$
בארץ

בג"ץ הקפיא את עבודת הוועדה שהקים נתניהו להעתקת מכון וולקני לצפון

איגוד הסגל האקדמי שמייצג את חוקרי המכון, עובדי משרד החקלאות וההסתדרות עתרו בטענה כי הקמת הוועדה מרוקנת מתוכן את סמכויותה של המועצה הלאומית למו"פ במשרד המדע

אסנת ניר 15:3606.03.17

בג"ץ הקפיא אתמול (א') את עבודת הוועדה שהקים ראש הממשלה בנימין נתניהו להעתקת מכון וולקני לצפון, עד להודעה חדשה.

 

את העתירה הגיש איגוד הסגל האקדמי שמייצג את חוקרי המכון לצד ועד עובדי משרד החקלאות בהשתתפות ההסתדרות, וזאת בעקבות חשיפת חו"ד של משרד המדע שהוסתר מהציבור במשך למעלה מחצי שנה, ואשר מתנגדת למהלך המעבר המיידי לצפון.

 

העותרים טענו כי הקמת הוועדה מרוקנת מתוכן את חוק המולמו"פ (המועצה הלאומית למחקר ופיתוח במשרד המדע), לפיו הגוף שאמור לייעץ למדינה בדבר החלטות של מחקר ופיתוח כהעתקת מכון וולקני הוא המולמו"פ.

 

בראש הוועדה עומדת מ"מ ראש מינהל התכנון, שירה ברנד, וזו כוללת את אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, מנהל רמ"י עדיאל שמרון, מנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו  ואודי אדירי מאגף התקציבים באוצר.

מכון וולקני מכון וולקני צילום: אוראל כהן

 

בדיון בוועדת המדע שיזם ח"כ עמר בר-לב (המחנה הציוני) היום עלתה השאלה כיצד הוסתרה חו"ד של גוף ממשלתי שביקרה את העברת מכון וולקני לצפון, מהציבור ו"הוסתרה במחשכים", כדבריו.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) וח"כ יעל כהן-פארן (המחנה הציוני) ציינו בדיון כי נראה כי ההחלטה להעביר את מכון וולקני כבר התקבלה וכי לאחר מכן הוקמה ועדה שתיתן לה הכשר. "איפה היה מקומו של המולמו"פ"? שאלה כהן-פארן. "עם כל הכבוד לאודי אדירי מהאוצר, חבר בוועדה המייעצת, הזווית שלו אינה כוללת את עתיד החקלאות הישראלית. מדוע צריכים לשבת נציגי רמ"י?".

 

ח"כ יעל כהן-פארן, המחנה הציוני ח"כ יעל כהן-פארן, המחנה הציוני

 

נציג החוקרים הוסיף: "ברור שיש כאן שיקולים נדל"ניים אחרת רמ"י לא היתה מעורבת בוועדה שבוחנת את נושא מעבר מכון המחקר לצפון".

 

ח"כ מקלב הוסיף כי קודם יש לבחון את עצם העברת מכון המחקר, ורק אם יוחלט שאכן יועבר, לצרף נציגי תכנון ובנייה לבחינת עתודות הקרקע אליהן יעבור. בתשובה לכך השיב מנכ"ל משרד החקלאות, כי מכיוון שלוועדה ישנם 60 יום בלבד לגיבוש מדיניות, הוחלט לבחון את שני הנושאים במקביל - האם להעביר ולאן.

 

ראש המלמו"פ, איציק בן ישראל, טען כי אינו זוכר מי יזם את בדיקת הדו"ח, זאת על אף שצוין בו במפורש שנעשה לבקשת המועצה הלאומית לכלכלה. "הנושא היה בכותרות ולכן הגיוני שנתעסק ונבחן אותו. כשדיברתי עם אבי שמחון, איני זוכר אם הנושא היה ביוזמתי או ביוזמתו, שאל אותי אם בדקנו את הנושא והאם יש לנו עמדה. השבתי שלא וכתוצאה מהשיחה ביקשתי לעדכן עבודות שעשינו בעבר ולכתוב חוות דעת זו בינתיים".

 

את העותרים יצגו עו"ד בעז בן צור ועו"ד צביקה מצקין. את משרד רה"מ ומשרד החקלאות ייצגה עוד מיטל בוכמן-שינדל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x