$
בארץ

ליצמן בעקבות הפרסומים על התעללות בקשישים: "לא אהסס לסגור את בית האבות בחיפה"

שר הבריאות הגיב לתחקיר על התעללות בקשישים במוסד כיפת הזהב בחיפה, והבטיח להגביר את הפיקוח על מוסדות סיעודיים

ספי קרופסקי 11:4619.02.17
בעקבות הפרסומים האחרונים בדבר התעללות בחסרי ישע בבית אבות בחיפה, שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע כי הוא יוזם להחמיר את הפיקוח על המוסדות הסיעודיים. בהודעה שפרסם הבוקר (א') משרד הבריאות צוין כי יותקנו מצלמות במוסדות הסיעודיים שבפיקוח המשרד, יתווספו פקחים ויבוצעו ביקורות פתע.

 

 

 

מנהלי בית האבות "כיפת הזהב" הוזמנו היום לשימוע אצל רופא המחוז ובסיומו יוחלט על הצעדים שיינקטו מולם. כמו כן המשטרה עצרה הלילה חמישה מהעובדים בבית האבות ואחות אחראית בחשד להתעללות בקשישים במוסד החיפאי. הם מובאים הבוקר לדיון בהארכת מעצרם בבית המשפט.

 

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: צביקה טישלר

 

שר הבריאות ליצמן אמר כי הוא "המום ומזועזע מהתמונות ששודרו בתחקיר. מדובר באיבוד כל צלם אנוש ופגיעה נוראית בחסרי ישע. עלינו לפעול למנוע מקרים כאלה לאלתר". לדבריו, "המחויבות שלנו כמדינה למען הדור הקודם מחייבת נקיטת צעדים ממשיים וברורים. לא אהסס לסגור את המוסד המדובר בחיפה, בהתאם לקביעת הגורמים המקצועיים בראשות מנכ"ל משרד הבריאות".

 

השר ליצמן הוסיף כי הוא "קורא לראש הממשלה ולשר האוצר, לפעול יחדיו באופן מיידי ליישום הרפורמה הלאומית לסיעוד ממלכתי, כדי לעשות צדק חברתי ולהביא לשינוי ביחס המדינה לאוכלוסייה המתבגרת בישראל.

 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב מסר כי "אנו מזועזעים מהתמונות הקשות שראינו ומחויבים להבטיח את שלומם של כל הקשישים במוסדות. אנחנו פועלים למצות את הדין באופן מיידי מול המוסד הספציפי וצעדים רוחביים שיבטיחו שמראות כאלה לא יישנו במוסדות אחרים. לצד זאת - בשנים הקרובות יחול גידול משמעותי באוכלוסייה הקשישה במדינת ישראל ואנחנו חייבים היערכות לאומית להזדקנות האוכלוסייה בעיקר באמצעות יישום הרפורמה בסיעוד. לצד זאת אנו נדרשים לתוספת כוח אדם טיפולי ושיפור תנאי ההעסקה של המטפלים לצד תגבור הפיקוח. אנחנו קוראים לציבור - אם יש חשש בנוגע לשלומם של קשישים במוסד סיעודי פנו אלינו וצוותי הבקרה שלנו יגיעו בהקדם למוסד".

 

בכתבה שפורסמה אתמול בערוץ 2 נחשפו סרטונים מבית האבות בחיפה ובו נראים אנשי הצוות מתעללים לכאורה בקשישים השוהים במוסד, בין השאר מותירים אותם לישון על כיסאות גלגלים, נמנעים מלהחליף להם ציוד הגייני ומבצעים שימוש פסול בציוד בית האבות כדי להקל עליהם בעבודה. כך למשל השתמשו במנוף שנועד להרים קשישים מהמיטה – כדי לקלח אותם, במקום להשתמש בכיסא ייעודי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x