$
בארץ

המאגר הביומטרי: ליברמן ניצח את ארדן והמשטרה תידרש לקבל אישור ביהמ"ש לכל שימוש בטביעת אצבע

שר הביטחון דרש שכל פנייה של המשטרה לקבלת מידע מהמאגר תחייב אישור שופט מחוזי, וארדן סבר כי יש להסתפק בשופט שלום. הצעת החוק שאושרה היום לקריאה שנייה ושלישית צפויה להגיע לאישור המליאה בהליך מזורז עוד הערב

שחר אילן 16:1727.02.17

שר הביטחון אביגדור ליברמן מישראל ביתנו ניצח בעימות עם שר המשטרה גלעד ארדן בנושא חוק המאגר הביומטרי: לדרישת ישראל ביתנו, תידרש המשטרה לקבל אישור של בית המשפט המחוזי לכל שימוש במאגר טביעות האצבע, מה שצפוי להקטין את כמות הפניות. ארדן דרש להסתפק בשופט שלום.

 

למרות שהחוק אושר רק היום (ב') לקריאה שנייה ושלישית בוועדת הכנסת, צפוי האישור שלו במליאה כבר הערב בהליך מזורז.זאת כדי שתעבור לפני שפג תוקפו של המאגר הקיים.

 

 

במקור קבעה הצעת החוק שכל קצין משטרה יוכל להשתמש במאגר. בעקבות התנגדות הח"כים נקבע ששימוש כזה יחייב אישור שופט שלום. ישראל ביתנו הגישה הסתייגות שפנייה כזו תחייב אישור שופט מחוזי. במסגרת הסיכומים בין ישראל ביתנו לקואליציה, ההסתייגות אושרה בוועדה.

שר הביטחון אביגדור ליברמן. רק שופט מחוזי שר הביטחון אביגדור ליברמן. רק שופט מחוזי צילום: עמית שעל

 

 

ארדן פנה לוועדה לבטל את ההסתייגות, אבל כדי למנוע עיכוב דחתה הוועדה את פנייתו. 

 

למאגר לא יוכנסו בני פחות מ-16

 

קדם לאישור החוק לחץ מסיבי של יו"ר הקואליציה דוד ביטן על מפלגות הקואליציה ועימות קשה בינו לבין ישראל ביתנו שהתנגדה לחוק כולו ולסעיפים רבים בתוכו. הוועדה הכניסה בחוק מספר שינויים בעקבות ההסתייגויות של ישראל ביתנו. כאמור, נקבע כי המשטרה תידרש לאישור של שופט בית משפט מחוזי כדי לעשות שימוש במאגר ולא תוכל להסתפק בשופט שלום, מה שפתח מחלוקת חדשה. כן נקבע שלא ניתן יהיה להכניס למאגר טביעות אצבע של בני פחות מ-16. עוד נקבע לדרישת יו"ר ועדת הכנסת יואב קיש מהליכוד שהמשטרה לא תוכל לעשות כל שימוש במאגר עד שתקנות החוק שיגבילו אותה יאושרו בוועדה.

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן. מספיק שופט שלום השר לביטחון פנים גלעד ארדן. מספיק שופט שלום צילום: מוטי קמחי

 

מבחינות רבות מה שקרה סביב חוק המאגר הביומטרי הזכיר את דיוני התקציב וחוק ההסדרים האחרונים. זאת, הן בהיבט שהעימות העיקרי היה בתוך הקואליציה. המחלוקת הקשה בין ביטן לח"כים יוליה מלינובסקי ועודד פורר מישראל ביתנו הגיע לצעקות. ההיבט השני הוא שהדיון האמיתי בו נסגרו הדברים לא התנהל באולם ועדה אלא בחדרים האחוריים.

 

לא התקבלה הסתייגות נוספת של ישראל ביתנו הקובעת שפעילות המאגר הביומטרי תוגבל ל-5 שנים בלבד שבסופם יימחק כל החומר שנאסף בו. על פי ההסתייגות, כדי להאריך את פעילות המאגר יידרש שר הפנים להעביר חוק חדש. כן לא התקבלה הסתייגות שדרשה שהתמונות במאגר יהיו באיכות נמוכה שלא תאפשר להשוות אותן עם סרטים ממצלמות אבטחה.

 

מלינובסקי אמרה בדיון: "גדלתי במדינה טוטליטרית שבה המדינה יודעת הכל. החוק הזה מחזיר אותי לזכרונות ילדות, מחזיר אותי להרגשה שרשויות המדינה רוצות להיות האח הגדול". ח"כ חיים ילין מיש עתיד אמר כי "החוק יהפוך את ישראל למדינת משטרה".

 

טביעת אצבע טביעת אצבע צילום: שאטרסטוק

 

המצב בו ישראל ביתנו מוליכה את המאבק לזכויות האדם בולט עוד יותר לאור העובדה שח"כ לשעבר פאינה קירשנבאום מהמפלגה היתה בקדנציה הקודמת סגנית שר הפנים הממונה על המאגר. בעקבות הסיכום בין ביטן לישראל ביתנו נאלצה מלינובסקי להיעדר מההצבעות על ההסתייגויות שלה. הדבר גרר ביקורת קשה באופוזיציה. ח"כ עיסאווי פרייג' ממרצ אמר ש"ישראל ביתנו ברחה".

 

מי שלא יכנס למאגר יקבל דרכון ל-5 שנים 

 

הצעת חוק נועדה לתקן את ההסדרים שנקבעו בחוק המאגר הביומטרי הקיים לקראת החלתו על כלל תושבי המדינה. התיקונים הוצעו לאור הפיילוט שנקבע בחוק והמסקנות שעלו בעקבותיו. הצעת החוק בנויה מהוראת קבע לפיה יהיה מאגר ביומטרי של תמונות פנים בלבד. בנוסף, היא קובעת הוראת שעה (חוק זמני) של 5 שנים. לפי הוראת השעה, אדם יוכל לתת הסכמה שטביעות האצבע שלו יוכנסו למאגר. את הוראת השעה ניתן יהיה להאריך שוב ושוב ללא הגבלה.

 

מי שלא יסכים שטביעותיו יוכנסו למאגר - יונפקו לו תעודת זהות ודרכון שתוקפם 5 שנים בלבד. למי שייכלל במאגר - יונפקו מסמכי זיהוי ל-10 שנים. דבר זה נתפס בעיני חברי כנסת רבים כדרך להפעיל אמצעי לחץ על האזרחים למסור את טביעות האצבע שלהם.

 

התנועה לזכויות דיגיטליות הודיעה: "עם אישור הצעת החוק במליאת הכנסת תעתור התנועה לבג"ץ, במטרה למחות את החרפה הזו מעל ספר החוקים הישראלי". פרופ' קרין נהון מהתנועה הוסיפה: "היום תאשר הכנסת חוק שרוב החכ"ים נגדו, אך בשל שיקולי שלמות קואליציה מצביעים בעדו. זהו כתם על ספר החוקים הישראלי. המאגר הביומטרי הוא אקט דורסני, אשר עלול להפוך את ישראל למדינת מעקב, ומסכן את בטחון התושבים שלה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x