$
בארץ

מנהל מכון וולקני: לזמן את כותבי חו"ד בעניין העתקת המכון, לדיוני הוועדה בנושא

פרופ' אלי פיינרמן טוען כי "נפל פגם בעבודת הוועדה נוכח העובדה שחוות הדעת, היחידה שישנה עד כה, לא הונחה על שולחן הוועדה, ולא נחשפה לציבור"

אסנת ניר 11:2721.02.17

פרופ' אלי פיינרמן, ראש מנהל מכון וולקני, שמונה למשקיף בוועדה שמינה ראש הממשלה בנימין נתניהו לבחינת העתקת המכון מראשון לציון, פנה בתחילת השבוע ליו"ר הוועדה שירי ברנד ודרש לזמן את כותבי חוות הדעת לדיוני הוועדה. כך נודע ל"כלכליסט".

 

 

"אני סבור שנפל פגם בהליכי עבודת הוועדה נוכח העובדה שחוות דעת ממשלתית זו, היחידה שישנה עד כה, לא הונחה על שולחן הוועדה, ולא נחשפה לציבור במשך חצי שנה", כתב פיינרמן לברנד.

מכון וולקני מכון וולקני צילום: אוראל כהן

 

בשבוע שעבר פורסם נוסח חוות דעת ממשלתית של משרד המדע מלפני מספר חודשים, לפיה אין להתקדם עם תוכנית העתקת המכון לפחות בטווח הקצר. בין היתר נכתב בה כי "תהליך העתקה של מכון וולקני לצפון טומן בתוכו סכנה להמשך קיום מחקר חקלאי מתקדם במדינת ישראל בשנים הקרובות ולכן יש להימנע ממנו".

 

בדיון אתמול (ב') בוועדה, טענה רשות מקרקעי ישראל ניתן להישאר עם עודף הכנסה של 1.2 מיליארד שקל ממכירת 3,000 דונם קרקעות שעליהן שוכן מכון וולקני. עם זאת, אחת מהמלצותיה של חוות הדעת של המועצה הלאומית למחקר ופיתוח (המולמו"פ), שלא הוצגה לחברי הוועדה המייעצת, הייתה "לשקול אפשרות לעבות הפעילות המחקרית במכון על ידי העתקה של פעילות הפקולטה לחקלאות ברחובות לתוך קמפוס מכון וולקני", ועל ידי כך לפנות שטחים ברחובות לבנייה. יצוין כי חוקרי מכון וולקני כבר הסכימו לפנות 2,500 דונם משטחי המכון במרכז לטובת בנייה מבלי להסתכן בהעתקת פעילות המחקר צפונה.

 

בנוסף, נטען על ידי החוקרים שהחשבון שעשתה רמ"י לא מדויק משום שחישבה רק את התמורה ממכירת הקרקע במרכז מבלי להתייחס לאפשרות שניתן לפנות שטחים גם ללא העתקת המכון ושלא חישבה את הנזק הכלכלי שייגרם למדינה ישראל כתוצאה מהפגיעה במחקר החקלאי.

 

במקביל ח"כ עמר בר-לב (המחנה הציוני) פנה ליו"ר הכנסתה יולי אדלשטיין בבקשה לקיים דיון דחוף במסקנות הדו"ח המקצועי בעניין מכון וולקני תוך פתיחתו לעיון מלא לציבור, ועל השפעתו על תהליך קבלת ההחלטות בעניין עתידו של המכון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x