$
בארץ

מחקר: נשים עצמאיות משתכרות 45% פחות מגברים עצמאים

על פי מחקר שהוצג בשדולה למען נשים בעסקים, הכנסתן של מחצית מהנשים בעלות תיק "עצמאי" במוסד לביטוח לאומי מגיעה לפחות משכר מינימום, לעומת 29% בלבד עצמאים גברים שהרוויחו פחות מרמת שכר המינימום

שחר אילן 13:5922.02.17

הפער בהכנסה בין גברים עצמאים לנשים עצמאיות גדול משמעותית מאשר הפער בהכנסה בין שכירים. כך על פי מחקר של נגה דגן בוזגלו ממרכז אדוה בנושא עסקים קטנים בבעלות נשים

 

נשים עצמאיות הרוויחו בשנת 2014 סכום ממוצע של 6,850 שקלים, 45% פחות מגברים עצמאים שהרוויחו בממוצע 12,450 שקלים. לעומת זאת פער השכר בין נשים לגברים שכירים עמד על 33% באותה שנה. זהו פער גדול משמעותית, מפער השכר המגדרי בקרב שכירים שעמד על 33% באותה שנה.

הפער בהכנסה בין גברים עצמאים לנשים עצמאיות גדול משמעותית מאשר הפער בהכנסה בין שכירים הפער בהכנסה בין גברים עצמאים לנשים עצמאיות גדול משמעותית מאשר הפער בהכנסה בין שכירים צילום: שאטרסטוק

 

 

המחקר הוצג היום (רביעי) בשדולה למען נשים בעסקים בראשות חברות הכנסת טלי פלוסקוב (כולנו) ומרב מיכאלי מהמחנה הציוני. עוד מגלה המחקר בהתבסס על נתוני משרד הכלכלה כי הכנסתן של מחצית מהנשים בעלות תיק "עצמאי" במוסד לביטוח לאומי מגיעה לפחות משכר מינימום, לעומת 29% בלבד עצמאים גברים שהרוויחו פחות מרמת שכר המינימום.

 

הפער המגדרי בין עצמאים ימשראל גבוה מאשר ב-30 מדינות אירופה שנבדקו. במדינות אלו ההכנסה השנתית של נשים עצמאיות היתה ב-2012 נמוכה בממוצע ב-6% בלבד מהכנסת גברים עצמאים. ב-18 מתוך 30 המדינות שנבדקו, הכנסתן הממוצעת של נשים עצמאיות היתה גבוהה יותר משל גברים.

 

רק 8% מערבויות הקרן לעסקים קטנים ובינוניים ניתנו ב-2014 להלוואות לעסקים של נשים. הקרן היא כלי סיוע מרכזי של המדינה לקידום עסקים. היא העניקה ב-2014ערבויות בסך של קרוב לשני מיליארד שקל, אולם רק כ-160 מיליון מתוכם ניתנו לנשים. מניתוח מגדרי שערך משרד הכלכלה לתקציב 2015 עולה, כי רק 27% מתקציב התמיכה בעסקים קטנים ובינוניים של המשרד בשנה זו הופנה לנשים.

 

ח"כ טלי פלוסקוב אמרה בישיבת השדולה ש"אני לא מוכנה לקבל שיש פערים של עשרות אחוזים בין נשים עצמאיות וגברים עצמאים. צריך להסיר את החסמים והאתגרים שעומדים בפני נשים עצמאיות. התחלתי לעשות את זה כבר במושב הקודם עם הצעת חוק שהגדילה את דמי הלידה לעצמאיות".

 

ח"כ מרב מיכאלי אמרה שהפערים בסיוע מסבירים למה "כששואלים גברים אם יש להם מיומנויות להיות עצמאים 50% אומרים כן, ורק 20% מהנשים אומרות שכן. את העולם הזה הגיע הזמן לשנות, וחלק הכרחי מהשינוי הוא הכרה בערך הכלכלי של עבודות הבית וגידול הילדות והילדים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x