$
בארץ

הצעת חוק: עצמאים יקבלו "גמלת אבל" ממשרד האוצר

כיום, רק שכירים זכאים לקבל החזר עבור היעדרות בתקופת האבל; הצעת חוק מבקשת לשנות את המצב

אסנת ניר 23:4728.02.17

המדינה תשלם קצבה לעצמאים שנאלצים לעבוד בתקופת האבל על מות קרוב משפחה - כך עולה מהצעת חוק שנדונה היום בוועדת העבודה והרווחה.

 

כיום, עצמאים נאלצים לעבוד בתקופת אבל משום שאין שום קצבה או החזר מגוף כלשהו לתשלום שכרם בתקופה זו. זאת בניגוד לעובד שכיר, שבמקרה של מות קרוב משפחתו מדרגה ראשונה, שזכאי לתשלום מלא עבור הימים בהם נעדר.

הצעת החוק שיזמו להב, המאגדים את הארגונים העצמאיים, וח"כ שולי מועלם, קובעת כי האוצר ידאג לגמלת אבל לעצמאים; היא עברה בקריאה טרומית ונדונה בוועדת העבודה והרווחה היום לקראת קריאה ראשונה.

 

שולי מועלם שולי מועלם צילום: אוהד צויגנברג

 

עובד שכיר זכאי כיום לתשלום עבור שבעה ימי עבודה קלנדריים בתקופת האבל בתנאי שעבד 3 חודשים לפחות במקום העבודה, זכות שנקבעה מכוח צו הרחבה. בענפים מסוימים זכאים עובדים להיעדר עקב אבל אף ללא תלות בוותק שלהם. מכיוון שחובת תשלום השכר חלה על המעסיק, עובד עצמאי לא זכאי לתשלום על ימים אלו.

 

לפי הצעת חוק, ישולמו לעצמאי דמי אבל מאוצר המדינה בהתאם להוראה שיעביר המוסד לביטוח לאומי - עבור עד שישה ימים. התשלום יינתן רק במקרה של פטירת קרוב משפחה מדרגה ראשונה.

 

העלות השנתית של הצעת החוק מוערכת ב-48 מיליון שקל, זאת בהתבסס על מספר הפטירות ב-2015 (מעל 44 אלף) ומספר המועסקים מבין קרובי המשפחה.

 

עו"ד רועי כהן, נשיא להב, אמר: "העצמאים ובעלי עסקים משלמים דמי אבל לעובדיהם אבל הם מופקרים על ידי המדינה. הדעת לא סובלת מצב שעצמאים לא יכולים לשבת שבעה כי אין מי שישלם להם דמי אבל, או במקרה ויושבים - הם טרודים כלכלית. הגיע הזמן שהמדינה תקח אחריות ותפסיק את האפליה הזו שזועקת לשמים".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x