$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

מנכ"ל האוצר ובעלי חיפה כימיקלים דנו על מכל אמוניה משותף לישראל וירדן

האחים אדי וג'ולס טראמפ נפגשו במיאמי עם שי באב"ד ודנו איתו באפשרות להקים מפעל אמוניה בבעלות ישראלית-ירדנית משותפת בירדן או באזור התעשייה המשותף לשתי המדינות

גולן חזני 07:0212.02.17

האחים אדי וג'ולס טראמפ, בעלי חיפה כימיקלים נפגשו ביום חמישי האחרון עם מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד בכנס הבונדס במיאמי ודנו איתו באפשרות להקים מפעל אמוניה בבעלות משותפת ירדנית וישראלית. על הפרק, הקמת מפעל משותף בירדן או באזור התעשייה המשותף לישראל ולירדן. 

באחרונה קיימו האחים טראמפ כמה פגישות עם גורמים ממשלתיים בניסיון למצוא פתרון למכל בחיפה שחברת חיפה כימיקלים היא הנהנית העיקרית ממנו (65%) כמו גם חברת כיל. הרעיון ליצור שותפות ירדנית־ישראלית נובע מהעובדה שייצור אמוניה בכמות הנצרכת בישראל איננו כדאי כלכלית, מה שהוביל לכישלון המכרז להעבירו למישור רותם. ההערכה היא כי בשילוב הצרכים של ירדן תהפוך ההקמה לכדאית יותר, מכיוון שלמפעל הדשנים פוטאש בירדן גם צורך משמעותי באמוניה.  

מיכל האמוניה במפרץ חיפה מיכל האמוניה במפרץ חיפה צילום: גיל נחושתן

 

האחים טראמפ הביעו הסכמה להשתתף בהשקעה במפעל ייצור, אבל דרשו רשת ביטחון למצב של ירידה בביקוש, השתתפות ממשלתית בהשקעה והתערבות המדינה בקבלת מחירי גז נמוכים.

 

עם זאת, במשרד האוצר, בראשות השר משה כחלון, יש גם מתנגדים לפתרון בטענה שמדובר בנכס אסטרטגי שמשמש תעשיות נוספות, ולכן יש להבטיח את זמינותו. היום בצהריים ייערך דיון בבית המשפט לעניינים מינהליים בצו סגירה שנתן ביהמ"ש למכל על רקע הסכנות הנשקפות ממנו לתושבי האזור.

מחיפה כימיקלים נמסר: "החברה תסייע לכל פתרון שיבטיח את אספקת האמוניה למשק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x