$
בארץ

כץ: "אין שום עילה לבחירות". רגב: "מייצג רק את עצמו"

קרב בליכוד על רקע משבר התאגיד. השר ישראל כץ מחה נגד האיום של נתניהו ואמר: "על זה הולכים לבחירות? אין גבול? אין בליכוד תומכים במהלך של נתניהו". שרת התרבות ענתה לו "על העיקרון הולכים לבחירות"

אדריאן פילוט, עמרי מילמן ו-ynet 08:1819.03.17

העימות בין ראש המממשלה בנימין נתניהו לבין שר האוצר משה כחלון סביב הקמת תאגיד השידור הציבורי הוא "משבר אמיתי", אומר השר יריב לוין. לדבריו, "הליכוד עם 30 מנדטים יכול לעמוד על הדברים שחשובים לו". ראש הממשלה כינס אחר הצהריים כמה שרים להתייעצות שבסופה הוחלט להתנגד נחרצות להקמת תאגיד השידור הציבורי: "אם לא נגיע לסיכום עם כחלון - נלך לבחירות", הזהיר נתניהו.

 

שר האוצר טרם הגיב רשמית, אך אנשיו אמרו כי "ראש הממשלה יודע את המספר של כחלון, ואם הוא רוצה לחזור בו מסיכום - שיתקשר. אם נתניהו רוצה בחירות - כחלון לא חושש מכך. התאגיד יקום כפי שסוכם".

 

אמש יצא נתניהו לביקןר ממלכתי בסין. טרם המראותו אמר רה"מ: "ממשלה מתקיימת על סמך הסכמים קואליציונים. בהסכם הקואליציוני נקבע במפורש שכל המפלגות מחויבות להחלטות של הליכוד, שלנו, בנושאי התקשורת, לרבות סגירת התאגיד. האירוע היחידי היה סביב שאלת התקציב. בישיבה עם עובדי רשות השידור, ואני חייב להגיד לכם ישיבה מרגשת, קורעת לב, התברר לי שאין שום בעיה תקציבית. קודם כל, התקציב של רשות השידור, ההוצאות בפועל שלהם בשנה הזאת פחותות מהתקציב המיועד של התאגיד והם גם מוכנים להתייעל עוד. הם הבטיחו שכך יהיה. ולכן האגרה בוטלה, אין בעיה תקציבית - בשביל מה צריך את התאגיד הזה? לשלוח מאות משפחות הביתה ערב פסח, בשביל מה? לכן לא יכול להיות מצב שאנחנו בליכוד עם 30 מנדטים מכבדים את כל הסעיפים הקואליציונים של מפלגות קטנות, גם בנושאים שאנחנו לא מסכימים כמו מס על דירה שלישית שכל הליכוד התנגד לו אבל כיבדנו את זה כי יש הסכמים, וכשבאים הסעיפים שלנו, שהם חשובים לליכוד ולי, את זה לא מכבדים. זה לא מקובל עלינו".

 

ישראל כץ: "אין שום סיבה להקדים את הבחירות"

 

בראיון באולפן ynet הביע שר התחבורה ישראל כץ התנגדות לעמדת נתניהו ואמר כי "אין שום סיבה להקדים את הבחירות, אין חילוקי דעות בקואליציה על נושאים מרכזיים".

 

בראיון אמר כץ כי "על מחלוקת תקשורתית לא הולכים לבחירות. על זה הולכים לבחירות? אין גבול? אין בליכוד תומכים במהלך של נתניהו. דבר כזה מחייב פתרון, לא יצירת אווירה של בחירות". לדבריו, "לא התקיימה התייעצות עם הנהגת הליכוד, לא התקבלה החלטה בנושא בפורום מפלגתי מחייב. אם יתקיים דיון כזה, אשמיע את עמדתי ואני משוכנע שהיא לא תהיה דעת יחיד. אני בטוח שייעשה מאמץ מצד מי שיזם והגורמים האחרים לשמור על השידור הציבורי, על חופש העיתונות, ויחד עם זאת גם לדאוג לעובדים", הוסיף כץ, אבל הבהיר מנגד כי "מכאן ועד בחירות הדרך רחוקה. אין שום עילה".

