$
בארץ

נגמר התקציב: בתי החולים בצפון מפסיקים לקלוט פצועים מסוריה

משרד הבריאות הודיע למשרד רה"מ כי הגורם האחראי על בתי החולים הממשלתיים, המדינה, לא משפה את המרכזים הללו על קליטת הפצועים

ספי קרופסקי 13:3826.02.17
בתי החולים הממשלתיים בצפון יפסיקו לקלוט פצועים סוריים שאינם נמצאים בסכנת חיים החל מהחודש הבא, כך הודיעה היום (א') ראש חטיבת המרכזים הרפואיים במשרד הבריאות, ד"ר אורלי ויינשטיין, במכתב ששיגרה לסמנכ"ל ממשל וחברה במשרד רה"מ אודי פראוור. זאת מכיוון שקליטת הפצועים ממלחמת האזרחים בסוריה גורמת לעול כלכלי כבד על בתי החולים הללו, בייחוד לקטנים שבהם – המרכז הרפואי גליל בנהריה, זיו בצפת ופורייה ליד טבריה.

 

ד"ר ויינשטיין ציינה במכתבה כי בתי החולים הללו מטפלים כבר ארבע שנים באלפי מטופלים סורים הסובלים "מפציעות לחימה, חלקן מורכבות מאוד, אשר מצריכות טיפול ניתוחי משמעותי. מטופלים אלה מקבלים טיפול מסור ומקצועי בבתי החולים. תמהיל המטופלים מביא לצריכה משמעותית של משאבים בבתי החולים, של תשתיות חדרי ניתוח, כוח אדם, ציוד ומכשור רפואי".

ילדה סורית בבית חולים זיו בצפת ילדה סורית בבית חולים זיו בצפת צילום: אפי שריר

 

אלא שלטענת משרד הבריאות, שהוא הגורם האחראי על בתי החולים הממשלתיים, המדינה לא משפה את המרכזים הללו על קליטת הפצועים. "למרות שהמדינה קבעה מספר פעמים כי אין עוררין על הצורך לשפות את בתי החולים בגין טיפול זה", כותבת ד"ר וויינשטיין, "לצערי עד כה הועבר אליהם תשלום חלקי בלבד".

 

"ככל שאנו מבינים את החשיבות ההומניטרית של הטיפול בסורים, לא נוכל עוד לשאת בנטל הכלכלי המשמעותי של הטיפול בהם. לכן בכוונתי לעדכן את גורמי הביטחון כי החל מה-5.3.2017 ועד להסדרת הנושא, לא יועברו עוד מטופלים סורים לבתי החולים הממשלתיים אלא אם מדובר במטופל אשר נמצא בסכנת חיים", מסכמת ראשת חטיבת המרכזים הרפואיים.

ד"ר מסעד ברהום, מנכ"ל ביה"ח בנהריה ד"ר מסעד ברהום, מנכ"ל ביה"ח בנהריה צילום: גיל נחושתן

 

באחרונה נערכו בנושא כמה דיונים בוועדת הכספים בכנסת בעקבות העול הכלכלי שנגרם כתוצאה מקליטת הפצועים מסוריה, בייחוד על המרכז הרפואי גליל בנהריה, שנקלע לגירעון של מאות מיליוני שקלים כתוצאה מכך. השיפוי המגיע למרכזים הרפואיים ככל הנראה נפל בין הכיסאות כשלא פחות משלושה משרדים ממשלתיים – הבריאות, האוצר והביטחון אמורים לעסוק בדבר. בתחילה היה סיכום בין המשרדים על חלוקת התשלומים לשליש – אלא שבדיון האחרון שנערך בוועדה בשבוע שעבר עלה כי משרד האוצר חזר בו, והאחריות נפלה רק על שני המשרדים האחרים.

 

מנהל בית החולים בנהריה (המרכז הרפואי לגליל), ד"ר מסעד ברהום, אמר במהלך הדיון בשבוע שעבר כי "עלות יום אשפוז של פצוע סורי עומדת על 10,321 שקל, סכום שמתוקף על ידי משרד רואי חשבון ומקובל על משרד הבריאות ומשרד האוצר. עד כה קיבלנו, כשאנחנו ממשיכים לקבל פצועים והעלות עולה כל הזמן, ממשרד הביטחון 24 מיליון שקל וממשרד הבריאות עוד 24 מיליון שקל". זאת, לדברי ד"ר ברהום, בזמן שהגירעון של בתי החולים תופח.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x