$
בארץ

בניגוד להחלטת הממשלה: תקציבי החינוך ברשויות נשארים חסויים

ההחלטה על שקיפות תקציבי החינוך לא תיושם בטווח הקרוב, בשל מחלוקת בין משרדי הממשלה המטילים את האחריות זה על זה. כך עלה בוועדת השקיפות של הכנסת. יו"ר הוועדה שפיר: "איפה שאין שקיפות, יש שחיתות. נראה שמשרד הפנים לא רוצה לעשות את עבודתו"

שחר אילן 20:0114.02.17

החלטת הממשלה על שקיפות תקציבי החינוך אינה מיושמת ולא תיושם בטווח הנראה לעין. זאת, בשל מחלוקת בין משרדי הממשלה המטילים את האחריות אחד על השני. כך מתברר מדיון בנושא תקציבי החינוך ברשויות המקומיות שנערך היום (ג') בוועדת השקיפות של הכנסת.

 

במאי 2013 התקבלה החלטת הממשלה בנושא שקיפות תקציבי החינוך. סעיף אחד שלה מחייב לפרסם דו"ח לציבור הסוקר את כלל המשאבים שהועברו בשנת הלימודים למוסדות חינוך ברמת המוסד וברמת התלמיד. הסעיף השני מחייב את חשיפת תקציבי החינוך של הרשויות הקיימות. משרד החינוך העלה אתר שקיפות, שמפרט את כל התקציבים שהוא מעביר בחתכים שונים. אך מידע זה לקוי ואף מטעה במידה מסויימת. זאת משום שאינו כולל את תקציבי הרשויות המקומיות לחינוך ולכן אינו מגלה את הפערים האמיתיים בין מוסדות ברשויות חזקות וחלשות.

 

יו"ר ועדת השקיפות סתיו שפיר. "לא ייתכן שעוד ועוד מתלמידי ישראל יפלו קורבן לחוסר שויון קיצוני" יו"ר ועדת השקיפות סתיו שפיר. "לא ייתכן שעוד ועוד מתלמידי ישראל יפלו קורבן לחוסר שויון קיצוני" צילום: חגי הירשפלד

 

לבנת גבריאלוב מאגף הכלכלה והסטטיסטיקה במשרד החינוך אמרה לוועדה כי "אנחנו לא יכולים להכריח את הרשויות לדווח. לשם כך צריך החלטה של משרד הפנים" . רפרנט החינוך באגף התקציבים של משרד האוצר דניאל לורברבוים הסכים איתה: לדבריו, "למשרד הפנים אין תמריץ להפוך את הנתונים לשקופים לכן הם מייצרים כל מיני הסברים טכניים". לורברבוים הבהיר: "הנתונים הקיימים אכן לא מספיקים וחלקיים, כל פתרון מקומי הוא יפה אבל לא מספק וישמש 'פלסטר'. משרד הפנים חייב לקדם פתרון רחב היקף".

 

מנהל תחום תקצוב רשויות במשרד הפנים דוד בן שושן טען לעומת זאת ש"אנחנו לא אחראים על תקציבי החינוך, מי שצריך לספק פתרונות לבעיה הזו הוא משרד החינוך".

 

מנכ"ל המרכז להעצמת האזרח תומר לוטן אמר כי "המחדל המתמשך בפרסום תקציבי החינוך ברשויות המקומיות. מדגים היטב כיצד החלטות ממשלה בעלות משקל רב לציבור נתקעות. זאת, בגלל חוסר תיאום ותקלות בין משרדי הממשלה, ניהול גרוע של מידע ובהעדר מעקב ופיקוח".

 

יו"ר ועדת השקיפות סתיו שפיר אמרה ש"איפה שאין שקיפות, יש שחיתות. נראה שמשרד הפנים שאמור לפקח על התקציב של הרשויות המקומיות לא רוצה לעשות את עבודתו". לדבריה, "לא ייתכן שעוד ועוד מתלמידי ישראל יפלו קורבן לחוסר שויון קיצוני שמגובה בעצימת עיניים חסרת בושה של הממשלה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x