בארץ

מבוטקה לשומרים ועד העברת גופות בשבת: החוקים שעברו בכנסת ברגע האחרון

השבוע האחרון של מושב החורף של הכנסת הביא איתו מרתון של אישורי הצעות חוק, חלקן בעלות ערך כלכלי אמיתי לציבור

שחר אילן 07:0226.03.17
הכנסת יצאה ביום חמישי האחרון לפגרת פסח, שממנה תחזור רק ב־8 במאי. כמקובל, השבוע האחרון של מושב החורף התאפיין ב"ניקיון שולחן" — מרתון של אישור הצעות חוק בקריאות שנייה ושלישית, וכן באישור תקנות בוועדות השונות. הארכת חופשת הלידה מ־14 שבועות ל־15 שבועות, וחוק מוסר התשלומים שמחייב את המדינה והגופים הציבוריים לשלם לספקים בתוך 45 יום זכו לעיקר תשומת הלב — אך חברי הכנסת מהמפלגות השונות אישרו עוד כמה חוקים בעלי השפעה חיובית על ההתנהלות הכלכלית של כלל הציבור.

 

בחלק גדול מהמקרים משרד האוצר, הרשויות המקומיות והחברות הגדולות במשק נאבקו כדי שההוצאות שלהם לא יגדלו, ולכן יוזמי החוקים נאלצו להתדיין איתם ולהגיע לפשרות. "כלכליסט" מציג סיכום של החוקים והתקנות המרכזיים שעברו בשבוע האחרון של מושב החורף.

 

הבטחת הכנסה גם במקלט לנשים מוכות

 

על פי חוק שיזמו יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון וח"כ עליזה לביא מיש עתיד, ועבר בשבוע שעבר בקריאות שנייה ושלישית, נשים ששוהות במקלט לנשים מוכות יוכלו לקבל קצבת הבטחת הכנסה, וזאת במטרה לסייע בבניית חיים חדשים שימנעו חזרה לבעל המתעלל.

 

עד עכשיו רק נשים שהגיעו למקלט כשהן זכאיות לקצבה יכלו לקבל אותה, סיטואציה אבסורדית שבה נשים שמאבדות את הכנסת הבעל ולעתים גם את מקום העבודה אינן מקבלות סיוע כלכלי.

 

משרד האוצר התנגד להצעת החוק ועיכב אותה במשך שנה, אך היא יצאה מההקפאה הודות להתערבות יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן מהליכוד. כניסת החוק לתוקף: 1 ביוני 2017.

 

זהבה גלאון זהבה גלאון צילום: יריב כץ

 

גופות נפטרים יועברו בחינם גם בשבת בלילה

 

משפחות לא ישלמו יותר על העברת גופת נפטר, גם בשעות חריגות, זאת הודות לתקנות שיזמה יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ מרב מיכאלי. באופן רשמי, קבורה בישראל היא בחינם, אך באופן מעשי עד עכשיו מימן ביטוח לאומי את העברת הנפטרים רק בשעות העבודה של חברות הקדישא. כך, עד כה, אם קרוב המשפחה נפטר בלילה או בסוף שבוע, המשפחה התבקשה לשלם סכומים גבוהים או להמתין לשעות העבודה.

 

ח"כ מיכאלי נאבקה שלוש שנים כדי שהעברת הגופה תהיה באמת בחינם, 24 שעות ביממה ושבעה ימים בשבוע. התקנות שהגיש משרד העבודה קובעות שמעתה ביטוח לאומי יהיה זה ישלם לחברות הקדישא תוספת של 1,100 שקל, והמשפחות יהיו פטורות מכל תשלום. כניסת החוק לתוקף: בעוד חצי שנה.

 

 

מרב מיכאלי מרב מיכאלי צילום: חיים צח

 

למרות הסתייגות משרד האוצר: קורת גג לכל שומר, חשמל ומים לכל מאבטח

 

על פי החוק שהובילו ח"כ יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו וח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת, מעסיקים יחויבו לספק למאבטחים ביתן או סככה למחסה וכן נקודות חשמל ומים. מהחוק יוחרגו רק מאבטחים שכל תפקידם לסייר וכן שומרי ראש.

 

משרד האוצר והרשויות המקומיות הסתייגו מהחוק בגלל עלויות הצבת הנקודות והמחסה, אך מכיוון שמדובר בחוק שמאחוריו סיעה קואליציונית, הם לא הצליחו לטרפד אותו. במקום זה הם קיבלו זמן היערכות של חצי שנה עד כניסת החוק לתוקף. הסנקציות על שלילת הזכות לבוטקה יעמדו על 20 אלף שקל בנסיבות רגילות ו־200 אלף שקל בנסיבות מחמירות. כניסה לתוקף: בעוד חצי שנה.