בנימין נתניהו ושרה נתניהו אמש בדרך לסין
בנימין נתניהו ושרה נתניהו אמש בדרך לסין צילום: חיים צח, לע"מ

 

שרת התרבות רגב, אמרה ל-ynet על דברי השר כץ: "אני לא יודעת מי הוא מייצג חוץ מאת עצמו. אני יכולה להגיד דבר פשוט - כשאין יישום של הסכמים קואליציונים אי אפשר להמשיך. היום זה עניין התאגיד, מחר זה עניין עמונה, מחרתיים עניינים אחרים. ממשלה יכולה לתפקד ולמשול רק כשיש עמידה בסהכמים קולאיציונים. זה לא פעם ראשונה או אחרונה".

 

"על עיקרון הולכים לבחירות", הבהירה רגב. "מי שאומר שהולכים לבחירות על תאגיד לא רואה את התמונה הכוללת. ככה גם חשבו עם יאיר לפיד, אף אחד לא האמין שזה מה שיקרה. יש עיקרון. יש הסכמים קואליציונים. 30 מנדטים לא יכולים להיות בובה של מפלגה עם 10 מנדטים. אומר ראש הממשלה - אני לא מסוגל להמשיך להוביל ממשלה כזאת, לא יכול להסתכל לאנשים בעיניים".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן יו"ר ישראל ביתנו, נשא הבוקר דברים בפני המתגייסים לחיל השיריון בבסיס הקליטה והמיון בתל השומר ואמר בהתייחס למשבר הקואליציוני: "הבחירות הן הדבר האחרון שעם ישראל זקוק לו בעת הזו, ולכן אני מקווה שתימצא פשרה. אין סיבה לפרק את הקואליציה הנוכחית".

 

בנוסף, התייחס ליברמן לתקרית שאירעה בסוריה ואמר כי "בפעם הבאה, אם מערכות הנ"מ הסוריות יפעלו נגדנו - לא נהסס להשמיד אותן".

 

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג התייחס הבוקר למשבר הקואליציוני שנוצר על רקע סערת התאגיד הציבורי, וקרא לשר האוצר משה כחלון לחבור אליו להקמת ממשלה חלופית. "דיברתי עם כחלון וסיכמנו לבחון כל מיני אפשרויות, כולל אי אמון קונסטרוקטיבי שמשמעותו ממשלה חלופית", אמר הרצוג והוסיף: "אני קורא לכחלון להתפטר מהממשלה ולחבור אלינו".

 

הפוסט של נתניהו

 

ראש הממשלה הסביר בפוסט שפרסם בפייסבוק מדוע הוא מתעקש לסגור את תאגיד השידור הציבורי: "הסיבה היחידה להקמת התאגיד הייתה התייעלות תקציבית וביטול האגרה. יעדים אלה הושגו. האגרה בוטלה ולא תחזור. ההוצאה בפועל של רשות השידור ב-2016 היא 670 מיליון שקלים בלבד ואילו תקציב התאגיד מתוכנן ל-740 מיליון שקלים. בשלוש השנים האחרונות כבר התייעלו עובדי רשות השידור בלמעלה מ-300 מיליון שקלים והם אמרו לי אתמול שהם מוכנים להמשיך ולהתייעל באופן דרסטי כדי לעמוד בכל היעדים. תקציב רשות השידור יהיה פחות מתקציב התאגיד. אם כך - בשביל מה צריך את התאגיד?". נתניהו הוסיף" "זו היתה פגישה קורעת לב: אנשים מנוסים ומסורים שנזרקים לרחוב עבור תאגיד שידור בזבזני ללא פיקוח ציבורי".

 

הפוסט שכתב נתניהו בפייסבוק הפוסט שכתב נתניהו בפייסבוק צילום: facebook

  

התייעצויות במהלך השבת

 

אתמול, במהלך השבת, כינס נתניהו התייעצות בהשתתפות כמה שרים, ואמר להם: "אם לא נגיע לסיכום עם כחלון - נלך לבחירות". ראש הממשלה זימן לביתו מוקדם יותר את השרים מירי רגב, יריב לוין, וצחי הנגבי. נוסף אליהם הגיע יו"ר הקואליציה דוד ביטן. השרים אמרו לנתניהו כי כחלון צריך לחשוש מבחירות יותר מכל אחד. יאיר לפיד רק מחכה לשתות את הקולות שלו. בין המשתתפים הייתה תמימות דעים ש"ככה אי אפשר להמשיך", ובכל מקרה הסכימו כי "אסור שהתאגיד יקום".

