$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

חיפה כימיקלים נאבקת על מכל האמוניה: תבקש לייבא את הצריכה השוטפת בלבד

פחות מחודש נותר עד המועד שבית המשפט קבע שבו יש לרוקן את מכל האמוניה, והחברה מחפשת מוצא: למלא אותו ב־2,000 טונות בלבד, שביעית מנפחו, כדי להפחית את הסכנה הסביבתית

ליאור גוטמן 07:0105.03.17

בכוונת חיפה כימיקלים להציע למדינה לבחון אפשרות של יבוא מטעני אמוניה קטנים במטרה למנוע את השבתת המכל החיפאי בעוד כשלושה שבועות. עד כה, החברה מילאה את הכל במלוא נפחו, 14.2 אלף טונות אף שהצריכה השנתית נמוכה הרבה יותר, רק 3,000 טונות. כעת היא מתכוונת לייבא בכל פעם 1,500–2,000 טונות בלבד שיספיקו לצריכה השוטפת.

 

בחברה מקווים שההצעה תפחית את החששות מדליפת אמוניה גדולה שתסכן את חיפה והקריות. אם ההצעה תאושר על ידי המשרד להגנת הסביבה, חיפה כימיקלים תוכל להשתמש בה כנגד פסיקת בית המשפט המחוזי בחיפה מהשבוע שעבר, שקבעה כי מכל האמוניה ייסגר עד 1 באפריל. החברה שוקלת לערער לבית המשפט העליון.

עוד נודע ל"כלכליסט" כי ייתכן שתוכניותיה של חיפה כימיקלים מגיעות מאוחר מדי: קבוצת יזמים בראשות אדריאן הלל נפגשה בשבוע שעבר עם המשרד להגנת הסביבה ומשרד הכלכלה, וניתן לה אישור עקרוני לקדם הקמת מתקן חדש לייצור אמוניה. הלל, שהיה מעורב במכרז הממשלתי הכושל להקמת מתקן אמוניה בדרום הארץ, מבקש כעת להקים עצמאית מתקן בנאות חובב שבנגב. נוסף על כך, בפגישות שערך קיבל מהמשרד להגנת הסביבה אישור עקרוני להגשת סקר סביבתי, וממשרד הכלכלה קיבל אישור עקרוני למענק מיוחד עבור הקמת מפעל חדש בנגב.

 

מכל האמוניה מכל האמוניה צילום: פיני חמו

בשבוע שעבר נערך דיון בערעור שהגישה חיפה כימיקלים על פסיקת בית המשפט לעניינים מקומיים לסגור את מכל האמוניה לאלתר בשל האפשרות לדליפת החומר והסכנה לתושבי המפרץ. שופטת בית המשפט המחוזי תמר שרון־נתנאל ביקשה לקבל לידיה דו"ח תקינות של מכל האמוניה — של המבנה החיצוני ושל פנים המכל. בא כוחה של החברה לא ידע להגיד לבית המשפט מתי רוּקן המכל לשם בדיקה פנימית, ודו"ח הבדיקה לא הוצג. הדבר הוביל את בית המשפט למסקנה כי קיים חשש שהמכל לא תקין, ומכאן ההוראה להשביתו.

 

מחיפה כימיקלים נמסר בתגובה: "בימים הקרובים צפויה החברה להציג למשרד להגנת הסביבה חלופות לאספקת אמוניה שוטפת למשק עד להקמת מפעל האמוניה, ובהתאם להחלטת הממשלה בנושא. כל החלופות שיוצגו עומדות בתקני הבטיחות המחמירים ביותר". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x