$
בארץ

1,200 מנופאים ומפעילי עגורן הכריזו על סכסוך עבודה

זאת על רקע מבוי סתום במשא ומתן המתנהל מזה כחצי שנה מול התאחדות בוני הארץ, להסדרת מכלול תנאי העסקתם של המנופאים, לרבות נושא הבטיחות של העובדים, במסגרת הסכם קיבוצי

אסנת ניר 14:0408.02.17
היום הוכרז סכסוך עבודה בענף הבניין, החל על כ-1,200 מנופאים ומפעילי עגורן צריח הפרוסים באלפי אתרי הבנייה ברחבי הארץ. זאת על רקע מבוי סתום במשא ומתן המתנהל מזה כחצי שנה מול התאחדות בוני הארץ, להסדרת מכלול תנאי העסקתם של המנופאים, לרבות נושא הבטיחות של העובדים, במסגרת הסכם קיבוצי.

 

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן מסר: "ההסתדרות מחויבת להמשיך ולהגן על כל פועלי הבניין בכלל ועל אוכלוסיית המנופאים בפרט. מדובר פה בחיי אדם ובתנאי העסקה בסיסיים ומכבדים של עובדים שהיו עד עתה שקופים. לא ניתן יד להמשך אוזלת היד מצד המדינה בתחום הבטיחות בענף. ההסתדרות תפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה בכדי לדאוג לבטיחות המנופאים ועובדי ענף הבנייה".

 

עגורן עגורן צילום: עמית מגל

 

יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ, יצחק מויאל, אמר: "תנאי ההעסקה של המנופאים קשים מנשוא, האכיפה בתחום מצד המדינה חסרה עד לא קיימת וכבר באה לידי ביטוי באובדן חיי אדם. אם לא די בכך לאחרונה אף נפגע שכרם של המנופאים ע"י חברות כוח האדם בתחום. לא נותרה בידינו ברירה אלא לנקוט בצעדים ארגוניים על מנת להגן על העובדים".

 

ועד הפעולה של המנופאים מסר כי "זהו סכסוך עבודה ראשון מסוגו בהיסטוריה של מדינת ישראל שדרש אומץ רב מצד ההסתדרות החדשה, בייחוד לאור התנהלותה של התאחדות בוני הארץ ובחסות כושר ההרתעה האפסי של רשויות החוק".

 

נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק מסר כי: "ההתאחדות חתמה לפני שנים רבות עם ההסתדרות הכללית על הסכם קיבוצי רחב ייחודי שמגן, באופן יוצא דופן למשק הישראלי, על זכויות העובדים בענף הבנייה. ההסכם נולד מתוך רצון שלנו, בוני הארץ, חברי ההתאחדות להבטיח זכויות אלה לכל העובדים בענף ללא הבדל.

 

"בתהליך טבעי ומדורג שופר ההסכם והוספו לו לאורך השנים תוספות שהתאימו אותו לשינויים שעברו על הענף. בשבועות האחרונים אנו מקיימים דיונים עם נציגי ההסתדרות הכללית המייצגת את העובדים לצורך הוספת חלק חדש להסכם הקיבוצי שירחיב את מחוייבות כלל הקבלנים והעובדים העוסקים בבנייה ועבודות הנדסה גם בנושאי בטיחות בעבודה. במהלך הדיונים נפגשתי אישית עם יו״ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן ובה הצגתי לו את תפיסתנו שלפיה,

חשובה מאוד המחוייבות המשותפת של כל הצדדים לנושא.

 

אציין כי תפיסה זו השתקפה בעבודות שהציגו גופי מחקר בוועדת העבודה בכנסת בשנה שעברה, שלפיהן רק פתרון שיביא למחוייבות משותפת של המדינה, הקבלן והעובד יבטיח מניעת תאונות עבודה בענף הבנייה. אני משוכנע שנגיע להסכמות ונייצר הסכם שיציל חיים".

 

שר העבודה והרווחה חיים כץ התייחס להכרזת סכסוך העבודה ואמר: "אני מחזק את ידי העובדים והתגייסותה של ההסתדרות לטובת שיפור תנאי עבודתם של המנופאים ועובדי הבניין. עם קבלת סמכויות העבודה לפני מספר חודשים, נדהמתי לגלות את מימדי האנדרלמוסיה ששוררת בענף הבניה, היעדר על תנאי תנאי עבודה, מחסור חמור בתקנות בטיחות ובעיקר אי הרתעה בקרב יזמים ואדישות לנושא הבטיחות.

 

"אני לא מוכן שעובדים יסכנו את חייהם. הנחתי את אנשי מנהל הבטיחות לקדם הטלת עיצומים אישיים שיפגעו בכיס של יזמים שלא ידאגו לשלום עובדיהם, לצד תקנות שיסדירו את נושא הבטיחות באתרי הבניה ושכלול אמצעי האכיפה.

 

"נדאג ליצור סטנדרט שיקשה על זיוף רשיון מנופאים ונפעל ליצירת מאגר ממוחשב לבדיקת תקינות המנופים ועגורנאים מורשים בכל אתרי הבנייה, והיה ויתברר שהחברה מעסיקה מישהו שהוא לא במאגר - הקבלן ישא באחריות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x