$
בארץ

בנט מציג: זינוק של 30% במספר הניגשים לבגרות במתמטיקה ברמה של 5 יח"ל השנה

משרד החינוך פרסם היום כי 16.6 אלף תלמידים ייגשו לבחינה ברמה זו, בהשוואה לשנה שעברה אז ניגשו 12.8 אלף תלמידים; כמו כן, מציינים במשרד כי במסגרת התוכנית לקידום לימודי המתמטיקה נפתחו כ-160 מגמות חדשות בדגש על הפריפריה

ספי קרופסקי 09:4608.02.17

לאחר דחייה של כשבוע ככל הנראה בשל הדיונים על חוק ההסדרה, הציג הבוקר (ד') בתל אביב שר החינוך נפתלי בנט את פירות התכנית לקידום לימודי מתמטיקה ברמה של 5 יחידות. מהנתונים שמפרסם המשרד עולה כי 16.6 אלף תלמידים בכיתה י"ב צפויים להבחן השנה ברמה של 5 יחידות, גידול לעומת 12.8 שנבחנו בשנה שעברה ברמה זו. 

במשרד החינוך מאוד מתגאים בנתון הנוכחי וטוענים כי הוא גבוה יותר מהיעד שנקבע בתחילה לשנה זו על 15.2 אלף ניגשים. במשרד אומרים עוד כי השנה צפויים להבחן בקרב שכבות י"א כ-18 אלף תלמידים הלומדים 5 יחידות מתמטיקה.

 

בשנת הלימודים תשע"ה (לפני כשנתיים) עמד מספר הלומדים ל-5 יחידות ב-יב' על 11.3 אלף תלמידים, ואילו בשנים תשע"ד (9,500) ו-תשע"ג (9,185). עוד עולה מהנתונים שמציג הבוקר משרד החינוך כי מאז שנת תשע"ב כמעט והוכפל מספר הלומדים 5 יחידות מתמטיקה. בשנה זו בסך הכל למדו 8,869 תלמידים.

 

בנט. מתגאה במספר הניגשים לבחינת הבגרות ברמת 5 יחידות מתמטיקה בנט. מתגאה במספר הניגשים לבחינת הבגרות ברמת 5 יחידות מתמטיקה צילום: עמית שאבי

 

במשרד מציינים עוד כי במסגרת התכנית נפתחו כ-160 מגמות חדשות ל-5 יחידות מתמטיקה בבתי ספר שבהם לא לימדו קודם מתמטיקה ברמה זו. כמו כן מציינים כי חלק ניכר מהמגמות נפתחו ביישובים בפריפריה, כשהושם דגש על המגזרים הערבי, הבדואי והחרדי. כך למשל ביישובים במדד טיפוח 7-10 נפתחו השנה 65 מגמות מתמטיקה 5 יחידות לעומת 44 בשנה שלפניה וביישובים במדד טיפול 5-6 נפתחו גם כן 65 יחידות לעומת 39 בשנה שלפניה. ביישובים במדדי הטיפוח הגבוהים נפתחו מגמות בהיקף קטן יותר: 29 בשנה הנוכחית ביישובים במדד טיפול 1-4 לעומת 22 בשנה שלפניה.

 

במסגרת התכנית שיצאה בשנה שעברה לדרך מיועדות להיפתח מגמות ל-5 יחידות מתמטיקה בכ־700 תיכונים בישראל. משרד החינוך אפשר לפתוח מגמת לימוד המונה 6 תלמידים בלבד לאחר שבעבר התנאי לתקצוב פתיחת מגמה שכזו היה 15 תלמידים בכיתה. מלבד זאת, המשרד מכשיר ומסמיך כ-200 מורים למתמטיקה ללימודי 5 יחידות, ומעניק מימון מלא של שכר לימוד ומלגת קיום לסטודנטים לתואר ראשון במתמטיקה שיתחייבו לעסוק לאורך חמש שנים בהוראת מתמטיקה לאחר סיום התואר. עוד מתכוונים במשרד החינוך לשלב עזרים טכנולוגיים בלימוד המתמטיקה ולשתף פעולה עם חברות היי טק.

 

במשרד החינוך הסבירו כי הרקע לקמפיין 5 היחידות במתמטיקה נובע מכך שבין השנים 2014-2006 חלה ירידה של כ־30% בשיעור התלמידים הניגשים ל־5 יחידות במתמטיקה. כמו כן, לדברי המשרד, "נרשמה ירידה באיכות ההוראה ותלמידים רבים ויתרו על האתגר ובחרו ב־4 יחידות. מנגד, פגעה הירידה בלימודי המתמטיקה בתלמידים ובתלמידות שיכלו ורצו ללמוד ברמה של 5 יחידות, אך הדבר נמנע מהם. למרבה הצער, הם איבדו את ההזדמנות לקבל את אחד המפתחות החשובים להמשך השתלבותם בתחומי המדעים והטכנולוגיה. לבחירתו של תלמיד ב־5 יחידות גם נלווים ערכים חינוכיים בעלי חשיבות רבה ובהם: קבלת אחריות, התמדה, התמודדות עם קשיים, נחישות ושאיפה למצוינות".

 

השר בנט מסר עם פרסום הנתונים כי "אחרי שנים של הדרדרות מתמדת במספרם של בוגרי 5 יחידות מתמטיקה, שהיה בה בכדי לסכן את היתרון היחסי של מדינת ישראל, המדינה נמצאת בתנופה אדירה ומתמקמת במקום הראוי לה על מפת ההצטיינות העולמית. במתמטיקה ומדעים, אנחנו נמצאים במקום שמעולם לא הינו בו בעבר עם כמות בוגרי 5 יחידות שהיא שיא כל הזמנים. באופקים, לומדים כיום פי 6 תלמידים בחמש יחידות בהשוואה ללפני 3 שנים בלבד. מצב דומה אנו רואים גם במגזר הערבי והבדואי. אני מדמיין את כמות הרופאים, המהנדסים והחוקרים שיהיו כאן בעוד שנים ספרות, בודדות ובוגרי בתי הספר בפריפריה הגאוגרפית והחברתית, והלב מתחמם".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x