$
בארץ

המאבק עולה שלב: הדסה תפטר רופאים שמלמדים באוניברסיטה העברית

הנהלת בית החולים שלחה מכתבי זימון לשימוע לפני פיטורים ל־52 רופאים שמלמדים בפקולטה לרפואת שיניים. בעקבות ההחלטה הכריז בית הספר על סכסוך עבודה

ספי קרופסקי 08:1527.02.17

הסכסוך המתמשך בית בית החולים הדסה בירושלים לאוניברסיטה העברית בירושלים על חלוקת תקצוב הפקולטות לרפואה בין שני המוסדות הגיע לשיא: בשבוע האחרון שלחה הנהלת בית החולים מכתבי זימון לשימוע לפני פיטורים ל־52 רופאים שמלמדים בפקולטה לרפואת שיניים. הרופאים, שמהווים כשליש מסגל ההוראה בפקולטה, יפגינו היום מול הפקולטה במחאה על ההחלטה. בעקבות ההחלטה הכריז בית הספר לרפואת שיניים על סכסוך עבודה ובהודעה שמסר הביע חשש כי הפקולטה עלולה להיסגר בשל הפיטורים.

 

הסיבה לפיטורים הצפויים הוא ניסיונו של מנכ"ל הדסה פרופ' זאב רוטשטיין לצמצם עלויות כדי לעמוד בהליך ההבראה שבו מצוי בית החולים שלו גירעון של כ־690 מיליון שקל. הפקולטות לרפואה באוניברסיטה העברית מצויות בפועל בהדסה. בית החולים מעסיק רופאים שעיקר עיסוקם הוא הוראה באוניברסיטה. בתמורה לשירותי ההוראה, מעבירה האוניברסיטה להדסה 36 מיליון שקל מדי שנה. המועצה להשכלה גבוהה מעבירה לבית החולים עבור השירותים האלו 70 מיליון שקל מדי שנה.

התשלום האחרון שהעבירה העברית להדסה היה נמוך במיליון שקל בשל החשש של המוסד האקדמי מכך שבית החולים יפחית את השקעתו בפקולטות. 

האוניברסיטה העברית האוניברסיטה העברית צילום: חיים צח

 

יו"ר ועד רופאי השיניים ומנהל המחלקה לכירורגיית פה ולסתות בהדסה פרופ' נרדי כספי מסר כי "הרופאים שמלמדים כבר 20 ו־30 שנה בפקולטה לא יכולים להיות מריונטות במאבק של הדסה מול האוניברסיטה. ממיני סיבות שלא קשורות לעשייה שלנו, לפעילות שלנו ולהצלחה שלנו, מנסים לקחת את רופאי השיניים כבני ערובה עד שמישהו ישלם כופר על שחרורם".

 

מהאוניברסיטה העברית נמסר כי "האוניברסיטה משלמת לבית חולים הדסה בגין שירותי ההוראה בהתאם להסכם הסינוף בין הצדדים ותמורת התחייבות מפורשת להמשיך לקיים את ההוראה הקלינית של הסטודנטים. האוניברסיטה מחוייבת להכשרתם המקצועית וללימודיהם התקינים של הסטודנטים ותעשה ככל שביכולתה כדי לצמצם את הפגיעה בהם. האוניברסיטה קוראת להנהלת בית החולים לעמוד בהתחייבויותיה ולא להפוך את הסטודנטים של הפקולטה לרפואה ורפואת שיניים לבני ערובה".

 

רוטשטיין אמר ל"כלכליסט": "עצם העובדה ששומעים על הרבה קונפליקטים מצביע על כך שעל פי תפיסתי אני עושה את העבודה שלי. אם היה שקט מוחלט לא היה צריך אותי. אנחנו צריכים לחסוך עוד 200 מיליון שקל כל שנה לפחות. חלק ניכר מהחיסכון נעשה באמצעות צמצום הוצאות, אז ברור שמישהו נפגע. אני לא מצפה מהם להיות בשקט אלא להגיב, אבל בחכמה. כדי שהדסה תצא מהבוץ חייבים שיתוף פעולה מצד כולם. ליבי עם הסגל האקדמי, אני כואב את כאבם. כאשר משרות של אנשים טובים עומדות על הפרק אני לא מעוניין להיות צודק אלא למצוא פתרון. הצעתי פתרונות בהם גם האוניברסיטה וגם האוצר לוקחים חלק בפתרון, הם נדחו. הכרחי להבין שהדסה לבדה לא תוכל לשאת בנטל הכלכלי. על מנת למנוע את הפיטורים נדרשים כל הגורמים לתת כתף".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x