$
בארץ

טבע מאשרת: המשטרה פתחה נגדנו בחקירה על תשלומי שוחד בחו"ל

חקירת המשטרה נפתחה בעקבות הסדר טיעון שאליו הגיעה טבע עם רשות ני"ע האמריקאית. במסגרת ההסדר, טבע הודתה ששילמה עשרות מיליוני דולרים לעובדי ציבור זרים ברוסיה, אוקראינה ומקסיקו בתמורה לקידום האינטרסים העסקיים שלה

נעמי צורף ותומר גנון 21:2507.02.17

היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) במשטרה פתחה בחקירה נגד חברת טבע על מתן שוחד של עשרות מיליוני דולרים לעובדי ציבור זרים ברוסיה, אוקראינה ומקסיקו כדי שיקדמו את האינטרסים העסקיים שלה. כך אישרה היום החברה בתגובה לפרסום בנושא בעיתון "הארץ".

חקירת המשטרה נפתחה בעקבות הסדר טיעון שאליו הגיעה טבע עם רשות ני"ע האמריקאית (SEC) ומשרד המשפטים האמריקאי (DOJ), שבמסגרתו שילמה קנס של 519 מיליון דולר. טבע הודתה במסגרת ההסדר כי בכיר לשעבר בחברה היה צד למיילים מהם עלה לכאורה שהוא היה מודע לתשלומים אסורים של עשרות מיליוני דולרים לבכיר בממשל הרוסי, בוריס שפיגל.  

יצחק פטרבורג המנכ"ל בפועל של טבע יצחק פטרבורג המנכ"ל בפועל של טבע צילום: יונתן בלום

 

עם החתימה על ההסדר בארה"ב נמסר ממשרד המשפטים בתגובה לפניית "כלכליסט" כי פרטיו נבחנים כדי לשקול אם לפתוח בחקירה.  כפי שעולה מתגובת טבע, במשרד המשפטים החליטו לאחרונה להורות למשטרה לפתוח בחקירה. ככל הידוע בשלב זה, לא נחקרו עדיין עובדים בחברה. נציין כי אחת המשמעויות של החקירה היא שהחברה חשופה כעת לקנסות כספיים בגין תשלומי השוחד בחו"ל גם בישראל.

 

בסוף חודש דצמבר הוגש כתב האישום והסדר הטיעון בין הרשויות בארה"ב לטבע לבית המשפט הפדרלי בפלורידה. על פי כתב האישום, בכירים בטבע רוסיה שיחדו בין השנים 2006-2012 בכיר בשלטון הרוסי כדי שיקדם במכרזים את תרופת הדגל שלה לטיפול בטרשת נפוצה, הקופקסון. הבכיר הרוסי קיבל תשלומי שוחד בהיקף של 65 מיליון דולר, שהוסוו כעמלות הפצה לחברה שבשליטתו. מנגנון השוחד הניב לטבע רווחים בהיקף של 215 מיליון דולר.

 

לפי כתב האישום, הכל נעשה בידיעה מלאה של "מנהל בכיר, אזרח ישראלי, שהיה אחראי מטעם טבע על הפעילות הגלובלית שלה ב־2002-2010 ושעזב אותה ב־2014". לפי כתב האישום המנהל היה "בכיר", "דירקטור" ו"סוכן" כהגדרת החוק האמריקאי למאבק בתשלומי שוחד לעובדי ציבור זרים. האמריקאים אינם נוקבים בשמו המפורש של המנהל. ברוב השנים הרלבנטיות חיים הורביץ, בנו של מייסד טבע אלי הורביץ, כיהן כמנהל החטיבה הבינלאומית של טבע.

 

מטבע נמסר: "למיטב ידיעתנו, בישראל מנוהלת חקירה בנוגע לאותן סוגיות אשר בקשר אליהן הגיעה החברה להסכמים עם רשויות האכיפה בארצות הברית. הסדר זה התייחס לשנים 2007-2012 ואיש מהגורמים המעורבים בתשלומים הפסולים אינו עובד כיום בטבע".

 

במשטרה ובמשרד המשפטים סירבו להתייחס לנושא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x