$
בארץ

חוקרי מכון וולקני: הסתרת חוות הדעת מהציבור נועדה לעקוף בדיקה ממשלתית

חוקרי המכון מתייחסים לחוות דעת ממשלתית שקבעה כי "תהליך ההעתקה של מכון וולקני לצפון טומן בתוכו סכנה להמשך קיום מחקר חקלאי מתקדם בישראל בשנים הקרובות ולכן יש להימנע ממנו". לשכת שר החקלאות: "הדו"ח שהוזכר לא הגיע לידינו ולכן אין לנו יכולת להגיב אליו בצורה רצינית ומקצועית"

אסנת ניר 14:0915.02.17
"הסתרת חוות הדעת של המועצה הלאומית למחקר ופיתוח מהציבור ואף מחלק מחברי הוועדה מאפילה על התהליך כולו", כך אומרים חוקרי מכון וולקני בתגובה לגילויו של דו"ח חסוי של המועצה הלאומית למחקר ופיתוח, שבדק את היוזמה שמקדם שר החקלאות, אורי אריאל. "הסתרת חוות הדעת הממשלתית אשר בדקה ומצאה רק לאחרונה שאין להעתיק את מכון וולקני מטילה צל כבד על פעילות הוועדה שהוקמה לאחרונה. הוועדה הזו, כך מסתבר כעת, נועדה לתכלית אחת: לעקוף בדיקה ממשלתית קודמת, אחראית יותר, על ידי גורמים מוסמכים יותר, שמצאה כי אין להעתיק את מכון וולקני" אמרו החוקרים ביחס לוועדה שהוקמה על ידי נתניהו לבחינת הנושא ופורסמה לראשונה ב"כלכליסט".

 

המועצה הלאומית למחקר ופיתוח (המולמו"פ) התבקשה לבחון את ההצעה שהועלתה על ידי שר החקלאות להעתקת מכון וולקני ממרכז הארץ לגליל המזרחי. בחוות הדעת נכתב באופן חד משמעי כי: "תהליך ההעתקה של מכון וולקני לצפון טומן בתוכו סכנה להמשך קיום מחקר חקלאי מתקדם במדינת ישראל בשנים הקרובות ולכן יש להימנע ממנו". החוקרים טוענים כי "כעת ברור למדי שהסתרת חוות הדעת הממשלתית אשר בדקה ומצאה רק לאחרונה שאין להעתיק את מכון וולקני מטילה צל כבד על פעילות הוועדה שהוקמה לאחרונה.

 

במסמך של המולמו"פ נכתב כי חוות הדעת הוגשה לבקשת המועצה הלאומית לכלכלה, בראשה עומד אבי שמחון. עם זאת, אבי שמחון אמר ל"כלכליסט" כי על אף ששמע על הדו"ח הוא לא הוזמן על ידי המועצה הלאומית לכלכלה, אלא נבחן על ידי המולמו"פ והובא לידיו כאשר שמע על הבדיקה. ויגיע לצוות שיבחן העברת המכון שהקים נתניהו. השאלה הנשאלת היא איך במשך חודשים ארוכים מאז כתיבת חוות הדעת, מסמך של גוף ממשלתי, זו לא הובאה בפני שר החקלאות אורי אריאל, כפי שטוען, שבאותו זמן הסתמך על חוות דעת של חברות פרטיות.
יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' אבי שמחון יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' אבי שמחון צילום: גיא אסיאג

 

עוד טוענים החוקרים כי הסתרת חוות הדעת היא פרק נוסף בחוסר הענייניות באופן בו שר החקלאות מקדם את היוזמה, בין היתר שתי חוות דעת מוזמנות שניסו לתמוך בהעתקת המכון ללא ביסוס כלכלי או מקצועי, קידום היוזמה למרות שכל הנוגעים בדבר כולל השר מודעים לסיכונים שביוזמה למחקר החקלאי ועד הקמת ועדה איתור שהתעלמה לחלוטין מחוות הדעת ומכתב המינוי שלה: "הרכבה ומטרותיה עולה, כי ההתייחסות אל מכון וולקני, הינה כאל עתודת נדל"ן בלבד" אמרו החוקרים ביחס לוועדה שהוקמה לבחינת הנושא: "הרכב הוועדה שמינה ראש הממשלה מורכב מאנשי נדל"ן ומאנשי כספים ומבלי צירופם של אנשי מדע ומחקר חקלאי או לכל הפחות כאלה שבקיאים בכלכלה חקלאית להרכב הוועדה.

 

צוות המולמו"פ שערך את הבדיקה והגיש את חוות דעתו ביולי 2016 כלל את חיים רוסו, חבר המועצה ויו"ר הוועדה הלאומית לקשרי אקדמיה תעשייה ואמנון חזקיה, יועץ הוועדה הלאומית לקשרי אקדמיה תעשייה. חוקרי המכון הוולקני קרא בעקבות גילוי חוות הדעת לבטל את הוועדה שהוקמה: "לא פלא אם כך שהרכב הוועדה שמינה נתניהו מורכב בעיקרו מאנשי נדל"ן ומבלי צירופם של אנשי מדע ומחקר חקלאי".

 

חוקרי המכון אף התייחסו לעימות החריף שהתעורר בינם לבין השר אריאל ב"פרשת הרחפן" שמסר השר, עליו מיעטו להתייחס בעקבות אמירותיו של אריאל כי חוקרי המכון מקדמים את ההתקפה עליו בעקבות יוזמתו להעתיק את המכון לצפון, ואמרו כי, "ראינו את הפזיזות של שר החקלאות אורי אריאל כשהחליט בהחלטה חפוזה ואימפולסיבית, שאמורה לגרור אחריה את התפטרותו מתפקידו, מספק לראש ממשלת רוסיה רחפן במתנה. זאת מבלי לחשוב כיצד פעולה זו פוגעת במחקר החקלאי, ומבלי לחשוב על טוהר מידות". עוד הוסיפו החוקרים כי: "אנו מתבוננים בדאגה על פעולותיו של שר החקלאות שממשיך להתנהג בחוסר אחריות כלפי המחקר החקלאי אלא שהפעם פעולתו זו תביא לחיסולו של המחקר החקלאי ולא תפגע נקודתית בפעילות המחקר המתקיימת במכון בשל מסירת רחפן".

 

בלשכתו של השר מכחישים כי חוות הדעת הגיעה לידיהם, ומוסרים כי: "אנחנו מכבדים מאוד את חוקרי מכון וולקני ומבינים את מאבקם, אבל הדו"ח שהוזכר לא הגיע לידינו ולכן אין לנו יכולת להגיב אליו בצורה רצינית ומקצועית. יחד עם זאת, שר החקלאות פועל בשם ממשלת ישראל לקדם את התכנית הממשלתית לפיתוח הצפון תוך העצמה ושדרוג המחקר החקלאי בכלל ומכון וולקני בפרט. לשם כך מינה ראש הממשלה ועדה מקצועית שתקבל את החומרים ותדון הנושא ואחד מחבריה הוא פרופ אבי שימחון יו"ר המועצה הכלכלית במשרד ראש הממשלה. אנו לא משתתפים ב"ספינים" ואת כל הטענות והדוחות ניתן להציג בוועדה עצמה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x