$
בארץ

אנרג'יקס ושיכון ובינוי זכו במכרזים הסולאריים, קאנון וערבה פאוור בחוץ

חברת אנרג'יקס, בשילוב עם סולאייר, זכתה במכסת הייצור הגבוה ביותר עם 70 מגה וואט. במקום השני שיכון ובינוי עם 64 מגה וואט. המחיר במכרז נקבע על 19.9 אג' לקוט"ש, 40% פחות מהמחיר הנמוך ביותר שנקבע עד כה למתקנים סולאריים

ליאור גוטמן 17:5020.03.17

רשות החשמל פרסמה היום (ב') את תוצאות המכרזים הסולאריים שנחתמו רק לפני מספר ימים. סך הייצור במכרזים הגיע לרף של 235 מגה וואט, כ-1.7% מכושר הייצור של חברת החשמל. לדברי הרשות, במכרז השתתפו 26 מציעים שהגישו למעלה מ-40 הצעות.

 

חברת אנרג'יקס, בשילוב עם סולאייר, זכתה במכסת הייצור הגבוה ביותר עם 70 מגה וואט. מכסה זו היא גם הרף העליון שנקבע לספק, בהתחשבות בכללי הריכוזיות במשק.

 

במקום השני במכסות ניצבת שיכון ובינוי שזכתה בכ-64 מגה וואט. אחריה ניצבות אנלייט עם 40 מגה וואט ו-EDF-EN עם 34 מגה וואט.

 

חברת אי סי פאוור, שפועלת תחת קאנון שבשליטת עידן עופר, לא זכתה במכרז. רק לאחרונה הודיעה החברה על השתתפותה בתחום תוך הקמת זרוע חדשה לאנרגיות מתחדשות. כמו כן נפקד שמה של חברת ערבה פאוור, לה וותק ארוך שנים בענף. 

מתקנים סולאריים מתקנים סולאריים צילום: רויטרס

המחיר במכרז נקבע על 19.9 אג' לקוט"ש

 

היזמים התחרו על המחיר של ייצור החשמל, ולפי הרשות המחיר במכרז נקבע על 19.9 אג' לקוט"ש, מחיר הנמוך בכ-40% מהמחיר הנמוך ביותר שנקבע עד כה למתקנים סולאריים. המחיר משקף חיסכון של למעלה מ-500 מיליון שקל לצרכני החשמל, ולענתם זול יותר מייצור חשמל בפחם.

 

בתחילת אפריל ייערך הליך תעדוף שקוף ואובייקטיבי של סקרי החיבור בחברת החשמל לקביעת סדר בדיקת הבקשות לחיבור המתקנים לרשת החשמל. ההליך יבוצע בנוכחות כלל הזוכים המעוניינים ליטול בה חלק וינוהל בבקרה של רשות החשמל. אחריות הזוכים להקים את המתקנים ולחברם לרשת החשמל בתוך 21 חודשים.

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר היום כי "מדובר במהלך דרמטי של הכנסת האנרגיות המתחדשות, מהלך שיגביר את התחרות ויוביל להורדת מחירים כחלק מהמדיניות החדשה של משרד האנרגיה – הכפלת מכסות אנרגיות מתחדשות. אני גאה בהצלחת המכרז, ומקווה, כי מכרזים עתידיים יניבו היענות גבוהה לא פחות.

 

יו"ר רשות החשמל, ד"ר אסף אילת, הוסיף שההליך התחרותי יאפשר הקמה של 235 מגהוואט בתוך כשנה וחצי במחיר הנמוך בעשרות אחוזים מהמחירים שהיו נהוגים בישראל. "המפתחות להצלחת המכרז, ובראשם תחרות על מחיר החשמל והפחתת הנטל הרגולטורי, ימשיכו להנחות את רשות החשמל באסדרות עתידיות", סיכם.

 

איתן פרנס, מנכ"ל איגוד חברות אנרגיה ירוקה לישראל, אמר לאחר פרסום התוצאות: "חשמל סולארי הפך זול משריפת דלקים ומדובר בבשורה היסטורית ובמהפכה במשק החשמל אשר צפויה להתעצם עם התפתחות הטכנולוגיה. משרד האנרגיה וצוות רשות החשמל מקיימים היום את התחייבותם ומזניקים יזמות חדשה וירוקה שתאיץ פיתוח כלכלי בעיקר פריפריה, ממנו נהנה כולנו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x