$
בארץ

פרשת השחיתות בתע"א: החשוד שנעצר היום הוא יאיר כץ, בנו של השר חיים כץ

נעצר גם אהוד נוף, יו"ר ועד עובדי תע"א, בחשד לעבירות סחיטה באיומים; כץ חשוד בעבירות של תיווך בשוחד וסחיטה באיומים אותן ביצע במסגרת עבודתו בתע"א, ככל הנראה במטרה לגרום לעובדים להתפקד לליכוד. מעצרו הוארך ב-5 ימים

אסנת ניר ונעמי צורף 18:5722.03.17

בנו של הבכיר שנעצר הבוקר במסגרת פרשת השחיתות בתעשייה האווירית הוא יאיר כץ, בנו של שר הרווחה חיים כץ, המכהן כיו"ר סקטור המהנדסים בועד העובדים של התעשייה האווירית. כץ חשוד בעבירות של תיווך בשוחד וסחיטה באיומים אותן ביצע במסגרת עבודתו בתעשייה האווירית, ככל הנראה במטרה לגרום לעובדי תע"א להתפקד למפלגת הליכוד. במסגרת הדיון שהתקיים בבית משפט השלום בראשון-לציון החליט השופט עמית מיכלס להאריך את מעצרו ב-5 ימים.

 

בנוסף נעצר בפרשה אהוד נוף, יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית, בחשד לעבירות סחיטה באיומים ומעצרו הוארך ב-5 ימים. שמו הותר גם כן לפרסום הערב.

 

החשוד השלישי שנעצר הבוקר יחד עם כץ ונוף הוא דוד פרץ, בכיר בועד העובדים. מעצרו הוארך גם כן ב-5 ימים.

 

יאיר כץ, בנו של חיים כץ, היום בביהמ"ש יאיר כץ, בנו של חיים כץ, היום בביהמ"ש צילום: יאיר כץ
אהוד נוף, יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית (ארכיון) אהוד נוף, יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית (ארכיון)

 

המשטרה חושדת כי נוף ביצע עבירות של סחיטה באיומים של עובדי תע"א. "מדובר במנגנון שהטיל איימים על עובדים", אמר נציג המשטרה בדיון להארכת מעצרו. נציג המשטרה הסביר כי נוף שימש כראש המנגנון מעצם תפקידו כיו"ר הועד "החשוד עומד בראש המנגנון בו פקדו אנשים (למפלגת הליכוד. א"נ) תחת איומים".

 

ב-2015 נבחר נוף, שהיה אז יו"ר נציגות המהנדסים בוועד עובדי התעשייה האווירית, לכהן כמחליפו של שר הרווחה חיים כץ בתפקיד יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית. כץ נאלץ לפרוש מתפקידו בוועד עובדי התעשייה האווירית לפני כחודש לאחר שהתמנה לשר.

 

חשודים אלו מצטרפים ל-14 עצורים נוספים, חלקם בעלי תפקידים ונושאי משרה בתעשייה האווירית, בחברות פרטיות אשר סיפקו ואו מספקות שירותים לתעשייה האווירית .

 

במסגרת הפעילות שבוצעה הבוקר, נערכו חיפושים בבתי החשודים ובהתאם להתפתחות החקירה יובאו מי מהחשודים להארכת מעצרם, בהמשך היום, בבימ״ש שלום בראשל״צ.

 

"כץ ניצל את מעמדו בהטלת פחד על עובדים"

 

נציג המשטרה בדיון אחה"צ אמר כי במסגרת היותו של כץ חלק מוועד עובדים בתע"א הוא אמון על רווחתם של העובדים ותנאי העבודה שלהם ולו השפעה ישירה על קידום עובדים והגנה עליהם מפני פיטורים. מצב זה "שם אותו כבכיר שאנשים סומכים עליו ואמור להוות כתובת לכל בעיה ושאלה", טען נציג המשטרה. לטענת המשטרה כץ ניצל את מעמדו יחד עם אחרים בכך ש"הטילו פחד ומורה על אותם העובדים וניצלו את מעמדם לקדם את האינטרסים שלהם", ולמעשה, סחטו אותם על מנת שיתפקדו לליכוד.

 

תפקידו הרשמי של כץ הוא מהנדס בתכנון מערכות ימיות. על אף שהוא עובד בתעשייה אווירית פחות מעשר שנים זה כבר זכה לקביעות ומשמש בוועד כארבע שנים, תחילה עד למינויו של נוף ליו"ר הוועד לפני כשנתיים שימש יאיר כץ כמ"מ יו"ר נציגות המהנדסים בוועד. בעקבות היבחרותו של נוף לאחר שאולץ השר כץ לעזוב את תפקידו עם מינויו לשר, קודם הבן כץ לתפקידו של נוף כיו"ר נציגות המהנדסים.

 

הבוקר עצרה יחידת להב 433 את כץ ועוד חשוד נוסף וכן ערכה חיפושים בבתיהם. בנוסף, עוכבו לחקירה 10 חשודים נוספים במסגרת הפרשיה, שעברה לשלב הגלוי לפני כשבוע. חשודים אלו מצטרפים ל-14 עצורים נוספים, חלקם בעלי תפקידים ונושאי משרה בתעשייה האווירית, בחברות פרטיות אשר סיפקו ואו מספקות שירותים לתעשייה האווירית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x