שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

רשות החשמל צפויה לאשר את מכירת תחנת הכוח באר טוביה IPM לגלובל פאואר

זאת לאחר חוות דעת של משרד המשפטים שהכשירה את העסקה, בעקבות סימן שאלה שעלה סביב עבירות המס בהן מואשם ניסן כספי, מבעלי גלובל פאואר. בתוך כך, לאחרונה חלה הפשרה ביחסים בין אברהם נניקשוילי למשה טרי לאחר נתק שהיה ביניהם לאור העיסקה

גולן חזני 19:0021.02.17

רשות החשמל נוטה לאשר את עיסקת רכישת תחנת הכח באר טוביה IPM. חוות דעת של משרד המשפטים הכשירה את העסקה, כשסימן השאלה היה סביב כתב האישום של ניסן כספי אחד הבעלים בחברת גלובל פאואר שרכשה את התחנה.

 

נגד כספי עומד כתב אישום בכפוף לשימוע בגין עבירות מס, לאחר שניהל את ענייניו של מישל זאהר בעליה של חברת כפרית בניה שעבר לכאורה עבירות מס בבניית בית חולים בגינאה המשוונית. הבעלים הקודם של התחנה אברהם נניקשוילי, נאלץ למכור את אחזקותיו בשל כתב אישום בפרשת השוחד של השר בנימין בן אליעזר.

 

מימין אברהם נניקשווילי וניסן כספי מימין אברהם נניקשווילי וניסן כספי צילומים: אוראל כהן

 

כספי העביר את מניותיו בתחנה לידי אשתו, אולם למרות זאת נדרשה בחינה של משרד המשפטים את האחזקה של כספי. חוק רשות החשמל איננו מאפשר מתן רשיון למי שהורשע בעבירה שיש עימה קלון. במשרד המשפטים הוחלט לאפשר את העברת המניות וקיום העיסקה, אולם אם יורשע כספי בפרשת המס והעבירה תוגדר ככזו שיש עמה קלון, תיאלץ אשתו למכור את המניות בתחנה משום שחוק ני"ע רואה את בני המשפחה כגוף אחד באחזקה בשליטה בחברה. ההרשעה לשעצמה לא תהווה עילה לנטילת הרשיון אלא רק קביעה לאחריה של היועץ המשפטי לממשלה, כי מדובר בעבירה עם קלון.

 

נראה כי במשרד המשפטים רואים פער בין סוג העבירות בהן מואשם נניקשוילי –עבירות שוחד חמורות, לבין אילו של כספי שהינן עבירות מס, ומכאן ההחלטה הצפויה להעניק את ההיתר. נניקשוילי נאלץ למכור את מניותיו במיזם יחד עם שותפו טימור בן-יהודה והם מכרו אותן לגלובל פאואר שבבעלות כספי ואהוד בן-שך לפי שווי של כ-80 מיליון דולר כשבינתיים מצטרפים לעיסקה גם קרן נוי ולאומי פרטנרס כשותפים של גלובל פאואר.

 

 

משה טרי משה טרי צילום: אוראל כהן

בינתיים חלה הפשרה ביחסים בין נניקשוילי ומשה טרי לאחר נתק שהיה ביניהם לאור העיסקה. טרי ומוטי פרידמן ניהלו את הפרוייקט והחזיקו ב-20% מהמניות, תוך שהם מתנגדים לעיסקת המכירה. באחרונה שבו היחסים בין נניקשוילי וטרי למסלולם ונניקשוילי אף הבהיר כי יעמוד על כך שזכויותיהם של טרי ופרידמן בפרוייקט שבו הם מחזיקים כ-20% יישמרו, כולל תנאי המימון של חלקם בפרוייקט. נניקשוילי אף השתתף בטקס ברית של נכדו של טרי בבית כנסת ברחובות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x