$
בארץ

קרן המטבע חוזה האטה: הצמיחה בישראל תרד ל-3%

לפי כלכלני הקרן, הצמיחה במשק תמשיך להיות חזקה השנה, אך תרד לעומת 3.8% בשנה החולפת. הם רמזו כי אין מקום להפחתת מסים. עוד הדגישו כי המשק ניצב בפני אתגרים חשובים כמו מחירי הדיור הגבוהים והשתתפות נמוכה בכוח העבודה מצד ערבים וחרדים

אדריאן פילוט 18:2728.03.17

המשק הישראלי יצמח ב-2017 בשיעור של 2.9% ובשנה הבאה ב-3%, כך צופה קרן המטבע הבינלאומית בסקירה על המשק הישראלי שפרסם הארגון הכלכלי החשוב בעולם לפני דקות ספורות (ג'). מדובר בתחזית של האטה בצמיחה, שכן המשק צמח ב-3.8% בשנה הקודמת.

 

כלכלני הקרן שיבחו את המדיניות הכלכלית של ישראל, שהביאה לביצועים מאקרו-כלכליים חזקים, כלשונם, אך הדגישו כי "המשק הישראלי ניצב בפני אתגרים מבניים חשובים כגון מחירי הדיור הגבוהים, שיעורים גבוהים של עוני ואי-שוויון, פריון עבודה נמוך והשתתפות נמוכה בכוח העבודה בחלק מקבוצות האוכלוסייה (נשים ערביות וגברים חרדים).

חרדים. השתתפות נמוכה בכוח העבודה חרדים. השתתפות נמוכה בכוח העבודה צילום: גיל יוחנן

 

על רקע הדברים, קראו כלכלני הקרן להמשך מדיניות שתשמור על יציבות מקרו-כלכלית ופיננסית ועל רפורמות מבניות עמוקות המסייעות בשיפור הצמיחה הפוטנציאלית, תוך צמצום העוני ואי השוויון.

 

עוד צוין בדו"ח כי על בנק ישראל להמתין עם הידוק המדיניות המוניטרית (העלאת ריבית) עד שתהיינה ראיות ברורות יותר לחזרתה של אינפלציה, כדי למנוע פגיעה בצמיחה. עם זאת, כמה מהבכירים שביקור בארץ הדגישו כי כי יש צורך בהידוק מוקדם יותר.

 

כלכלני הקרן שביקרו בארץ רמזו כי אין מקום להפחתת מסים וציינו כי העודפים בהכנסות המדינה חייבים להיות מיועדים "להקטנת הגירעון הממשלתי לכ-2% מהתמ"ג בשנים הקרובות". עם זאת, הם ביקוש להדגיש כי ב"אופן כללי יותר, הקרן תומכת בהוצאות נוספות על חינוך, הכשרה מקצועית ותשתיות, הממומנות על ידי התייעלות ממשלתית והפחתת הטבות מס".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x