בארץ

בית הדין לעבודה הקפיא את קיזוזי השכר בנמל אשדוד

החלטת בית הדין נוגעת לכ-650 עובדים שעיצומים שנקטו הסבו נזק של 700 אלף שקל לנמל, וההנהלה קיזזה משכרם בשל כך באישורה של רשות החברות. ההחלטה נוגעת לקיזוזים עתידיים ומה שכבר נלקח מהעובדים - לא יוחזר להם

ליאור גוטמן 19:0518.03.17

בית הדין לעבודה בבאר שבע הקפיא לפני מספר ימים את קיזוזי השכר שהנהלת הנמל ביצעה למאות עובדים שלה, זאת בטענה שלא ניתן לחשבם כראוי. כך נודע ל"כלכליסט".

 

קיזוזי השכר נולדו באוקטובר האחרון לאחר שורה של מאבקים משפטיים בין ועד עובדי הנמל לבין ההנהלה, לאחר שחלק מהעובדים החלו "לשלם חזרה" עבור שביתות עבר משנת 2013 שננקטו לכאורה ללא סיבה.

 

מדובר בכ-650 שובתים שנקטו בעיצומים חלקיים (כלומר - לא השבתה מלאה אלא עיצומים שונים במשמרות שונות) שגרמו לנמל נזק של כ-700 אלף שקל. הנהלת הנמל קיבלה את אישור רשות החברות הממשלתיות לקזז למאות עובדים את שכרם על אותן שביתות, מה שגרם לחלק מעובדי הנמל נזק של אלפי שקלים.

מכולות תקועות בנמל אשדוד (ארכיון) מכולות תקועות בנמל אשדוד (ארכיון) צילום: גדי קבלו

 

עובדי הנמל, יחד עם ההסתדרות הכללית, ניסו למנוע את רוע הגזרה וביום רביעי האחרון הם הצליחו: בית הדין לעבודה בבאר שבע הקפיא את קיזוזי השכר וקבע שמה שכבר נלקח - לא יוחזר לעובדים, אבל מה שלא הספיקו לקחת - יישאר לעת עתה בכיסם של אלו ששבתו.

 

הנימוק של בית הדין היה שמדובר בעובדים שחלק ניכר משעות העבודה שלהם היא במשמרות, כאשר על תפוקה טובה הם מקבלים פרמיית שכר. לפיכך, כאשר מקזזים שכר ממישהו ששבת ללא רשות, לא ברור כמה בדיוק צריך לקחת לו בחזרה - לפי שכר שעתי, יומי, האם לכלול בפנים את הפרמיות, או רק לפי משמרת.

 

החלטת בית הדין נעשתה בהסכמת ההסתדרות והנמל, כאשר שני הצדדים יצטרכו כעת לשבת ולחשב לגבי כל עובד כמה כסף לקחת לו על השעות ששבת. עם זאת בהסתדרות טוענים שלהחלטת בית הדין לעבודה תהיה השפעה גם על מאבקי עובדים אחרים - לרבות חברת החשמל, נמל חיפה או רכבת ישראל - שם נרשמו בעבר שביתות שלאחריהן הורה משרד האוצר לקזז משכר העובדים מבלי לחשב בדיוק כמה כסף צריך לחזור מהתלוש של העובד לקופת החברה.

 

בנמל אשדוד אישרו את הפסיקה ואמרו בתגובה ש"בית הדין לעבודה החליט להקפיא את המצב וקבע שסכום שנוכה לא יושב. ההקפאה תימשך עד למתן פסק דין בתיק העיקרי".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x