$
בארץ

לאן נעלם מחשבון שווי הדירות של רשות המסים?

הסימולטור לחישוב מס דירה שלישית נעלם ביום חמישי מאתר הרשות, ולאחר כמה שעות חזר והציג מחירי דירות שונים, שעלולים להוביל לתשלום מס בהיקף שונה. רשות המסים: "עודכן בהתאם לחוק"

עמרי מילמן ואביב גוטר 07:2112.02.17

מחשבון שווי הדירות של רשות המסים, שפורסם ברעש גדול לפני כשבועיים ככלי לחישוב מס דירה שלישית, נעלם מאתר הרשות לכמה שעות במהלך יום חמישי. כשהופיע שוב התברר שהמחשבון עודכן, וכעת מציג מחירי דירות שונים — לעתים גבוהים בעשרות אלפי שקלים מאלה שהציג המחשבון הקודם ולעתים נמוכים יותר.

 

המחשבון נועד לחשב את 'הסכום הקובע', כלומר את שווי הדירות שמחזיק אדם מסוים, האם עליו לשלם מס דירה שלישית ובאיזה היקף. הנוסחה מביאה בחשבון את שטח הדירה, את המדד הסוציו־אקונומי של השכונה ואת מדד הפריפריאליות של היישוב, ואינה מתחשבת בפרמטרים אחרים כמו קומה, מעלית, שיפוץ וכדומה. להבדיל מהפרסום המסיבי שלו זכה המחשבון כשעלה לראשונה לאוויר, העדכון נעשה בשקט ומבלי ליידע את התקשורת או את הציבור.

 

מטרת העדכון היתה להתאים את המחשבון לחוק כפי שאושר, שכן במחשבון הישן כל מקדם (שטח, מדד סוציו־אקונומי וכו') היה מדויק לרמה של 16 ספרות אחרי הנקודה העשרונית, ואילו הנוסחה שבחוק התייחסה רק ל־3 ספרות. רשות המסים אולי הציגה לפני כן תמונה מדויקת יותר, אבל החוק לא מסמיך אותה לעשות זאת ולכן נאלצו אנשיה לעדכן את המחשבון.

 

מבדיקה מדגמית של "כלכליסט" עולה כי שווי הנכסים במחשבון החדש ביחס לקודם גבוה ב־1%—7%. כשמדובר בדירות בשווי של בין מאות אלפי למיליוני שקלים, הפער מוביל בסופו של דבר לתשלום מס נוסף של מאות שקלים בשנה. חישוב המס מבוצע על כלל הדירות להשקעה, ומשקיע שמחזיק שלוש דירות יכול להחליט אילו מתוכן הן דירת מגוריו והדירה הראשונה להשקעה, שהן פטורות ממס, ואיזו היא הדירה השלישית, שעליה ישלם מס. יתר הדירות, בתנאי ששוויין הכולל לפי מחשבון רשות המסים גבוה מ־1.15 מיליון שקל, יחויבו ב־1% משוויין לשנה עד לתקרה של 18 אלף שקל בשנה לדירה.

 

מרשות המסים נמסר: "הוחלט לתקן את הסימולטור כך שיתאם את לשון החוק באופן מדויק. כתוצאה מהעדכון יכול לחול שינוי בחיוב השנתי במס של עד כמה מאות שקלים יותר או פחות מהסכום על פי הנוסחה הקודמת, ובמקרים רבים אין כל שינוי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x