$
בארץ

הממשלה הטילה על השרים אלי כהן ואלקין להציג חלופות ליבוא האמוניה

שלוש האפשרויות שנבחנות הן יבוא באוניות קטנות של 2,000 טונות, מכלי אמוניה ייעודיים לכל מפעל או יבוא מירדן; ראש עיריית חיפה: "דיון האמוניה בישיבת הממשלה מזכיר לי את הדיונים לפני מלחמת יום כיפור"

ליאור גוטמן 13:0202.04.17

הממשלה שוב דחתה את ההחלטה בעניין מכל האמוניה בחיפה. הממשלה דנה הבוקר בנושא מכל האמוניה בחיפה, בהשפעה על התעשייה ובעתיד העובדים שעומדים בפני פיטורים. רוב השרים נטו לקבל את חוות הדעת שהציג השר להגנת הסביבה זאב אלקין לפיה יש לאפשר עוד 60 יום של התארגנות למשק, כדי שמפעלים יוכלו להסתגל ליבוא חלופי של אמוניה. מיעוט מהשרים נטו שלא לקבל את הבקשה.

 

 

אולם בסוף הדיון הוחלט ששר הכלכלה אלי כהן יחד עם אלקין יציגו בקרוב את החלופות שעומדות על הפרק. שלוש האפשרויות הן יבוא מירדן (עדיפות נמוכה בשל סכנה בטחונית במעברי הגבול), יבוא באוניות קטנות של 2,000 טונות או מכלי אמוניה ייעודיים לכל מפעל שצורך את החומר.

 

מנכ"ל משרד רה"מ אלי גרונר אמר בישיבה שהממשלה קיבלה לפני יותר משלוש שנים החלטה לסגור את המכל בחיפה ולהקים תחתיו אחד חדש בנגב, אולם עד היום שום דבר לא זז. הוא הוסיף שהחלטת הממשלה ההיא לא כללה פיטורים של מאות אנשים, ולכן יש לגבש חלופות שלא יפגעו במטה לחמם של העובדים בחיפה כימיקלים.

 

לפני הישיבה שלחו קבוצת פרופסורים מכתב לשרים שלא לאפשר יותר יבוא של אמוניה מחשש לפגיעה בשלום הציבור. בין החותמים על המכתב היה פרופ' אהוד קינן שהיה חתום על הדו"ח הראשוני שהצביע על הסכמנות בהשארת המכל על כנו.

 

הבוקר חסמו כ-200 עובדי חיפה כימיקלים את צומת גהה, אחד מצירי התנועה העמוסים בישראל.

 

העובדים ממשיכים במאבק במחאה על הסחבת והיעדר פתרונות מידיים להבאת אמוניה לישראל, דבר המאיים על סגירת המפעל ומעמיד 1,500 עובדים בסכנת פיטורים ערב הפסח.

 

מחאת העובדים מתקיימת כאשר ברקע מתכנסת בשעה זו ישיבת ממשלה מיוחדת בניסיון להגיע לפתרון בעניינם.

 

המפגינו אמור כי "עבור 1,500 עובדים ובני משפחותיהם שעון החול אזל. הפסח הזה כולנו מובטלים. לאף אחד לא אכפת. לא איכפת מ- 1,500 העובדים ובני משפחותיהם שנזרקים היום לרחוב, לא איכפת מקריסה של מפעל מפואר שמייצא בהיקף של 2.8 מילארד דולר בשנה. פשוט לא איכפת. אנחנו קוראים לראש הממשלה להתערב. אתה מחזיק במפתח לפיתרון, רק אתה יכול להציל את העובדים. ראש הממשלה - תתערב". 

מאות עובדי חיפה כימיקלים חוסמים את צומת גהה מאות עובדי חיפה כימיקלים חוסמים את צומת גהה

 

ראש עיריית חיפה יונה יהב: "דיון האמוניה בישיבת הממשלה מזכיר לי את הדיונים לפני מלחמת יום כיפור, הדיון מתקיים מבלי שמוצגת עמדתנו ומבלי להתייחס לדו"ח שאותו חיברו 10 פרופסורים. את הדיון מוביל הרגולטור שאמור לשמור על ביטחון התושבים מפני התעשייה וכל פעילותו לאפשר לעוד אונייה ששווה לפצצת אטום להיכנס לנמל חיפה. על שרי הממשלה האחריות והחובה לעצור את פארסה הזו ולהפסיק את ההתנהלות המבישה של הממשלה שפועלת לשמור על הגביר במקום על 1,000,000 תושבי מדינת ישראל".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x