$
בארץ

המשרד להגנת הסביבה לא יחדש את היתר הרעלים של מכל האמוניה

ההיתר פוקע בתחילת מרץ והוחלט שתינתן למשק תקופת הסתגלות בת שלושה חודשים. השר להגנת הסביבה אלקין: חיפה כימיקלים בחרה שלא להציג לנו חלופה ברורה, כפי שבחרה שלא לפעול להקמת מפעל האמוניה בדרום

ליאור גוטמן 10:0622.02.17

השר להגנת הסביבה זאב אלקין החליט שלא לחדש את היתר הרעלים של מכל האמוניה במפרץ חיפה, הפוקע ב-1 במרץ. "המשרד להגנת הסביבה, בהתאם לעמדתנו המקצועית העקבית והנחושה, סבור שאין מקומו של מכל האמוניה במפרץ חיפה", הסביר הבוקר (ד') אלקין, "במהלך השימוע ביקשנו מחיפה כימיקלים להציג לנו חלופה ברורה וישימה עם לוחות זמנים קצרים וקבועים למכל. לצערנו, הנהלת חיפה כימיקלים בחרה שלא להשתמש באפשרות זו, כפי שגם בעבר בחרה שלא לפעול להצלחת המכרז להקמת מפעל האמוניה בדרום. בתנאים אלה, מתוקף האחריות והסמכות שחלה עלינו לדאוג להגנת בריאותם של מאות אלפי תושבי מפרץ חיפה, התנהלות חיפה כימיקלים לא השאירה לנו ברירה אלא להחליט על אי-חידוש של היתר הרעלים לשימוש במכל האמוניה". כך הוא סיכם את השימוע שנערך לחיפה כימיקלים בדבר היתר הפעלת מכל האמוניה באזור חיפה.

בשבועות האחרונים קיים המשרד להגנת הסביבה שימוע לחיפה כימיקלים, היא בעלת היתר הרעלים למכל האמוניה בחיפה. לטענת המשרד, לאחר בדיקה מקיפה של החומר שהגישה החברה ב-1 בפברואר, הוחלט כאמור שלא לחדש את היתר הרעלים של חברת חיפה כימיקלים.

 

מכל האמוניה במפרץ חיפה מכל האמוניה במפרץ חיפה צילום: גיל נחושתן

 

עוד אומרים במשרד שעל מנת שהתעשייה תוכל למצוא מענה חלופי לאספקת האמוניה מבלי שפעילותה תיפגע ולהיערך למענה חלופי לאספקת אמוניה למשק בשעת חירום, ובהתאם לחוות הדעת של המועצה לביטחון לאומי (מל"ל) ובדיקה מקצועית שביצע משרד הכלכלה - תינתן למשק אורכה בת שלושה חודשים לצורך התארגנות להמשך יבוא האמוניה, עד ל-1 ביוני 2017. בתקופה זו תספק חיפה כימיקלים את כלל צורכי המשק, ובכלל זה לשעת חירום.

 

אלקין מחדד שמה-1 במרץ לא תתבצע פריקת אמוניה נוספת למכל – אלא אם יוכח כי האמוניה שבמכל אינה מספיקה לצורכי כלל המשק לחודשי ההתארגנות בתקופת המעבר, באישור המשרד. המשרד להגנת הסביבה מצפה מהמשק להתארגן במהלך אורכה זו להמשך.

 

במשרד להגנת הסביבה טוענים שההחלטה התקבלה על אף הלחצים הרבים שהופעלו עליהם.

 

טרם התקבלה תגובת חיפה כימיקלים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x