולך לשם. ולכן נתמרץ את חברת החשמל על ההקמה של תשתית הולכה. תעריף המערכת לא עודכן 15 שנה ותשלום על ההקמה של תשתית הולכה לא בוצע מעולם. בכלל עצם התפיסה שהיא מקבלת על מה שהיא ביצעה בפועל יחודד, ויכול להיות שהיא תקבל תמריצים בדמות אבני דרך על הקמה", הוא חושף. מציאות זו תעודד את חברת החשמל להקים רשתות הולכה וחלוקה.

 

"לא נקצוץ אותה לגמרי"

 

כל אלו מטרות של הטווח הרחוק, אולי בעוד שנתיים שלוש. בינתיים רשות החשמל מנסה לסגור את השנה בשקט, בעיקר בתחום של סגירת חובות מול חברת החשמל. הרשות הקימה לצורך כך צוות לבדיקת עלויות הפנסיה של חברת החשמל. אחרי שאלו יתבררו היא תשקלל תעריפים שלא עודכנו או החזרים שחברת החשמל חייבת מול הלקוחות שלה, והכל יגולם לתעריף אחד גדול שיסוכם עוד השנה.

 

"2017 תהיה שנה שנסגור חובות עבר ונסתכל עם הפנים קדימה. עד היום ההתנהלות היתה מי חייב למי וכמה. אבל צריך לסגור חשבון. בסופו של יום החברה צריכה להיות יעילה והציבור שמוטל עליו מס חשמל לא צריך לממן התנהלות לא יעילה".

 

אחת השיטות שאילת רוצה להכניס לרשות החשמל היא תמרוץ לחברת החשמל להתייעל בתחזוקה השוטפת.

 

איך מתמרצים גוף שלא רגיל לעבוד במחשבה רק על חסכון כספי?

"אם אני אומר לחברת החשמל שאני מבטיח לה להכיר בעלות מסוימת מראש, בלי מו"מ, זה יוצר לה תמריץ להתייעל ולהוזיל עלויות. היא צריכה לנהל את עצמה. בנוסף נשלח את החברה להתמקד ביתרון יחסי ומה שאין לה יתרון שלא תשקיע שם את המשאבים הניהוליים שלה. צריך לתת להם מטרות ארוכות טווח ל־5 עד 10 שנים ואין כוונה לקצוץ אותה לגמרי".

 

אחד הממשקים הצפופים של רשות החשמל הישנה היה עם רשות הגז, וזאת בדמות הכרה או שינוי של החוזים מול מאגר תמר המונופוליסטי, ובראשם החוזה העקום עם חברת החשמל – זה שלא טופל במתווה הגז, מה שגרם לכך שהציבור נשאר עם תמחור גבוה שמשפיע לרעה על תעריף החשמל שלו.

 

"משק הגז לא בתחום שלנו אלא בתחום רשות הגז וכל שימוע שלנו נעשה בתאום. אנחנו מקווים להגיע למשק גז תחרותי ובעתיד לא נעסוק בחוזי הגז של שוק החשמל, אבל עד שנגיע לשם רשות החשמל עוסקת בהם במינימום שהיא חייבת. כשיחובר ספק חדש (לוויתן או כריש ותנין) ניגע פחות בחוזים".

 

וכשחברת חשמל תמכור תחנות כוח תתערבו בחוזי הגז של כל תחנה?

"רגולציה של מכירת תחנות כוח תקח בחשבון כמה מרכיבים לרבות שיעבודים ומחזיקי זכויות. מכירת תחנות הכוח תהיה במכרז ולכן חברת החשמל תוכל לבדוק כמה זה שווה לה למרות שחוזה הגז עקום. ולכן מעבר לחוזה הגז יבדקו כמה מקום יש שם להקים עוד תחנות בשטח ויתרונות אחרים. זה יתבצע בהליך מדורג ועל פני זמן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x