בארץ

הכלכלן הראשי מזהיר: הצמיחה הגבוהה ב-2016 הושפעה בעיקר ממהלכים זמניים

על פי הסקירה שפרסם יואל נווה היום הצמיחה שעמדה ב-2016 על 4% הושפעה מעלייה דרמטית של 6.3% בצריכה הפרטית וזו נבעה בעיקר מזינוק ברכישת כלי רכב ושדרוג במפעל אינטל - שני מהלכים שאינם צפויים להמשך בשנה הקרובה

עמרי מילמן 15:5626.02.17
סקירת הכלכלן הראשי, יואל נווה המתפרסמת היום בוחנת את צמיחת המשק ב-2016 שהאומדן הראשוני שלה עומד על 4%. לפי הכלכלן הראשי שני גורמים משמעותיים בעלי אופי זמני השפיעו על קצב הצמיחה בשנה שעברה - רכישה מוגברת של מכוניות ושדרוג המפעל של אינטל.

 

הצריכה הפרטית צמחה בשנה שעברה ב-6.3% מתוכם 3.9% צמיחה מקורה בצמיחה שוטפת וכ-2.1% מתצרוכת של כלי תחבורה אישיים. ב-2015 לשם השוואה, התרומה של רכישת רכבים, לפי הכלכלן הראשי, הייתה שלילית.

 

הכלכלן הראשי מתריע כי לאור הנתונים אודות הרכב הצמיחה "קיים חשש כי הרכבה הנוכחי של הצמיחה, הנתמך בעיקר בשני גורמים משמעותיים בעלי אופי זמני – הרכישה המוגברת של כלי תחבורה והשדרוג של מפעל אינטל, אינו בהכרח בר- קיימא". הוא מסיף כי "קיים מקום להערכה כי רכישת כלי הרכב הגיעה לרמת שיא וצפויה התייצבות או אף התמתנות קלה בקצב הרכישות ברבעונים הבאים. כמו כן, צפויה במהלך השנה הקרובה התמתנות גם בהיקף ההשקעות של אינטל".

 

הכלכלן הראשי מציין כי הייבוא המוגבר של הרכבים שגם הגביר את הצריכה הפרטית במשק וגם הגדיל את ההשקעות במשק (דרך חברות הליסינג שרכשו רכבים מה שמוגדר כהשקעה) לא היה ייחודי לישראל וגידול משמעותי נרשם במרבית המדינות המפותחות אם כי בישראל הייתה גבוהה יחסית. שיעור הגידול הממוצע בקרב 28 מדינות שנבחנו (מתוכן 25 מדינות מפותחות) שיעוד הגידול הממוצע ברכישות רכבים עמד על 7% בעוד בישראל עמד על 13%. במדינות בהן נרשם גידול משמעותי יותר, מסבירים את הגידול בהתאוששות הכלכלה לאחר מספר שנות מיתון כמו למשל אירלנד, פורטוגל או ספרד.

 

יואל נווה, הכלכלן הראשי יואל נווה, הכלכלן הראשי צילום: בועז אופנהיים

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x