$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

ביטוח לאומי טעה - ומשקיעי נדל"ן בארה"ב יקבלו בחזרה מיליוני שקלים

הסיבה: הביטוח הלאומי התייחס לא נכון להכנסות של אותם משקיעים בעקבות סיווג שעשתה רשות המסים ואשר נועד בכלל להקל עליהם; על פי ההערכות, מדובר באלפי חברות שייהנו מהחזרים של עשרות ומאות אלפי שקלים

עמרי מילמן 18:0329.03.17

ישראלים שמשקיעים בנדל"ן בארה"ב צפויים לזכות מהחזרים נדיבים מביטוח לאומי, כך נודע ל"כלכליסט". הסיבה לכך היא שהביטוח הלאומי התייחס לא נכון להכנסות של אותן חברות בעקבות סיווג שעשתה רשות המסים ואשר נועד בכלל להקל על אותם משקיעים.

 

בארה"ב ישנן חברות מסוג LLC. חברות אלו למעשה שקופות לצורכי מס, כלומר ההכנסות של בעלי המניות בהן ממוסות ישירות במס הכנסה, במקום מס חברות ומס דיבידנד. מרבית הישראלים שמשקיעים בארה"ב, במיוחד בנדל"ן, בוחרים לעשות זאת דרך סוג זה של חברות, שכן הדבר גם מקל על פתיחת חשבון בבנק אמריקאי וכן מאחר ומדובר במנגנון המגן על המשקיע כאשר במקרה של תביעה תובעים את החברה ולא את בעל המניות.

 

מאחר שבין ישראל לארה"ב ישנה אמנת מס, על הכנסות מארה"ב משלמים מס בארה"ב ובארץ ניתן לקזז את תשלום המס הזה ולשלם רק את יתרת המס. אותם משקיעי נדל"ן נדרשים לשלם מס שולי של עד 30% על "נכס בית". בארץ, תשלום המס שלהם יכול להגיע ל-50% ולכן הם משלמים רק על הפער.

 

אלא שכדי שהקיזוז הזה יתאפשר, ההכנסות חייבות להיות ממוסות באותה דרך. אולם אותן חברות LLC השקופות, אינן מוגדרות בארץ ככאלה על פי החוק, ולכן לא ניתן היה לקזז את המס שמשולם עליהם בארה"ב עם זה הנדרש בארץ. כדי למנוע תשלום מס כפול רשות המסים הכירה ב-2004 באותן הכנסות ככאלו המחויבות במס הכנסה - רק לצורכי קיזוז מס.

 צילום: שאטרסטוק

 

 

הכרה בהכנסות כדיבידנד של חברה רגילה

 

אלא שצעד זה הביא את הביטוח הלאומי להתחיל לגבות על אותן הכנסות שממוסות לכאורה במס שולי, דמי ביטוח לאומי. וההקלה של רשות המסים עלתה ביוקר לאותם משקיעים. עו"ד גיא חן, מומחה למיסוי בינלאומי ממשרד שגיא ושות', פנה בנושא לביטוח לאומי וטען כי מאחר ומדובר בדיבידנד ולא ב"הכנסה מנכס בית" (שכן הגדרה זו היא רק לצורך ההתאמה מול רשות המסים האמריקאית) לא נדרש לשלם על ההכנסות האלה ביטוח לאומי.

עו"ד גיא חן עו"ד גיא חן צילום: אלון וגנפלד

 

המוסד לביטוח לאומי קיבל את הטענה הזו ולאחר התייעצות עם רשות המסים החליט כי יכיר בהכנסות של אותן חברות כדיבידנד של חברה רגילה, ויחזיר את הכספים שגבה משנת 2008. על פי ההערכות בשוק מדובר באלפי חברות שיהנו מהחזרים של עשרות ומאות אלפי שקלים.

 

מביטוח לאומי נמסר כי חברת LLC היא חברה שהתאגדה בארה"ב והיא רשאית לבקש מרשויות המס בארה"ב כי הכנסותיה ידווחו כהכנסות בעלי המניות שלה. צורת התאגדות זו אינה מוכרת בישראל, אך בהתאם להנחיות רשות המיסים בעלי המניות של החברה, רשאים לבחור בישראל לדווח במישור בעלי המניות היחידים, אם הם עשו כן בארה"ב.

 

לאחר שהסוגיה הובאה לפתחו את המוסד התקיימה ישיבה עם רשות המסים ונקבע כי לאור עמדת הרשות, המוסד יראה בהכנסות ה-LLC כדיבידנד של חברה רגילה ועל כן החל משנת 2008 הכנסות אלה פטורות מתשלום דמי ביטוח.

 

עו"ד חן: "רשות המסים הכירה בבעיית כפל המס שנוצר לבעל זכויות ב-LLC. לכן הסכימה, כי אותם נישומים ידווחו על הכנסות ה-LLC כעל הכנסותיהם על מנת לקבל זיכוי מהמס אשר שולם בארה"ב. אולם, מתוך כך נוצרה לבעל הזכויות בעיה חדשה בדמות חיוב בדמי ביטוח לאומי על אותן הכנסות, שדווחו כשייכות לבעל הזכויות עצמו רק לצורך קבלת הזיכוי ממס. כל זאת, עד לאחרונה, עת התקבלה החלטה של המוסד לביטוח לאומי, בעקבות השגה שהגשנו לבטל את החיוב בדמי ביטוח לאומי במקרה שכזה. חשוב להדגיש - שינוי עמדת המוסד לביטוח לאומי מאפשר לבעלי הזכויות בחברות LLC לקבל החזרים של דמי ביטוח לאומי ששולמו על שנים קודמות שלא כדין".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x