$
בארץ

עיריית חיפה זימנה לחקירה את מנהלי נמלי ישראל בעניין מיכל האמוניה

מנכ"ל החברה שלמה בריימן, חברי הדירקטוריון ומנכ"ל חיפה כימיקלים נחשדים באחריות לשימוש במיכל מבטון, לצורך אחסון אמוניה בנפח של 14,300 טונות, שנבנה ללא היתר

ליאור גוטמן 14:2220.02.17
עיריית חיפה שלחה היום (בי) זימון לחקירה למנהלי חברת נמלי ישראל (חנ"י) ולחברי הדירקטוריון שלה, זאת בשל חשד לעבירות בנייה במיכל האמוניה בחיפה. המיכל שוכן על קרקע של חברת נמלי ישראל, ולטענת ראש עיריית חיפה יונה יהב, יש לפעול מיידית להפסקת פעילות המיכל המשמש את חיפה כימיקלים.

 

לדברי העיריית החקירה תתבצע בתחילת מרץ, והוזמנו אליה כל ראשי החברה לרבות מנכ"ל חברת חנ"י שלמה בריימן, חברי הדירקטוריון, מנכ"ל חברת חיפה כימיקלים נדב שחר ומנהל התפעול של חיפה כימיקלים עמיחי זיידר. המוזמנים לחקירה נחשדים באחריות לשימוש במיכל מבטון, לצורך אחסון אמוניה בנפח של 14,300 טונות שנבנה ללא היתר.

מיכל האמוניה במפרץ חיפה מיכל האמוניה במפרץ חיפה צילום: פיני חמו

 

בפנייתו למנכ"ל חברת נמלי ישראל צירף יהב את דו"ח ועדת המומחים בראשותו של פרופסור אהוד קינן, שמצביע על הסכנות בהימצאותו של המיכל במפרץ חיפה. ב-26 לחודש צפוי להתקיים דיון בביהמ"ש המחוזי בחיפה בעתירת חיפה כימיקלים כנגד סגירת המכל.

 

מחברת נמלי ישראל נמסר בתגובה: "נושא היתר הבנייה למיכל האמוניה מצוי זה שנים בדיון משפטי בין עיריית חיפה ומוסדות התכנון לחב' חיפה כימיקלים, המתברר בבית המשפט העליון. החברה, שקיבלה היום את הזימון לחקירה, לאחר שהופץ לתקשורת, סבורה שניסיונה של עיריית חיפה לפתור בעיה ברמה הלאומית - שמטופלת בדרג הבכיר של מקבלי ההחלטות ובשתי ערכאות משפטיות - על דרך של זימון מנהלי החברה לחקירה אינו ענייני, מיותר, נועד ליח"צ וחבל שנעשה. ההחלטה על השבתת מיכל האמוניה היא החלטה ברמה הלאומית. בהחלטת ממשלת ישראל ממרץ 2013, שעסקה בקידום ההקמה של מפעל לייצור אמוניה במישור רותם שבנגב לשם יצירת חלופה למיכל האמוניה במפרץ חיפה, נקבע בנוסף שהדבר יעשה מבלי לפגוע בהבטחת האספקה השוטפת של אמוניה לכלל צרכי המשק בכל עת. ולו משום כך ומבלי להתייחס לסוגיות נוספות, אין בסמכותה של החברה לפעול להשבתת המתקן על דעת עצמה, והיא פנתה מיד עם קבלת פנייתו של ראש עיריית חיפה (מ-8.2.), למשרדי הממשלה הרלוונטיים ובראשם למנכ"ל המשרד להגנת הסביבה ולמנכ"ל המשרד לביטחון פנים, לקבלת הנחייתם באשר להמשך פעילות המתקן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x