 

גם קוסמטיקאיות יתגוננו מפני תקיפות סייבר

 

תקנות הגנת הפרטיות בתחום אבטחת מאגרי מידע, שאושרו בשבוע שעבר בוועדת חוקה אחרי שבע שנות עיכוב, מחילות חובת אבטחת מידע על מאות אלפי בעלי עסקים וארגונים שמחזיקים מאגרי מידע על הלקוחות שלהם. המהלך צפוי לייצר עלויות של מאות ואולי אף אלפי שקלים בשנה לעסקים קטנים, ולפתח מאוד את מקצוע יועץ אבטחת המידע. מטרת החוק היא להגן קצת יותר על המידע שמוזן על לקוחות במאגרי עסקים שונים, מהמוסך ועד מכון היופי השכונתי. שרי המשפטים הקודמים לא התעניינו בתקנות, שהיו מוכנות מתחילת העשור. השרה הנוכחית איילת שקד מהבית היהודי חילצה אותן מהמגירה, וח"כ רויטל סויד מהמחנה הציוני הובילה בכנסת את תהליך האישור. שורה של גופים גדולים, דוגמת בנקים וחברות הביטוח, דרשו להחריג אותם מהחוק בטענה של כפל פיקוח, ולבסוף סוכם כי סמכות ההחרגה תועבר לרשם מאגרי המידע. התקנות ייכנסו לתוקף באופן מדורג במשך שנה.

 

יעקב אשר יעקב אשר צילום: אריאל בשור

 

החוק שנולד מהקניות המיותרות של הח"כ

 

הצעת החוק של ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה, שעברה בשבוע שעבר בקריאות שנייה ושלישית, צפויה להפוך את הקניות בסופר למעט פשוטות יותר. היא קובעת כי סניפים של רשתות מרכולים יחויבו להציב משקל במחלקת הפירות והירקות. ח"כ אשר הסביר כי בשל היעדר המשקל, כיום הוא מביא הביתה הרבה יותר פירות וירקות מכפי שרעייתו מבקשת. החוק יוחל רק על סניפים ששטחם גדול מ־300 מ"ר ורשתות גדולות, כלומר חנויות שיכולות לעמוד בעלויות. חלק מבעלי המרכולים התנגדו לחוק בטענה כי משקל יעלה 10,000 שקל, אך דוברים אחרים טענו כי מדובר בעלות של 500 שקל בלבד. הקנס על הפרת החוק יעמוד על 22 אלף שקל, והחוק עצמו ייכנס לתוקף בעוד חצי שנה.

 

 

יעקב מרגי יעקב מרגי צילום: אפי שריר

כספי הפנסיה מההשמעות ברדיו

 

תוקף זכויות יוצרים ומבצעים במוזיקה יוארך מ־50 שנה ל־70 שנה. הסיבה לחוק, שיזם ח"כ יעקב מרגי מש"ס ועבר בשבוע שעבר, היא שבשל עליית תוחלת החיים נוצר מצב שהיוצרים מאבדים את הזכויות על יצירות שפרסמו בצעירותם. למעשה, ח"כ מרגי רואה בהארכת הזכויות כמעין תחליף לפנסיה עבור מוזיקאים. סביב החוק התפתחה מחלוקת בין היוצרים למפיקים. היוצרים חששו, בין היתר, ממצב שבו מפיקים ישמרו על הזכויות אבל לא יעשו כלום כדי להפיץ את היצירות שלהם. ההסדר שאליו הגיעו היה שמפיקים שלא יוציאו מחדש יצירה ויקדמו אותה יאבדו את הזכויות עליה, כך שהיוצרים יוכלו לעשות בה שימוש. החוק יחול מיידית על תקליטים שתקופת ההגנה עליהם טרם הסתיימה.

 

 

לפתוח את הדפדפן ולחלום על אקזיט

 

תקנות שאושרו בשבוע שעבר בוועדת הכספים יאפשרו לחברות סטארט־אפ לגייס הון מהציבור דרך גיוס המונים ולמכור ניירות ערך באמצעות פלטפורמות אינטרנטיות. סכומי הגיוסים הכוללים ינועו בין 1 ל־3 מיליון שקל, וההשקעה המקסימלית לאדם תהיה 20 אלף שקל.  הגבלת הסכום נובעת מרצון להגביל את הסיכון שלוקחים המשקיעים, שמשתמשים בפלטפורמות עם רגולציות מועטות בהשוואה לבורסה. כניסה לתוקף: מיידית. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x