 

במהלך הפגישה הציגו השרים לנתניהו את הנתונים המספריים סביב שיקום רשות השידור, וטענו בפניו כי כחלון מפר הסכמים. לדבריהם, על פי ההסכמים הקואליציוניים - שר האוצר לא יכול להתערב בשום חוק שנוגע לתקשורת ולא כרוך בתוספת תקציבית. השרים פנו לנתניהו, ואמרו כי כחלון לא אמור להתערב בשיקום רשות השידור משום שלא דרושה תוספת.

  

אחד השרים ששוחח עם נתניהו אמר אח"כ: "יש תחושה של דז'ה וו. זה מזכיר את מה שהיה עם יאיר לפיד, ואם צריך - נלך לבחירות".

 

 

יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת דוד ביטן אמר אתמול בערב בתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו חוזר בו מההסכמות עם שר האוצר משה כחלון בנושא הקמת תאגיד השידור הציבורי. בהופעתו בטלוויזיה אמר ביטן: "אם יימשך המצב שינסו לכפות עלינו עמדות שאנחנו לא רוצים, יכול להיות שנלך לבחירות. הליכוד מוביל את הקואליציה ואת הממשלה, אנחנו 30 מנדטים. אי אפשר שכל הזמן יבואו אלינו בדרישות ויכפו עלינו את האג'נדות שלהם, מבלי שיכבדו את דעתנו".

 

נתניהו וכחלון. מלשכת שר האוצר סירבו להגיב לדברים נתניהו וכחלון. מלשכת שר האוצר סירבו להגיב לדברים צילום: אוליבייה פיטוסי

 

"יש לנו עוד 45 ימים כדי לדאוג שתאגיד השידור לא תקום. אין שום הסכמה עם כחלון על הקמתו", הוסיף ביטן. לדבריו, "יש סיכוי שנלך לבחירות וזה יהיה תלוי אך ורק במשה כחלון: אם הוא יחליט ללכת איתנו ולבטל את התאגיד - אז לא יהיו בחירות".

 

ביטן אמר עוד, כי הליכוד לא יסכים לשום מקרה של הקמת התאגיד. "זה שהקמנו את התאגיד בממשלה הקודמת זה נכון. זה שאנחנו לא רוצים את התאגיד זה גם נכון. אנחנו מצפים מהשותפים שלנו לקואליציה לא לומר ש'בלעדינו אי אפשר'. אנחנו מצפים מכחלון שיתייצב לימינינו כמו שאנחנו מתייצבים לימינו".

 

על פי ההסכם שממנו חוזר נתניהו לדברי ביטן, תאגיד השידור אמור לקום כמתוכנן בסוף אפריל ובתמורה כחלון יתמוך בחוק החמרת הרגולציה על התקשורת של נתניהו.

 

רוח גבית מניסנקורן

 

בתוך כך, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הודיע הערב יכריז מחר בבוקר על סכסוך עבודה, "שבמסגרתו יהיו צעדי סולידריות בכל המגזר הציבורי - לאות הזדהות עם עובדי רשות השידור".

 

בהודעה נמסר: "כבר מחר, בתיאום עם יו"ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקובי, תושבת מערכת שע"מ שבמסגרתה יופסק הליך גביית המסים במדינה. איני שותף לציניות של הפוליטיקאים בישראל, ששכחו שמדובר במאות משפחות. אדאג לעובדים בכל החזיתות. בנוסף, לא אתן יד לקליטת עובדי קבלן בתאגיד".

  

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן צילום: צביקה טישלר

 

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) מסרה: "אם זו דרך קבלת ההחלטות של ראש הממשלה, אולי הגיע להפעיל את חוק הנבצרות כנגדו בגין אי כשירות תיפקודית. בחודשים האחרונים משחק נתניהו בעתידם של מאות עובדים כבמטוטלת פעם בעובדי רשות השידור ופעם בעובדי התאגיד, הוא מחכה לראות מי הם הראשונים שימהרו ליישר קו עם משנתו ההזויה שפוגעת בחופש הביטוי ובכלל אזרחי ישראל. כשראש הממשלה מתנהג כמו תינוק שלקחו לו את הסוכרייה ומשנה את דעתו מדי שעה, מדינת ישראל כולה בבעיה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x