$
סביבה

ביהמ"ש המחוזי עיכב את ביצוע ריקון מיכל האמוניה בחיפה ב-10 ימים

חיפה כימיקלים ערערה הבוקר נגד סגירת מיכל האמוניה וטענה שהוא "מספק 100% מהביקוש במדינה". ביהמ"ש לעניינים מקומיים הורה השבוע לרוקן את המיכל בתוך 10 ימים ולא למלאו מחדש

ליאור גוטמן 16:0115.02.17

שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה תמר שרון נתנאל הוציאה לפני שעה קלה (ד') צו עיכוב ביצוע להחלטת בית המשפט לעניינים מקומיים, לגבי ריקון מיכל האמוניה שהיה אמור להסתיים בשבוע הבא. עוד נקבע שתגובת עיריית חיפה או היועץ המשפטי לממשלה תתקבל עד ל-19 לחודש, והדיון במעמד כל הצדדים יתקיים רק ב-26 לחודש.

 

הבוקר ערערה חיפה כימיקלים למחוזי על החלטת בית המשפט לעניינים מקומיים בעיר מתחילת השבוע שקבע שיש לסגור את מכל האמוניה ולרוקנו בתוך 10 ימים. אתמול הפסיקה החברה לספק אמוניה ללקוחות שונים, והמיכל שם מתרוקן לצרכיה בלבד.

 

בערעור הזהירה חיפה כימיקלים כי מיכל האמוניה באזור חיפה מספק 100% מהביקוש במדינה, ולכן סגירתו עלולה לפגוע בעסקים רבים לרבות הכור בדימונה, חברת החשמל, מתקני טיהור מים ובתי חולים, עוד מבקשת החברה לבחון האם היתה לבית המשפט סמכות בכלל להורות על סגירת המיכל.

 

אמוניה משמשת כתוצר גלם לתעשיית הדשנים. המיכל במפרץ חיפה הוקם באמצע שנות ה-80' של המאה שעברה ומאז הוא סומן בדו"חות שונים כמסוכן לציבור. מיכל האמוניה מכיל כ-10 עד 12 אלף טונות לשנה, והוא היה אמור לעבור לנגב כבר לפני כמה שנים במסגרת מכרז ממשלתי. המכרז נכשל, והדבר לא הותיר למשרד להגנת הסביבה ברירה, אלא לאיים על חיפה כימיקלים בשלילת היתר אחסנת הרעלים.

 

מיכל האמוניה מיכל האמוניה צילום: פיני חמו

 

מעיריית חיפה מסרו בתגובה להגשת הערעור: "תושבי העיר חיפה, הנהלתה וראש העיר, מצביעים בדאגה על העובדה לפיה הנהלת חיפה כימיקלים מתעלמת מהחלטת בית המשפט וטרם החלה בפינוי מיכל האמוניה כפי שהונחתה בפסק הדין האמיץ של השופטת. תחת זאת מפעילה החברה מנופי לחץ על ממשלת ישראל ודי לשמוע את דברי השר להגנת הסביבה אלקין על הלחצים המופעלים נגדו. במקביל נוקטת חיפה כימיקלים במסע הפחדה בתקשורת על ״השבתת המשק וקריסתו״ במקרה של פינוי המיכל.

 

"אנו קוראים להתאחדות התעשיינים שקראה היום שלא לפנות את המיכל ליטול קורה מבין עיניה. רק לפני שנים מעטות שבת מפעל חיפה כימיקלים לחודשים ארוכים והמשק לא קרס. התאחדות התעשיינים צריכה לשים לנגד עיניה גם את תושבי חיפה ואת עובדי המפעל שפועלים לצד 'פצצה מתקתקת' ולא רק את בעלי ההון. אנו תובעים ממשלת ישראל, לעמוד לצד תושבי חיפה וערי המפרץ ולא לאפשר לחיפה כיקיכלים להמשיך ולשטות בתושבים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x