$
בארץ

אושר סופית: חופשת הלידה תוארך בשבוע

החופשה בתשלום תוארך מ-14 ל-15 שבועות. ההארכה תחול רטרואקטיבית על זוגות שילדו מתחילת 2017. החוק החדש יאפשר לגברים להשתתף בחופשת לידה מתקופה של שבוע ומעלה

שחר אילן 11:3122.03.17

מליאת הכנסת אישרה אתמול בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק המאריכה את חופשת הלידה בתשלום בשבוע, מ-14 ל-15 שבועות. החוק החדש יחול רטרואקטיבית על זוגות שיצאו לחופשת לידה מראשית 2017.. החוק מבוסס על שתי הצעות שהגישו חברי הכנסת רחל עזריה מסיעת כולנו ודב חנין מהרשימה המשותפת. תמכו באישורו בקריאה שלישית 46 חברי כנסת, ללא מתנגדים.

 

החוק החדש גם יאפשר לגברים להשתתף בחופשת לידה מתקופה של שבוע ומעלה, במקום שלושה שבועות ומעלה עד היום. זאת, לאחר שהתברר שמעט מאוד גברים ניצלו את הזכות לקבל חלק מחופשת הלידה.

הארכת חופשת הלידה בשבוע התאפשרה לאחר ששר האוצר ויו"ר מפלגתה של עזריה משה כחלון הסכים להקצות לנושא 230 מליון שקל בתקציב השנה. באוצר ישקלו בעוד חצי שנה את הארכת חופשת הלידה בשבוע נוסף.

 

ח"כ רחל עזריה. "תמיכה חיונית למשפחה בתקופה הרגישה שלאחר הלידה" ח"כ רחל עזריה. "תמיכה חיונית למשפחה בתקופה הרגישה שלאחר הלידה" צילום: אלכס קולומויסקי

 

יו"ר ועדת הרפורמות ואחת מיוזמות ההצעה, ח"כ רחל עזריה אמרה שהארכת החופש "מהווה בשורה של ממש לתא המשפחתי בישראל. אנחנו דואגים כאן להורים לילדים קטנים, אוכלוסייה שאינה מיוצגת מספיק בכנסת. הרפורמה תאפשר יותר זמן לתינוק עם הוריו ותהווה תמיכה חיונית למשפחה בתקופה הרגישה שלאחר הלידה".

 

ח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת, אף הוא מיוזמי החוק, אמר ש״אנחנו הולכים ומתקדמים לסטנדרט של חופשת הלידה המקובל בארצות מפותחות ואנחנו צריכים להמשיך בדרך הזאת - גם בנוגע לאורך חופשת הלידה וגם בנוגע לשותפות של האמהות והאבות יחד בהורות".

 

דב חנין. "מתקדמים לסטנדרט של חופשת הלידה המקובל בארצות מפותחות" דב חנין. "מתקדמים לסטנדרט של חופשת הלידה המקובל בארצות מפותחות" צילום: שאול גולן

 

חנין מעורב במאבק להארכת חופשת הלידה עוד מהכנסת ה-17. אז ביקש להאריך את התקופה מ-12 שבועות ל-16 שבועות. לבסוף, בכנסת ה-17, הצליח להביא להארכת החופשה ל-14 שבועות. כעת היא הוארכה בשבוע נוסף.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x